Drakotrypa.gr

Τελευταία νέα

Αθλητικά

Ένα ακόμη ταλέντο από τη Δρακότρυπα!

patasbmxΜε επιτυχία και πολλές συμμετοχές έγινε ο πανελλαδικός αγώνας με ποδήλατα BMX  στην Λάρισα στις 19-05-12. Διοργανωτής ήταν ο συγχωριανός μας Πάτας Λευτέρης , ο οποίος είναι και πρωταθλητής του ΒΜΧ με πολλές διακρίσεις σε Ελλάδα και εξωτερικό.

Ασχολείται εδώ και 9 χρόνια με την ποιο δύσκολη τεχνικά κατηγορία του ΒΜΧ το FLATLAND όπου πρέπει να ισορροπεί στην μια ρόδα κάνοντας τα καλύτερα του κόλπα χωρίς να πατήσει το πόδι του στο έδαφος.
Το 2008 είχε πάρει την
-5η θέση στο παγκόσμιο της Γαλλίας  CYRCLE COW 9
και την
-9η θεση στο BMX MASTERS στην Γερμανία.

Ο Δημοσθένης Ταμπάκος πρόεδρος του Συλλόγου Ελλήνων Ολυμπιονικών!

dimosthenistampakos26032012Ο συγχωριανός μας χρυσός ολυμπιονίκης της Αθήνας 2004 και ασημένιος του Σίδνεϊ 2000, πρωταθλητής της γυμναστικής Δημοσθένης Ταμπάκος είναι νέος πρόεδρος του Συλλόγου Ελλήνων Ολυμπιονικών που εξέλεξε το νέο Διοικητικό Συμβούλιό του.

Κατά τη συγκρότηση του προεδρείου αντιπρόεδρος εκλέχθηκε ο αργυρός ολυμπιονίκης του 2008 και χάλκινος του 2004, πρωταθλητής της κωπηλασίας Βασίλης Πολύμερος ενώ γενική γραμματέας η αργυρή ολυμπιονίκης του πόλο το 2004 Εφη Μωραϊτίδου.

Βαριά ήττα εκτός έδρας για την Α.Ε Μουζακίου

ae_mouzakiouΤην δεύτερη νίκη του πέτυχε ο Ταυρωπός επί της ΑΕΜ και διατήρησε τις ελπίδες του για κάτι καλύτερο στη σεζόν. Οι φιλοξενούμενοι αν και καλύτεροι στο πρώτο μέρος δεν κατάφεραν να προηγηθούν και τελικά γνώρισαν την ήττα με 3-0, σκορ που ίσως δεν αντιπροσωπεύει την συνολική εικόνα του αγώνα.

Το 1-0 έκανε ο Σιούρτος για τον Ταυρωπό στο 60' με πλασέ από απόκρουση του Ζήση (που επανεμφανίσθηκε) σε σουτ του Δανιήλ, το 2-0 έγινε από τον Παπαδημητρίου στο 75' ενώ το τελικό 3-0 έγραψε στο 85' ο Κωνσταντινίδης με κεφαλιά και έπειτα από σέντρα του Παπαδημητρίου.

Πυργετός - Α.Ε Μουζακίου 3-2

ae_mouzakiouΣε ένα παιχνίδι με απίστευτες ανατροπές, τελικά η Α.Ε Μουζακίου έχασε στον εκτός έδρας και εκτός νομού αγώνα με τον Πυργετό.

Νωρίς στο πρώτο ημίχρονο ο Πυργετός πέτυχε τα 2 γκολ, ενώ η Α.Ε.Μ δεν έδειξε να αντιδρά.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ίδιο ρυθμό που τελείωσε το πρώτο αλλά η ομάδα του Παναγιώτη Ταμπάκου άρχισε να ανεβάζει στροφές. Στο 73 μείωσε σε 2-1.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου σκόραρε ο Τζανής με αποτέλεσμα το 2-2 και όλα έδειχναν ότι παρά τα αγωνιστικά της προβλήματα, η Α.Ε Μουζακίου θα έπαιρνε τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας.

Α.Ε. Μουζακίου - Αμπελωνιακός 0-3

ae_mouzakiouΗ τελευταία αγωνιστική για το 2011 δεν πήγε καθόλου καλά για την Α.Ε Μουζακίου που αντιμετώπιζε εντός έδρας τον Αμπελωνιακό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 2 ακυρώσεις γκολ, το ένα για την ΑΕΜ και το άλλο για τον Αμπελωνιακό στο 6' και στο 11' λεπτό αντίστοιχα.

Το πρώτο γκολ της αναμέτρησης ήταν για τον Αμπελωνιακό με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ στο 18'. Μετά το γκολ και για όλη την συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου ο Αμπελωνιακός πίεζε πολύ δημιουργώντας αρκετές φάσης αλλά ο Σαπουνάκης στάθηκε εμπόδιο σε κάθε ευκαιρία.