Read File
  • Drakotrypa.gr
    Drakotrypa.gr

Γεια χαρά, Επισκέπτης
Παρακαλώ Σύνδεση ή Εγγραφή.    Χάσατε τον κωδικό σας;
Αιολικό πάρκο... (1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
Πάνε στο τέλος Αγαπημένο/α: 0
ΘΕΜΑ: Αιολικό πάρκο...
Απ:Αιολικό πάρκο... πριν 10 Χρόνια, 4 Μήνες  
Το 2007 εκπροσωπώντας τον Αγροτικό Συνεταιρισμό Δρακότρυπας για την εγκατάσταση του αιολικού πάρκου ,μεταξύ των άλλων αιολικών πάρκων , επισκέφθηκα δύο φορές την κοινότητα Ανάβρα Μαγνησίας , ένα καθαρά κτηνοτροφικό χωριό όπου λειτουργεί ενα αιολικό παρκο με 20 ανεμογεννητριες,την πρώτη φορά με δύο συγχωριανούς μας τον κ Σταμούλη Δημήτριο και τον κ Μπάλλα Χρυσόστομο και την δεύτερη μόνος μου.

Εκεί συζητήσαμε με τον κοινοτάρχη , με κατοίκους του χωριού και επισκεφθήκαμε το αιολικό πάρκο , όπου οι εργαζόμενοι εκεί μας ενημέρωσαν σχετικά,

Είναι πραγματικά μια πολύ καλή ευκαιρία για όποιον ενδιαφέρεται να σχηματίσει μια εμπεριστατωμένη άποψη, να επισκεφθεί αυτό το κτηνοτροφικό χωριό και το αιολικό πάρκο το οποίο λειτουργεί εδώ και δύο χρόνια για δύο λόγους α) είναι κοντά μας, ξεκινώντας απο το χωριό μας λίγο πριν φθάσουμε στον Δομοκό αριστερά υπάρχει μια πινακίδα Ανάβρα 22 χιλ και β) αυτό το αιολικό πάρκο είναι ίδιο με το δικό μας με 20 ανεμογεννήτριες .

Ηλίας Κωνσταντίνου Μπάλλας
ΜΠΑΛΛΑΣ ΗΛΙΑΣ (Μέλος)
Expert Boarder
Αποσυνδεδεμένος Προβολή Προφίλ Μέλους
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.  
MONO AYTO EGINE TO 2007 ????. GIATI I ANTHROPH TOY SYNETERISMOY LENE POS PIGATE NA KANETE KERDOSKOPIA IS VAROSTOUS, ME KAPIES DIKESAS ETERIES POY TOYS FERATE SE EPIKINONIA. KAI AN DEN EIXE KERDOSKOPIKO XARAKTIRA GIA MERIKOYS. GIATI DEN MHLATE TOSO KERO EDO GIAFTO TO THEMA TO SOVARO PARA PROSPATHITE NA KOYKOYLOTHI ME TON ENA I ALO TROPO. KAI KATI AKOMA I ANAVRA TO REVMA TO EKMETALEVETE KAI TO IPOLIPO TO POULAI STH DEH. DEN SAS TOPE AYTO O KINOTARXHS.
ΚΟΝΤΟΣ (Μέλος)
Fresh Boarder
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Πρώτον κύριε Κοντέ παραβαίνετε τον όρο χρήσης Με την συμμετοχή σας στο Forum συμφωνείτε ότι δε θα χρησιμοποιήσετε υλικό ή κείμενο στις δημοσιεύσεις σας το οποίο είναι δυσφημιστικό, συκοφαντικό, υβριστικό, προκλητικό, αγενές, πρόστυχο, βλάσφημο, που να προκαλεί μίσος, που να απειλεί ή να παραβιάζει τον ιδιωτικό χώρο ενός άλλου μέλους, ή να έρχεται σε αντίθεση με κάποιον διεθνή ή ελληνικό νόμο.
Δεύτερον δεν ανήκετε στο Συναιτερισμό και δεν μπορείτε να μιλάτε εκ μέρους τους.
Τρίτον, απευθύνεστε σε έλληνες που ξέρουν να διαβάζουν και να μιλάνε Ελληνικά. Το να τα γράφετε σε άθλια Greeklish (Αγγλικά γράμματα που το ηχητικό τους αποτέλεσμα είναι ελληνοφανείς εκφράσεις), δεν βοηθάει κανέναν.
Τέταρτον, γράφετε μόνο με κεφαλαία!
Αν ξέρετε έστω και λίγη απο την ορολογία του internet χρησιμοποιούμε κεφαλαία μόνο σε ιδιαιτερες περιπτώσεις.
Το οτι μπήκατε στη σελίδα μας και έχετε το ελεύθερο να μιλάτε δεν είναι δικαίωμα αλλά υποχρέωσή σας να τηρείται τους όρους χρήσης. Δεν σας είδαμε ποτέ να προτείνεται τίποτα, μονο να μιλάτε εις βάρος κάποιων μελών της σελίδας. Και άνθρωπος που δεν έχει κάτι να προτείνει παρα μόνο να προσβαλει κάποιους, δεν ξερω πόσο χρήσιμο είναι να τον παίρνουμε σοβαρά υπ'όψην. Μαλλον σας χάλασε που τα κερδη απο το αιολικό πάρκο θα πηγαίνουν μόνο στη Δρακότρυπα...γιατί δεν βρίσκω άλλο λόγο να διαφωνείτε αν είστε απο την Βατσουνιά όπως μας λέτε. Και αφού είστε κατά του αιολικού πάρκου,γιατί γκρινιάζετε που δεν θα εγκατασταθεί στο χωριό σας αντί να είστε χαρούμενος;
Τουλάχιστον παράξενα μας τα λέτε.
Σαν διαχειριστές είμαστε υποχρεωμενοι να ενημερώσουμε και να προστατέψουμε κάθε χρήστη της σελίδας από συκοφαντικές ενέργειες. Το κείμενο παραμένει μέχρι να ενημερωθεί ο χρήστης αν επιθυμεί να υπάρχει η όχι.
Κυριε ΚΟΝΤΕ, δεν θα υπάρξει άλλη προειδοποίηση.

(Εκ μέρους των διαχειριστών της σελίδας)
glynosgiannis (Μέλος)
Απλά βοηθάω...
Administrator
Φύλο: Αρρεν glynosgiannis Δρακότρυπα glynos23@yahoo.gr Τοποθεσία: Λαγονήσι Γενέθλια: 1983-12-19
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Τελευταία διόρθωση: 11/03/2009 13:56 απο glynosgiannis.

Σε εποχές που κυριαρχούν το χρήμα και η αμάθεια, το να είσαι εθελοντής και να διαδίδεις τη γνώση είναι πράξεις επαναστατικές!!!

Ωφείλω να σας συγχαρώ για την άψογη στάση που τηρείτε αναφορικά με τους κανόνες που διέπουν το δημόσιο διάλογο που αναπτύσεται στην ιστοσελίδα σας.
Είναι ιδιαίτερα σημαντικό για όλους μας κατ' αρχήν να σεβόμαστε το χώρο αυτό που φιλοξενεί τις απόψεις μας και στη συνέχεια να σεβόμαστε τη διαφορετικότητα της άποψης των άλλων συνομιλητών μας, χωρίς προσβολές, ακραίες εκφράσεις και ύβρεις.
Χαίρομαι που οι υπεύθυνοι της ιστοσελίδας με κατηγορηματικό, σαφή και ευθύ τρόπο επιβάλλουν τους κανόνες του παιχνιδιού. Μόνον έτσι θα κρατηθεί ψηλά το επίπεδο του διαλόγου.
Η δημοκρατία και ο διάλογος βασίζονται σε μία πολύ απλή αλλά βασική αρχή: σεβόμαστε την άποψη του άλλου, έστω και αν διαφωνούμε μαζί του.
Ειλικρινά μπράβο.
Δεν είναι τυχαία η μεγάλη συμμετοχή στο διάλογο που αναπτύσεται στην ιστοσελίδα σας.
Με εντυπωσιάσατε και με εκπλήξατε ευχάριστα.
Γιώργος Κωτσός
Δήμαρχο
Δήμαρχος (Μέλος)
Senior Boarder
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Κύριε Δήμαρχε, ευχαριστούμε για τα καλά σας λόγια.
Έχουμε υποχρέωση να προστατεύσουμε οποιοδήποτε μέλος συμμετέχει στην συζήτηση. Το Forum δεν είναι χώρος για να βγαζει κανείς τα απωθημένα του, αλλά για να κάνει ένα εποικοδομητικό διάλογο. Το θέμα αυτό δημιουργήθηκε για να ενημερώσουμε τον κόσμο για τα θετικά και τα αρνητικά του Αιολικού Πάρκου, όχι να ψάχνουμε να βρούμε θύτες και θύματα.
Κάθε γνώμη είναι δεκτή εφόσον αυτός που την εκφράζει τηρεί τους στοιχειώδεις κανόνες συμπεριφοράς.
Με την ευκαιρία να σας ευχαριστήσω που συμμετέχετε σε αυτό το διάλογο, πράγμα που πολλοί θα απέφευγαν για πολλούς και διάφορους λόγους.
Επειδή όμως το θέμα μας είναι το Αιολικό πάρκο (και έχουμε βγει λίγο εκτός θέματος), ας δώσουμε το λόγο σε όποιον έχει να πει κάτι σχετικό...

(Εκ μέρους των διαχειριστών της σελίδας)
glynosgiannis (Μέλος)
Απλά βοηθάω...
Administrator
Φύλο: Αρρεν glynosgiannis Δρακότρυπα glynos23@yahoo.gr Τοποθεσία: Λαγονήσι Γενέθλια: 1983-12-19
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Τελευταία διόρθωση: 11/03/2009 13:57 απο glynosgiannis.

Σε εποχές που κυριαρχούν το χρήμα και η αμάθεια, το να είσαι εθελοντής και να διαδίδεις τη γνώση είναι πράξεις επαναστατικές!!!

Συγχωριανέ,

Διάβασα αυτά που γράφεις για μένα και θα καταλαβαίνεις βέβαια πόσο σοβαρά είναι.

Τόσο σοβαρές καταγγελίες όμως δεν μπορεί να λέγονται απο ανθρώπους που κρύβονται πίσω απο ένα ψευδώνυμο δεν είναι σωστό, δεν είναι δίκαιο και δεν είναι τίμιο , πιστεύω να το καταλαβαίνεις

Επειδή όμως πιστεύω έχεις τιμή , υπόληψη , θάρρος και λεβεντιά θα πρέπει να βρεις και να πεις το όνομά σου και να μας πεις ποιοι άνθρωποι του Συνεταιρισμού είπαν ότι εγω πήγα να κάνω κερδοσκοπία σε βάρος του Συνεταιρισμού και του χωριού μου, δηλαδή λεβέντικα πράγματα,.

Έαν μας πεις αυτά τα δύο πράγματα , το κείμενό σου είναι στα κανονικά πλαίσια, είπες την γνώμη σου με θάρρος και λεβεντιά και αναλαμβάνεις την ευθύνη των λεγομένων σου.

Αλλά και αυτοί οι Συνεταιριστές που σου είπαν αυτές τις καταγγελίες δεν πρέπει να αναλάβουν και αυτοί την ευθύνη των λεγομένων τους.

Είμαι μέλος του Συνεταιρισμού και δέχθηκα να εκπροσωπήσω επίσημα τον Αγροτικό Συνεταιρισμό Δρακότρυπας για την εγκατάσταση του αιολικού πάρκου , μετά από έγγραφη ομόφωνη απόφαση του ΔΣ και της Γενικής Συνέλευσης του Συνεταιρισμού .

Ασχολήθηκα με το θέμα αυτό γιατί ήθελα να τιμήσω την μνήμη του παππού μου , του Γιώργου Μπάλλα ,ο οποίος απο την θέση του προέδρου του χωριού μας την εποχή εκείνη ,πρωτοστάτησε στην ανάπτυξη της κτηνοτροφίας στο χωριό μας, με την αγορά του Αφεντικού ( διάβασε στο site Συνεταιρισμός - αγορά λιβαδιού και θα καταλάβεις ποια ήταν η προσφορά του παππού μου στην υπόθεση αυτή ).

Αυτή μου την υποχρέωση την τίμησα και είμαι υπερήφανος γ ΄αυτό και δεν θα επιτρέψω σε κανέναν να μου την βεβηλώσει.

Εργάσθηκα με όλες μου τις δυνάμεις ,18 μήνες διότι για μένα ήταν θέμα τιμής και προσφοράς στο χωριό μου και το Συνεταιρισμό, συγκρούσθηκα με όλους όσους θέλησαν να βλάψουν τα συμφέροντα του Συνεταιρισμού και του χωριού μου, χωρίς να υπολογίζω προσωπικό κόστος ,κόπο και χρήματα για μένα.

Στην προσπάθειά μου αυτή είχα την αμέριστη βοήθεια πέντε έγκριτων Δικηγόρων του χωριού μας τους οποίους και ευχαριστώ , είναι ο κ Ηλίας Τσιρογιάννης , η κα Χρυσή Τσιρογιάννη ,η κα Παρασκευή Τσιουρή ο κ Διονύσιος Νάτσης και ο κ Λάμπρος Τσοπρας

Καταφέραμε τεράστια πράγματα για το χωριό μας και το Συνεταιρισμό και αν στο τέλος ήμασταν ενωμένοι θα καταφέρναμε περισσότερα..Όλα αυτά θα ανακοινωθούν στο site

Το ζητούμενο σήμερα είναι να τελειώσει αυτή η υπόθεση , εξασφαλίζοντας ακόμα περισσότερα για το Συνεταιρισμό και το χωριό μας γιατί τα δικαιούμαστε και όπως υποσχέθηκα στον νέο πρόεδρο του Συνεταιρισμού κ, Χαρίση Γεώργιο θα είμαι εδώ ξανά να βοηθήσω προς αυτή την κατεύθυνση, το λέω αυτό διότι είναι εφικτό να γίνει.
Το έργο αυτό αποτελει μοναδική ευκαιρία ανάπτυξης για το χωριό μας και την περιοχή μας και πρέπει να γίνει.

Για τα προφορικά μου έργα που έγραφες ότι γέμισα την σελίδα δεν επανήλθες να φαντασθώ ότι θα διάβασες τις τελευταίες δραστηριότητες του Συλλόγου μας 2002 – 2008 στο site,

Θα ήθελα να σε παρακαλέσω να επανέλθεις με όποιες κατηγορίες θέλεις εναντίου μου μόνο που αυτό να το κάνεις λεβέντικα με το ονοματεπώνυμό σου και εγώ είμαι εδω λεβέντικα να απαντήσω.

Ηλίας Κωνσταντίνου Μπάλλας.
ΜΠΑΛΛΑΣ ΗΛΙΑΣ (Μέλος)
Expert Boarder
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Τελευταία διόρθωση: 12/03/2009 05:58 απο admin.

Πάνε στην αρχή

Facebook Page

pantos_egainia_2

Αναζήτηση

Σύνδεση

Login reminder Forgot login?

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από το Google για την παροχή των υπηρεσιών του, για την εξατομίκευση διαφημίσεων και για την ανάλυση της επισκεψιμότητας. Η Google κοινοποιεί πληροφορίες σχετικά με την από μέρους σας χρήση αυτού του ιστότοπου. Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookie. Για να μάθετε περισσότερα για το τι είναι τα cookies και πως χρησιμοποιούνται δείτε εδώ: Πολιτική Απορρήτου.

Να δέχομαι cookies από αυτή τη σελίδα.

EU Cookie Directive Module Information