Read File
  • Drakotrypa.gr
    Drakotrypa.gr

Γεια χαρά, Επισκέπτης
Παρακαλώ Σύνδεση ή Εγγραφή.    Χάσατε τον κωδικό σας;
Αιολικό πάρκο... (1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
Πάνε στο τέλος Αγαπημένο/α: 0
ΘΕΜΑ: Αιολικό πάρκο...
Απ:Αιολικό πάρκο... πριν 9 Χρόνια, 7 Μήνες  
Σιγα ρε Θαναση τι ανακαλυψες εσυ!
Τα <μειονεκτηματα> των αιολικων ειναι 2
1ο-Το <προβλημα> της αισθητικης [και γι'αυτο απαγορευονται σε αρχαιολογικους και ιδιαιτερους χωρους.]
2ο-Το προβλημα με καποια -λιγα- ατυχηματα πουλιων. Αλλα ΟΥΔΕΝ ΚΑΛΟ ΑΜΙΓΕΣ ΚΑΚΟΥ.

Ξερεις ποσα πουλια και ανθρωποι δηλητηριαζονται απ'τα εργοστασια λιγνιτη?
Και το ποσοστο εξαρτησης απ'της ΑΠΕ στην Ελλαδα ΔΥΣΤΥΧΩΣ ειναι ακομα πολυ μικρο[7%?] 30% ειναι ο στοχος για το 2020 και μακαρι να πραγματοποιηθει αλλα δεν το πιστευω.

Αρα δν υπαρχει οφελος.Για ποιο φαινομενο του θερμοκηπιου γινοντε τα αιολικα παρακα?Για ποια αλλαγη του κλιματος?Με τη επιτευξη του ποσοστου της αυτονομιας των <30%?
χα χα χα χα χα χα Πλακα εχουν....

Δε μπορεις να δεις το οφελος εστω και αν ειναι 1% ??? Θελεις να φτασουμε σε μια μερα στο 100% ?! Αν και καταλαβα οτι εσυ δε θελεις καθολου. Σωστα?
Το εργοστασιο αυτο δν χει κλεισει ακομα.Και απο οτι εμαθα απο παιδι που μενει εκει θα κλεισει μετα απο πολλα πολλα χρονια,γιατι υπαρχουν ακομα για αυτα τα χρονια αποθεματα.Γιατι δν το κλεινουν αυτη τη στιγμη αφου παραγει καρκινο?????Δν νοιαζοντε για την υγεια μας?χα χα χα χα Πλακα εχουν.... παλι...

Θα κλεισει μετα απο χρονια γιατι υπαρχουν αντιδρασεις -ανοητες- για τις ΑΠΕ, γιατι προς το παρον ειναι πιο φτηνος ο λιγνιτης και γιατι δεν νοιαζονται για την υγεια μας [χωρις χα χα]
Η πολεμικη σου εναντια στα αιολικα ειναι τουλαχιστον ατυχης!
Γιώργος Κατσιώτης (Μέλος)
Expert Boarder
Αποσυνδεδεμένος Προβολή Προφίλ Μέλους
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Τελευταία διόρθωση: 13/03/2010 02:34 απο Γιώργος Κατσιώτης.

Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.  
Απαντηση στον Γιαννη Γλυνο:
Και μάλιστα το συγκεκριμένο αιολικό πάρκο είναι τοποθετημένο ουσιαστικά στο όριο υφιστάμενης Ζώνης Ειδικής Προστασίας της ορνιθοπανίδας (Δίκτυο Natura).
Λοιπον:Τα πτηνα γενικα δν εχουν τοσο μικρα ορια δρασης -οχι και απειρα φυσικα- αλλα αυτο απο μονο του στα "ορια" Ζωνης Ειδικης Προστασιας μου προκαλει γελιο..

Αφού τα αιολικά πάρκα είναι διαδεδομένα σε όλο το κόσμο γιατί δεν υπάρχουν και άλλα τέτοια βίντεο ανάμεσα στα 300.000.000 του youtube;

Επειδη ηξερα οτι καποιος θα πει κατι τετοιο, η απαντηση ειναι εδω:Παιρνει ενα τηλ. στον καθηγητη του τμηματος Δασολογιας (Μαθημα:Διαχειριση Αγριας Πανιδας) και του λεει να του δωσει ολα τα στοιχεια και αριθμους για τον θανατο τετοιων πτηνων στην Αμερικη(Ελλαδα φυσικα δν υπαρχει αφου επικραρτει γενικο μπαχαλο.),για να τα δημοσιευσει.Οι αριθμοι ειναι τραγικα μεγαλοι.Το ιδιο θα γινει και εδω.Το τηλ μπορω να του το δωσω εγω.Οποιος θελει μπορει να τον ρωτησει,γιατι εγω τον ρωτησα για αυτα τα θεματα και μου απαντησε αποκαρδιωτικα.Τον προκαλω εγω ο ιδιος να το κανει.

Ενταξει το δικο μας ειναι σε καλυτερη θεση δν μπορεις να πεις,δν ειναι μεσα σε δασος,δν ειναι μεσα σε πολη δν ειναι κοντα στη Θαλλασα,ειναι καπως γενικα μακρια.Αυτο το μακρια ειναι και αυτο ομως ενταγμενο στο περιβαλλον.Ετσι δν ειναι?Η επειδη δν εχει δεντρα δν εχει οφελος στην Φυση το κομματι αυτο ή τελικα στον ανθρωπο.Αν ειναι ετσι μπορουμε να κανουμε και πολεις μεγαλες σε αυτα τα κομματια γης ή και ενα πυρηνικο εργοστασιο?Αφου ειναι μακρια.Δν εχει επιδραση σε εμας ή στην Φυση???!!!!

Αυτο ομως-το μακρια,δν υπρχουν δεντρα κ.τ.λ.) δν με κανει να ειμαι υπερ αυτου και των αλλων(αιολικων).Δν με κανει να πιστευω πως η Φυση γενικα ειναι κατι οριοθετημενο αλλα αντιθετα ειναι κατι αλληλοεξαρτωμενο στα παντα και σε ολα.
Επειδη της Δρακοτρυπας θα γινει εκει που θα γινει-αν γινει-δν θα με κανει να σταματησω να πιστευω οτι ειναι μια τεχνοκρατικη αντιληψη μιας μορφης ενεργειας που στο ονομα του περιβαλλοντος και αλλων ομορφων λεξεων που χρησιμοποιει η κυριαρχη ιδεολογια-οικονομικο λομπι,κρατικοι συμβουλοι κ.τ.λ.- για να το πρωωθησει κανει τα παντα.Δν με κανει να σταματησω να πιστευω πως ειναι ενα ξεπουλημα μιας τεχνολογιας στο ονομα της αειφοριας που το μονο που σκεφτονται ειναι η αειφορια των κερδων τους.

Δν θα γινουμε σαν την γειτονα χωρα ως αναφορα τα πυρηνικα εργοστασια διοτι δν θελουν ακομα.Αν μπει στο προγραμμα τους θα το κανουν δν μπα να γραφουμε ολη μερα στο φορουμ.Ετσι και αλλιως αλλοι αποφασιζουν για εμας.Νομιζω συμφωνουμε ολοι σε αυτο.Και ποσο μαλλον για ενα πυρινικο εργοστασιο αν παρουν την αποφαση.

Απλα το θεμα, ειναι θεμα συνειδησης.
Αφου επιβαλλονται καποια πραγματα να γινοντε μν τα χειροκροτουμε κιολας επειδη μας πεισαν με τους τροπους που εχουν και κατεχουν για να μας τα μεταφερουν ως τροπο ζωης.Εκει ειναι η σημασια.Και τα μεταλλαγμενα λενε ως φοβερο-τραγικο επιχειρημα εχουν γινει με σκοπο την καταπολεμηση της φτωχειας και των πολεμων.Το πιστευεται?

Απατηση στον Λεπουρα:
Αλλά θέλω να δω τι θα λες όταν πραγματοποιηθεί και το άλλο εργοστάσιο λιγνίτη στην Πίνδο όπου υπαρχή ενδιαφέρον από εταιρίες και μάλιστα σχετικά κοντά μας.

Αφου ειπαμε τα αιολικα παρκα δν γινοντε για το σκοπο που υποστηριζουν με ομορφες και χτηπητες λεξεις στα επειχηρηματα τους.Το εργοστασιο λιγνητη στην Πινδο εχεις την αισθηση οτι δν θα γινει αν το θελουν επειδη θα αντισταθμιστει απο την παραγωγη αιολοικης ενεργειας?Μια επιχειρηση ειναι που βαζει στοχους...ΠΟυ η ιδια εχει και κανα αιολικο παρκο...χα χα χα
Τελικα ειναι 20% μεχρι το 2020.Το πιστευεις???

Και δν μπορω να καταλαβω πως δν αντιλαμβανομαστε πως το αιλικο παρκο εναι μια κινηση μιας σκακιερας που ερχεται απο την Αμερικη που ερχεται απο καπου αλλου.Το παιρνουν, το πρατουν, το αναπαραγουν, το μεταφερουν στη Ευρωπη , το μεταφερουν στην κοινη γνωμη με ολο αυτο το παιχνιδι της διαφημησης,του τυπου,της τηλεορασης,της πρασικνης ενεργειας της... της...και εγινε και τροπος ζωης.Αυτο ηταν.Και τωρα μπορουμε να ζουμε συνειδησιακα ηρεμοι αφου προσφερουμε και στο περιβαλλον.Και δν θα χαλασει και ο πλανητης.

Ειμαστε θα ελεγα επηρεασμενοι απο την κυριαρχη αυτη ιδεολογια που μας περναει διαφορες τασεις,τροπους ζωης χωρις να το παιρνουμε χαμπαρι αφου ειναι τοσο ομορφα ολα γραμμενα και ακουγοντε υπεροχα.
Αυτο που εχω να προτεινω ειναι να γυριζαμε στα χωρια μας και οχι να προσπαθουσαμε να αυτονομηθουμε ενεργειακα σε πολεις που μας εχουν πλασαρει ψευτικες αναγκες και μας βομβαρδιζουν με ιδεες και τασεις εναντια στις παραδοσεις μας και στον αυθεντικο τροπο ζωης μας.Που εκει ειναι η πραγματικη αυτονομια,αυτοχθονια ανεξαρτησια και και ελευθερια.Ειναι λιγο δυσκολο ομως.

Νομιζω απαντησα στο αν ειμαι κατα μονο για το χωριο μας ή γενικα.

Επισης ο ιδιος ο καθηγητης μου ειπε επισης πως μετα για τη συντηρηση θα γινει χαμος.Δν νομιζω να μιλαει ετσι αυθαιρετα.Ετσι δν ειναι?

Α.. και κατι ακομα.Ας μας απαντησει τελικα η πολιτεια πιο θα ειναι το "φτηνο" εθνικο τιμολογιο για τη χρηση της αιολικης ενεργειας.

Απαντηση στον Γιωργο Δ. Κατσιωτη:
Ξερεις ποσα πουλια και ανθρωποι δηλητηριαζονται απ'τα εργοστασια λιγνιτη?
Ναι δηλητιριαζονται αλλα γιατι δν κλεινουν ενα απο αυτα το ιδιο το κρατος μεταφεροντας ενεργεια απο αιολικα παρκα ή δημιουργωντας παρκα κοντα σε αυτα,που σιγουρα υπαρχουν δυναμεις αερα εκει κοντα ομως και παντου...Γιατι?Αφου οι ιδιοι πρωωθουν την αιολικη ενεργεια στο ονομα του περιβαλλοντος.Στην περιπτωση αυτη δν τους ενδιαφερει το περιβαλλον?Τι? ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΑ????Και κατι αλλο ως φυσιολατρης που εισαι ειμαι σιγουρος οτι γνωριζεις πως τα συγκεκριμενα πτηνα ειναι οι διατηρητες της βιοποικιλοτητας.Δηλαδη της συνεχισης της ιδιας της ζωης.Αρα και του ανθρωπου.Μπορει να σου φενεται περιεργο αλλα ειναι γεγονος.Αυτο δν ειναι καθολου για γελια ομως.

Θα κλεισει μετα απο χρονια γιατι υπαρχουν αντιδρασεις -ανοητες- για τις ΑΠΕ, γιατι προς το παρον ειναι πιο φτηνος ο λιγνιτης και γιατι δεν νοιαζονται για την υγεια μας [χωρις χα χα][/color[color=]

Γιωργο αφου το πιστευεις αυτο για ποιο λογο συζηταμε εδω?Τσαμπα...

Το θεμα για μενα ειναι να καταλαβουμε πως ειναι και αυτο κατι ξενοφερτο πολλυ υπουλα πρωωθημενο στο ονομα του περιβαλλοντος και του ανθρωπου.Εχει ερθει απο καπου πολλυ μακρια με σκοπους εντελως τραγικους.Αυτα πιστευω,δν ειμαι τελειος , μπορει και να κανω λαθος.Απλα καλο θα ηταν να βλεπουμε και την αλλη εκδοχη του πραγματος,την σκληρη αληθεια-κατ'εμε-.
undisputed (Μέλος)
Gold Boarder
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Τελευταία διόρθωση: 13/03/2010 12:07 απο undisputed.

Θαναση ειλικρινα δε βγαζω νοημα.
Λιγνιτικα εργοστασια δε θες.
Πυρηνικα εργοστασια δε θες.
Αιολικα εργοστασια δε θες.

Και ολα αυτα τα βαζεις στην ιδια μοιρα.
Δε μπορεις να ξεχωρισεις τις μεγαλες διαφορες που υπαρχουν αναμεσα τους ως προς το κακο που κανουν?

Τα λιγνιτικα δηλητηριαζουν αργα αλλα σταθερα.
Τα πυρηνικα δηλητηριαζουν αργα αλλα σταθερα και αν γινει καποιο ατυχημα,αντε γεια.
Τα αιολικα σου ανεφερα πιο πανω ποια ειναι τα 2 κακα που κανουν.
Ειναι η οσο το δυνατον πιο φιλικη παραγωγη ενεργειας για το περιβαλλον.
Τοσο δυσκολο ειναι να το καταλαβεις?

Και σαν λυση προτεινεις να γυρισουμε στα χωρια μας. Λες και εκει δε χρειαζομαστε ηλεκτρικη ενεργεια. Και η οποία ηλεκτρικη ενεργεια ειναι και αυτη μερος της φυσης. Το θεμα ειναι πως θα την παραγουμε με τις λιγοτερο δυνατο επιπτωσεις στο περιβαλλον,ακομα και αν την πληρωσουμε πιο ακριβα. Ειπαμε ΟΥΔΕΝ ΚΑΚΟ ΑΜΙΓΕΣ ΚΑΛΟΥ.
Εκτος αν θες να γυρισουμε στα κερια?!

Επισης μπλεκεις.......τα μεταλλαγμενα με τα αιολικα!!!
Τα μεταλλαγμενα ειναι παρα φυση επεμβαση και τα αιολικα -ξαναλεω- ειναι η οσο το δυνατον φιλικοτερη επεμβαση ΘΑΝΑΣΗΗΗΗ.

Σιγουρα υπαρχουν και οικονομικα συμφεροντα και κινητρα[στην πυρηνικη ενεργεια να δεις]. Αλλα εδω μιλαμε περιβαλλοντολογικα τι συμβαινει.
Και οσο περισσοτερα εργα ΑΠΕ γινονται τοσο θα μειωνονται τα λιγνιτικα εργοστασια.

Τωρα ολα αυτα που λες για Αμερικανους - Ευρωπαιους - οικονομικα λομπυ - ξενοφερτα - υπουλα - τραγικους σκοπους, για το συγκεκριμενο θεμα ειναι αναξια απαντησης.

Το οτι ολες οι οικολογικες οργανωσεις ειναι υπερ των ΑΠΕ δε σου λεει τιποτα? Και μη μου απαντησεις οτι και αυτες ειναι πουλημενες και στο <κολπο>.

μπορει και να κανω λαθος.Απλα καλο θα ηταν να βλεπουμε και την αλλη εκδοχη του πραγματος,την σκληρη αληθεια-κατ'εμε-.Και ενω μπορει να κανεις λαθος ας δουμε και τη σκληρη αληθεια κατ'εσε!!!

ΘΑΝΑΣΗ ΣΚΕΨΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ
Expert Boarder
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Τελευταία διόρθωση: 13/03/2010 14:02 απο Γιώργος Κατσιώτης.

Σάκη επειδή βαριέμαι να σου απαντάω για πράγματα που σου είπε η όχι ο καθηγητής σου εγώ με την δική σου λογική θα απαντήσω ότι μήπως και ο καθηγητής σου είναι πουλημένος στα ξένα συμφέροντα και έρχεσαι να μας τον χρησιμοποίησης σαν παράδειγμα ???
Κατα τα άλλα αν επιτέλους πάψεις να ακούς μόνο την φωνή σου και αποφασίσεις να διαβάσεις και αυτά που σου λένε οι άλλοι τότε ΕΣΥ ίσως πάρεις κάτι χαμπάρι και τέλος τράβα στο χωριό και πες τους να μην παραπονιούνται που τους κόβετε το ρεύμα γιατί έτσι σου είπε ο καθηγητής σου.
lepouras (Μέλος)
του μπαρμπα Η μητσου Η τακη ?!?!!
Senior Boarder
Φύλο: Αρρεν DRAGONHOLE Τοποθεσία: ATHENS HELLAS KAISARIANI Γενέθλια: 1972-10-11
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Βασικα το μελλον θα δειξει και αποδειξει ποιος απο τους δυο μας κανει λαθος.Μεχρι τοτε μπορουμε να περιμενουμε λιγο.

Αλλα εδω μιλαμε περιβαλλοντολογικα τι συμβαινει.

Αυτο ποιος σου το ειπε εσενα?Η διαφιμηση ή η τηλεοραση ή ο τύπος που εντελως τυχαια ολα εχουν τις ιδιες σειρες ειδησεων και τροπων αναπαραγωγης για οποιοδηποτε θεμα καθημερινοτητας εθνικο ή παγκοσμιο?

Τελικα με ολα αυτα που εχουμε συζητησει εμεις οι δυο και οταν βρισκομστε στο χωριο δν μπορω να καταλαβω με ποιον εισαι τελικα?Με την επιβαλλομενη κυριαρχη ιδεα-ταση ή οχι?

Και ναι πολλες οικολογικες οργανωσεις ειναι πουλημενες για διαφορους λογους.ΝΑΙ.Μονο για ενημερωση σε διαφορα θεματα και με μεγαλη κριτικη σκοποια απο εμας.ΝΑΙ ειναι η αληθεια.Πρεπει να το καταλαβεις.Και τωρα θα μου πεις και γιατι εχω βαλει στη σελιδα διαφορες οικολογικες οργανωσεις.Για ενημερωση αλλα εχω βαλει δν φταιω εγω αν καποιος δν κρινει γενικοτερα και αποδεχεται τα παντα απο παντου οπως του τα λενε.Και εγω υπερ ημουνα στα αιολικα παρκα ομως το παιχνιδι εναι πολλυ δυσκολο.(Ελπιζω να μν το παρεις εγωιστικα)

Αλλα δν αντιληφθηκες τι εννοω παραπανω με οσα εγραψα.Ολα υπαρχουν απο αυτα που ανεφερες:Λιγνιτικα εργοστασια ,Πυρηνικα εργοστασια Αιολικα εργοστασια.

Κανενα δν εχει αναιρεσει ή παψει να λειτουργει εναντι του αλλου για την υποτιθεμενη προστασια του περιβαλλοντος.Αρα για ποιο λογω γινεται αγαπητε μου θειε?Ξερω ,ξερω για την φιλικοτερη παραγωγη ενεργειας για το περιβαλλον.Αφου ολα υπαρχουν.Μηπως εσυ πρεπει να αποφασισεις ποιοι μας κανουν πλακα και ποιο οχι?????

Αυτα αγαπητε μου Γιωργο!
Παντα με σεβασμο προς το προσωπο σου.
undisputed (Μέλος)
Gold Boarder
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Τελευταία διόρθωση: 13/03/2010 14:32 απο undisputed.

Θαναση απαντησε συγκεκριμενα και εμπεριστατωμενα τι θελεις και τι προτεινεις περι του θεματος.
Ασε τις αοριστιες περι κυριαρχων τασεων....
Expert Boarder
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Πάνε στην αρχή

Facebook Page

pantos_egainia_2

Αναζήτηση

Σύνδεση

Login reminder Forgot login?

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από το Google για την παροχή των υπηρεσιών του, για την εξατομίκευση διαφημίσεων και για την ανάλυση της επισκεψιμότητας. Η Google κοινοποιεί πληροφορίες σχετικά με την από μέρους σας χρήση αυτού του ιστότοπου. Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookie. Για να μάθετε περισσότερα για το τι είναι τα cookies και πως χρησιμοποιούνται δείτε εδώ: Πολιτική Απορρήτου.

Να δέχομαι cookies από αυτή τη σελίδα.

EU Cookie Directive Module Information