Read File
  • Drakotrypa.gr
    Drakotrypa.gr
Αρχική Μεταξύ μας

Γεια χαρά, Επισκέπτης
Παρακαλώ Σύνδεση ή Εγγραφή.    Χάσατε τον κωδικό σας;
Καθαριότητα στο Κοιμητήριο της Αγίας Παρασκευής (1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
Πάνε στο τέλος Αγαπημένο/α: 0
ΘΕΜΑ: Καθαριότητα στο Κοιμητήριο της Αγίας Παρασκευής
Καθαριότητα στο Κοιμητήριο της Αγίας Παρασκευής πριν 8 Χρόνια, 4 Μήνες  
Μετά από προτροπή του Θύμιου Μπάλλα επισκεφθήκαμε σήμερα το κοιμητήριο της Αγίας Παρασκευής στο χωριό μας. Ένας χώρος στην είσοδο του Χωριού μας παρουσιάζει εικόνα εγκατάλειψης. Τάφοι πνιγμένοι στα αγριόχορτα, διάδρομοι μέσα στη λάσπη , σκουπίδια σε διάφορα σημεία και ένα αίσθημα ερήμωσης που αποπνέεται από κάθε γωνιά. Η κατάσταση δε των Οστεοφυλακίων είναι ανάλογη, ενώ η δημιουργία σκεπής στα δυο κτίρια είναι κάτι παραπάνω από επιτακτική ,θα πρέπει δε να γίνει και κάποια επέκταση του κοιμητηριού λόγο έλλειψης χώρου, καθώς και περίφραξη.
Αποφασίσαμε με το Θύμιο να κάνουμε κάτι που περνά από το χέρι μας ,όσον αφορά την καθαριότητα του κοιμητηρίου, έτσι οργανώσαμε για την ερχόμενη Κυριακή 13.02.2011 και ώρα 11:00 το πρωί εργασίες καθαριότητας ,εάν βεβαία το επιτρέψει ο καιρός ,έτσι ώστε να βελτιώσουμε κάπως την εικόνα. Καλό θα ήταν όσοι μπορούν και θέλουν να παραβρεθούν για να βοηθήσουν στην καθαριότητα και μελλοντικά οι επισκέπτες να μην αφήνουν σκουπίδια στο κοιμητήριο. Αυτό το οποίο απομένει και πρέπει όλοι μας να αντιληφθούμε ότι η εικόνα που παρουσιάζει το κοιμητήριο είναι άθλια και ελπίζουμε ότι οι εμπλεκόμενοι φορείς (Δήμος .Κοινότητα ,επισκέπτες) να το αντιληφθούν και να κάνουν τις απαραίτητες ενέργειες για αναβάθμιση του χώρου.
KostasLazos (Μέλος)
Junior Boarder
Αποσυνδεδεμένος Προβολή Προφίλ Μέλους
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Τελευταία διόρθωση: 11/02/2011 15:27 απο KostasLazos.

Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.  
Απ:Καθαριότητα στο Κοιμητήριο της Αγίας Παρασκευής πριν 8 Χρόνια, 4 Μήνες  
Εξαιρετική πρωτοβουλία παιδιά! Συγχαρητήρια!

Δυστυχώς δεν είχα την τύχη να είμαι εκεί καθώς μόλις χθες γύρισα από τον Έβρο όπου υπηρετούσα την θητεία μου.

Θα ήθελα, αν είναι δυνατόν, να μας ενημερώσετε για το τι έγινε σήμερα, αν είχε κόσμο η όλη πρωτοβουλία και τι εργασίες έγιναν στο Κοιμητήριο.
Ευχαριστώ!

Την επόμενη φορά θα είμαι εκεί να βοηθήσω!
glynosgiannis (Μέλος)
Απλά βοηθάω...
Administrator
Φύλο: Αρρεν glynosgiannis Δρακότρυπα glynos23@yahoo.gr Τοποθεσία: Λαγονήσι Γενέθλια: 1983-12-19
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Σε εποχές που κυριαρχούν το χρήμα και η αμάθεια, το να είσαι εθελοντής και να διαδίδεις τη γνώση είναι πράξεις επαναστατικές!!!

Δυστυχώς Γιάννη η προσέλευση του κόσμου δεν ήταν μεγάλη, ήμασταν μόνο τρία άτομα,ελπίζουμε την επόμενη φορά να είμαστε περισσότεροι !!!
KostasLazos (Μέλος)
Junior Boarder
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Μία μόνο λέξη μένει:
Απογοήτευση!
glynosgiannis (Μέλος)
Απλά βοηθάω...
Administrator
Φύλο: Αρρεν glynosgiannis Δρακότρυπα glynos23@yahoo.gr Τοποθεσία: Λαγονήσι Γενέθλια: 1983-12-19
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Σε εποχές που κυριαρχούν το χρήμα και η αμάθεια, το να είσαι εθελοντής και να διαδίδεις τη γνώση είναι πράξεις επαναστατικές!!!

Δεν ήταν χορός, βλέπεις! Αν ήταν γλέντι και πανηγύρι δεν θα είχαμε κανένα πρόβλημα.
Δεν ξέρω τι κινητοποίηση έγινε και τι περίμενε ο Κώστας, αλλά η ευαισθητοποίηση είναι δύσκολη υπόθεση.
Τα ίδια έζησα κι εγω πριν 3 χρόνια, όταν στη Γενική Συνέλευση του Συλλόγου πρότεινα να πάμε την επόμενη μέρα και να καθαρίσουμε το νεκροταφείο. -Ναι, ναι, να πάμε! ακούστηκαν πολλές φωνές επιδοκιμασίας.
Την άλλη μέρα μετρηθήκαμε. Στην καθαριότητα ήμασταν 5 άτομα, τα παιδιά μου, οι κουμπάροι μου που ζουν στην Καβάλα, κι εγώ. Οι υπόλοιποι ήταν "αραχτοί" στις καφετέριες και τα καφενεία!
Γιάννη, πώς το είπες αυτό το -ίστας;

Γ.Γούσιας
14/2/2011
ggousias (Μέλος)
Senior Boarder
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Γιώργος Φ.Γούσιας

Σημαντικός παράγοντας για τέτοιες πρωτοβουλίες, είναι ο χρόνος , οι περιστάσεις ,η σωστή οργάνωση , η συγκυρία των καταστάσεων , η προσωπική διάθεση ,και άλλα ίσως τυχαία περιστατικά και καταστάσεις .

Η συμμετοχή στο Σύλλογο , η καταβολή της ετήσιας συνδρομής ,η παρουσία στις εκδηλώσεις η αγορά του ημερολογίου , του βιβλίου , η συμμετοχή στις λαχειοφόρους, και οι προσφορές συχωριανών μας ,είναι και αυτές πράξεις ευαισθησίας και αγάπης για το Σύλλογο και το χωριό μας .

Οι εκδηλώσεις που κάνει ο Σύλλογος στηρίζονται κατά βάση στους εθελοντές , το είδαμε στη εκδήλωση στο Μουζάκι φέτος, το βλέπουμε τα καλοκαίρια, στην κεντρική εκδήλωση , από το στήσιμο των τραπεζιών ,μέχρι τον καθαρισμό της πλατείας , όλα στηρίζονται στους εθελοντές.

Στις μέρες μας πιστεύω το σημαντικότερο είναι η συμμετοχή και η στήριξη των Πολιτιστικών Συλλόγων μας και είναι αλήθεια ότι λίγα χωριά το έχουν καταφέρει , εμείς πιστεύω όχι μόνο το καταφέραμε αλλά είμαστε πρωτοπόροι στην στήριξη του Συλλόγου μας και στον εθελοντισμό .

Καταλαβαίνω τον φίλο Γιώργο Γούσια ο οποίος είναι ένας μόνιμος εθελοντής για το Σύλλογο και το χωριό μας παντού και πάντα, είναι παρόν από οποιαδήποτε θέση , και συμφωνώ ότι θα έπρεπε αυτές οι προσπάθειες, η δική του και των Λάζου Κώστα και Θύμιου Μπάλλα να είχαν μεγαλύτερη συμμετοχή , αυτό είναι και το μεγάλο ζητούμενο στην εποχή μας.

Αλλά και με την συμμετοχή αυτή πιστεύω είχαν επιτυχία, διότι κατ΄αρχάς ανέδειξαν ξανά ενα πρόβλημα, τα συζητάμε εμείς τώρα ξανά, και είμαι σίγουρος ότι με την πράξη τους αυτή προβληματίσθηκαν κάποιοι .

Κατά την γνώμη μου εδώ αρχίζει η δράση του Συλλόγου μας , θα μπορούσε ο Σύλλογος στηρίζοντας τη προσπάθεια αυτή να χρηματοδοτήσει με 6 – 7 μεροκάματα και να γίνει σωστά από επαγγελματίες ένα μέρος της δουλείας , και αυτό να γίνει τώρα , σήμερα, και υπ την επίβλεψη των Λάζου Κώστα και Θύμιου Μπάλλα που άνοιξαν ξανά το θέμα , γνωρίζουν τι πρέπει να γίνει εκεί , βρίσκονται στο χωριό και έχουν την διάθεση και το κουράγιο να βοηθήσουν,

Επίσης μεσοπρόθεσμα ο πρόεδρος του χωριού μας θα μπορούσε να διαθέσει από τη ΣΑΤΑ ενα ποσό και να συμμορφωθούν ακόμα περισσότερο τα πράγματα, παρά το γεγονός ότι η ΣΑΤΑ φέτος λόγω ΝΔΤ είναι η μισή που δικαιούται το χωριό μας , κάποιο ποσό όμως θα μπορούσε να διατεθεί .

Γιάννη ,δεν υπάρχει η λέξη απογοήτευση , η σωστή λέξη είναι προσπάθεια ξανά και ξανά και προπάντων δράση , να κάνουμε κάτι, και όσο μπορεί ο καθένας και όπως μπορεί να συμμετέχει και να βοηθάει.

Τέλος επανέρχομαι για το Λαογραφικό Μουσείο , ( θέλω να με συγχωρέσετε που επανέρχομαι ) το κάνω επειδή βλέπω ότι περνάει ο καιρός χωρίς να γίνεται τίποτα , επαναλαμβάνεται το λάθος που κάναμε εμείς το 2007 .

Γ΄αυτό επιμένω , τώρα που υπάρχουν τα χρήματα ,βάλτε μπρός επισκευές θα γίνουν σε ένα κτίριο που καταρρέει και στεγάζεται το Λαογραφικό Μουσείο χρόνια ,γιατί να θέλουν άδειες.

Ο Γιάννης έγραψε η συνταγή είναι απλή , ιδέες απλές, και άμεσα εφαρμόσιμες .
Συμφωνώ.

Ηλίας Μπάλλας
17.2.2011
ΜΠΑΛΛΑΣ ΗΛΙΑΣ (Μέλος)
Expert Boarder
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Πάνε στην αρχή

Facebook Page

pantos_egainia_2

Αναζήτηση

Σύνδεση

Login reminder Forgot login?

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από το Google για την παροχή των υπηρεσιών του, για την εξατομίκευση διαφημίσεων και για την ανάλυση της επισκεψιμότητας. Η Google κοινοποιεί πληροφορίες σχετικά με την από μέρους σας χρήση αυτού του ιστότοπου. Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookie. Για να μάθετε περισσότερα για το τι είναι τα cookies και πως χρησιμοποιούνται δείτε εδώ: Πολιτική Απορρήτου.

Να δέχομαι cookies από αυτή τη σελίδα.

EU Cookie Directive Module Information