Read File
  • Drakotrypa.gr
    Drakotrypa.gr
Αρχική Μεταξύ μας

Γεια χαρά, Επισκέπτης
Παρακαλώ Σύνδεση ή Εγγραφή.    Χάσατε τον κωδικό σας;
Η ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΑ ΧΩΡΙΑ ΜΟΥ (ΛΑΓΚΑΔΑ – ΔΡΑΚΟΤΡΥΠΑ) (1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
Πάνε στο τέλος Αγαπημένο/α: 0
ΘΕΜΑ: Η ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΑ ΧΩΡΙΑ ΜΟΥ (ΛΑΓΚΑΔΑ – ΔΡΑΚΟΤΡΥΠΑ)
Η ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΑ ΧΩΡΙΑ ΜΟΥ (ΛΑΓΚΑΔΑ – ΔΡΑΚΟΤΡΥΠΑ) πριν 8 Χρόνια, 5 Μήνες  
Πιστεύω ότι είμαι και είμαστε τυχεροί όλοι εμείς που γεννηθήκαμε σε χωριά και μπουσουλίσαμε στα πρώτα μας χρόνια, πάνω στα χωράφια και τις λάσπες των στενών δρόμων και απροσπέλαστων μονοπατιών, περπατώντας μαζί με κατσίκια, τα πρόβατα και τα μαντρόσκυλα της εποχής εκείνης ή άλλες φορές πάνω στο μουλάρι, τη φοράδα ή το άλογο για να πάμε στο βουνό για να μας φορτώσουν οι γονείς μας με κριθάρι ή σιτάρι θερισμένο και να τα πάμε στο χωριό για το αλώνισμα. Πολλές ήταν οι φορές που στο δρόμο το μουλάρι βαϊσε, (δηλαδή γύρισε το σαμάρι) και το κλάμα ήταν τόσο βροντερό και παρατεταμένο, που κάποιος θα άκουγε και θα ερχότανε να μας βοηθήσει. Τα πολλά έθιμα που είχαμε στις γιορτές μας κάνουν πράγματι να νιώθουμε νοσταλγία για το χωριό μας και να επιζητούμε να τα βλέπαμε να πραγματοποιούνται και σήμερα, αλλά δυστυχώς δεν είναι κάτι τέτοιο εφικτό για όλα.

Με αυτό το μικρό πρόλογο θέλω να δείξω την αγάπη μου για τα χωριά μου. Θα αναρωτηθεί κανείς, γιατί αναφέρομαι για τα χωριά μου; Εμείς οι Λαγκαδιώτες, ύστερα από αγωνία και συντονισμένες ενέργειες κατορθώσαμε και βρήκαμε τους προγόνους μας, που έφυγαν περί το 1863 από τη Λαγκάδα και
εγκαταστάθηκαν στη Δρακότρυπα Καρδίτσας. Προσωπικά για τη σύσφιξη των σχέσεων τα τελευταία χρόνια έχω ασχοληθεί πάρα πολύ μη φειδόμενος κόπου, χρόνου και οικονομικών. Έχωβάλει μέσα στην καρδιά μου την Δρακότρυπα όπως έχω τη Λαγκάδα και αυτός ήταν ο λόγος που στις 22 Ιανουαρίου 2011 μαζί με συγχωριανούς μου επισκεφθήκαμε το χωριό. Δεν περισσεύουν λόγια να τους ευχαριστήσω για την φιλοξενία που μας προσέφεραν, την αγάπη που μας έδειξαν. Τα περισσότερα επίθετα πουάκουσα ήταν, Αδάμος, Κατσιώτας, Νάτσης, Μπάλλας, Θεοδώρου, Χαρίσης, Πούλιος και οι κάτοικοι ασχολούνται με την οικοδομή, την κτηνοτροφία, οι περισσότεροι όμως έχουν ξενιτευτεί ανά τον κόσμο και έχουν προκόψει. Από την Δρακότρυπα κατάγεται και ο Ολυμπιονίκης στους κρίκους, Ταμπάκος Δημοσθένης.

Για την καταγωγή, τα επαγγέλματα, τις ασχολίες και τον ξενιτεμό, θα αναδημοσιεύσω μερικούς ωραίους στίχους του συγχωριανού μας από τη Δρακότρυπα, Δημητρίου Μπρουκούμη:

•Απ’ της Ηπείρου τα χωριά,

της Κόνιτσας τα μέρη,

της πέτρας μάγοι έμπειροι,

με σύνεργα στο χέρι,

ξεκίνησαν και στ’ Άγραφα

εστήσανε λημέρι,

στις πόλεις νάχουνε δουλειά

και στο βουνό αγέρι.
•Ο Μάστορας στην ξενιτειά κι η σύζυγος μονάχη,

φροντίδες μύριες των παιδιών και του σπιτιού της νάχει,

να λούζεται στην κούραση κι ο ιδρώτας της να στάζει

ποτίζοντας τα όνειρα που η ζωή μας τάζει.

•Γυναίκες χειροδύναμες, πανέμορφες μητέρες,

αγόρια μεγαλώνουνε κι ωραίες θυγατέρες,

δουλεύοντας μερόνυχτα στο σταύλο, στο χωράφι,

μαγείρεμα και πλύσιμο των ρούχων τους στη σκάφη.

•Ο σάκκος ο μισόστραβος, με της δουλειάς τα είδη,

σφυρί, μυστρί και τη γωνιά, της στάθμης τα βαρίδι,

καλέμι, χειροπρίονο και σπέπαρνον επ’ ώμου,

τιμή του πρωτομάστορα και κάθε οικοδόμου.

•Αγρότες μες τα κτήματα, με τ’ άροτρα σκαμπάνια,

οργώνουν, σπέρνουνε τη γη, ισιάζουν με τσουγκράνια,

ευχόμενοι η άνοιξη πολλά νερά να κάνει,

για να χαρούν το θέρισμα με κοφτερό δερπάνι.

Ας αγαπήσουμε τα χωριά μας. Ας προσφέρουμε ότι μπορούμε γι’ αυτά. Μας έχουν ανάγκη. Μας θέλουν κοντά τους. Ας τα προστατεύσουμε σε όλους τους τομείς και τότε εμείς θα βγούμε κερδισμένοι και θάμαστε πάντα ευτυχείς που γεννηθήκαμε και μεγαλώσαμε σε χωριό.

Άσβεστη φλόγα σε όλους, η λατρεία για τη γενέθλια γη μας…

Ευχαριστώ για τη φιλοξενία

Θεσσαλονίκη, Απρίλιος 2011.

Του Παν. Φ. Νάτση

Αξ/κου Δικ. ε.α.
ΝΑΤΣΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (Μέλος)
Fresh Boarder
Αποσυνδεδεμένος Προβολή Προφίλ Μέλους
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.  
Απ:Η ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΑ ΧΩΡΙΑ ΜΟΥ (ΛΑΓΚΑΔΑ – ΔΡΑΚΟΤΡΥΠΑ) πριν 8 Χρόνια, 5 Μήνες  
Αγαπητέ κ Νάτση

Ευχομαι σε σένα την οικογένειά σου και σε όλους τους αδελφούς Λαγκαδιώτες χρόνια πολλά καλή Ανάσταση με υγεία, να περάσετε καλά όπου και αν βρεθείτε αυτές τις άγιες μέρες

Χαιρετισμούς σε όλους
Μπάλλας Ηλίας
ΜΠΑΛΛΑΣ ΗΛΙΑΣ (Μέλος)
Expert Boarder
Αποσυνδεδεμένος Προβολή Προφίλ Μέλους
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.  
Πάνε στην αρχή

Facebook Page

pantos_egainia_2

Αναζήτηση

Σύνδεση

Login reminder Forgot login?

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από το Google για την παροχή των υπηρεσιών του, για την εξατομίκευση διαφημίσεων και για την ανάλυση της επισκεψιμότητας. Η Google κοινοποιεί πληροφορίες σχετικά με την από μέρους σας χρήση αυτού του ιστότοπου. Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookie. Για να μάθετε περισσότερα για το τι είναι τα cookies και πως χρησιμοποιούνται δείτε εδώ: Πολιτική Απορρήτου.

Να δέχομαι cookies από αυτή τη σελίδα.

EU Cookie Directive Module Information