Read File
  • Drakotrypa.gr
    Drakotrypa.gr
Αρχική Μεταξύ μας

Γεια χαρά, Επισκέπτης
Παρακαλώ Σύνδεση ή Εγγραφή.    Χάσατε τον κωδικό σας;
Αιολικό πάρκο... (1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
Πάνε στο τέλος Αγαπημένο/α: 0
ΘΕΜΑ: Αιολικό πάρκο...
Απ:Αιολικό πάρκο... πριν 9 Χρόνια, 3 Μήνες  
Σάκη επειδή βαριέμαι να σου απαντάω για πράγματα που σου είπε η όχι ο καθηγητής σου εγώ με την δική σου λογική θα απαντήσω ότι μήπως και ο καθηγητής σου είναι πουλημένος στα ξένα συμφέροντα και έρχεσαι να μας τον χρησιμοποίησης σαν παράδειγμα ???
Κατα τα άλλα αν επιτέλους πάψεις να ακούς μόνο την φωνή σου και αποφασίσεις να διαβάσεις και αυτά που σου λένε οι άλλοι τότε ΕΣΥ ίσως πάρεις κάτι χαμπάρι και τέλος τράβα στο χωριό και πες τους να μην παραπονιούνται που τους κόβετε το ρεύμα γιατί έτσι σου είπε ο καθηγητής σου.

Λεπουρα αυτα καταλαβες απο ολα οσα εγραψα για το θεμα?Και κολησες μονο σε αυτο του καθηγητη(που δν ειναι μου).Και σιγουρα αυτος δν ειναι ουτε πουλημενος,ουτε μπερδεμενος.

Εδω ολοκληρο το πανηγηρι ειναι στημενο καθεσαι και κολλας σε αυτο.ΜΠΡΑΒΟ!Πολυ σοφο!
Αλλα επειδη αγανακτεις πολλυ γρηγορα απο οτι εχω παρατηρησει, δν ακους εσυ μαλλον κανεναν και πολυ απλα θελεις να συμφωνησω μαζι σου.Πρεπει να μαθεις 1.να κανεις διαλογο 2.να μν αγανακτεις τοσο γρηγορα και ευκολα για κατι τοσο σοβαρο.3. Σταματα να βλεπεις τηλεοραση(Συγνωμη που σου το λεω τοσο ωμα αλλα προκαλεις με τον τροπο που μιλας).4.Κανω διαλογο και απλα δν συμφωνω σε αυτο το θεμα που πρεπει να το δεχτεις στα ορια ενος διαλογου.Ας χαλαρωσουμε λιγο....forum ειναι εδω....Δν ειμαστε στη Βουλη.

Και κατι τελευταιο:Δν ειμαι εγω υπευθυνος επειδη δν εχει ρευμα το χωριο επειδη η ΔΕΗ που την χρυσοπληρωνουμε δν κανει τα πραγματα οπως πρεπει να τα κανει επειδη ειναι ανευθυνη ,αχρηστη και μονοπωλιο στην Ελλαδα.Αυτη ειναι η υπευθυνη και διαφοροι αλλοι κρατικοι φορεις.Ειναι παρανοικα αυτα που μου λες.Η μηπως πρεπει να γινει αιολικο παρκο για να εχει ρευμα η Δρακοτρυπα?Να φτιαξουμε και ενα παρκο για το βαρκο για να εχει σταθερη ταση ολο το χρονο?

Χαιρετω φιλε Λεπουρα.Ελπιζω να εμαθες κατι απο αυτα που ειπα οσο ασχημο και να ακουγεται.

Θειε Γιωργο?
Τι να πω τωρα?
Εχω απαντησει στο τελευταιο που ρωτας.Δν διαβασες τα οσα γραφω?Ειναι πολλυ δυσκολο να γινει δν λεω απλα πρεπει να γινει απο τον καθενα μας ξεχωριστα.
Εσυ ομως απαντησε μου με ποιους εισαι τελικα?

Καλο σας βραδυ!
undisputed (Μέλος)
Gold Boarder
Αποσυνδεδεμένος Προβολή Προφίλ Μέλους
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.  
Σύμφωνα με τελικά από όσα λες, είσαι πολέμιος των αιολικών πάρκων έτσι και αλλιώς, οπότε δεν μπορούμε να σου αλλάξουμε γνώμη. Άρα γιατί να συζητάμε;

Τα στοιχεία της ορνιθολογικής Εταιρίας για την πτώση πτηνών πάνω σε ανεμογεννήτριες είναι στα στοιχεία του καθενός μας από την ιστοσελίδα τους. Και όντως υπάρχουν πτώσεις πτηνών πάνω σε ανεμογεννήτριες. Το ότι αυτό έχει βιντεοσκοπηθεί μόνο μία φορά είναι που μου κινεί την περιέργεια.
Επίσης, οι πόλεις, τα αεροδρόμια, τα φυτοφάρμακα, η μόλυνση, οι αυτοκινητόδρομοι και οι κυνηγοί κάνουν πολύ μεγαλύτερη ζημιά και όχι τα αιολικά πάρκα.
Πιστεύω όμως ότι εκεί που συμβαίνει δεν πάρθηκαν ποτέ τα σωστά μέτρα για αποφυγή τέτοιων ατυχημάτων.

Το να εκμεταλεύεσαι μία μορφή ενέργειας η οποία ουσιαστικά είναι άπειρη δεν νομίζω ότι είναι κάτι κακό, αντίθετα κάτι προς την σωστή κατεύθυνση. Τώρα υπό ποιες χρηματοοικονομικές συνθήκες γίνεται αυτό είναι άλλο θέμα.

Πρέπει να ξέρεις ότι οι μονάδες λιγνίτη πάντα θα υπάρχουν αλλά σε μικρότερη κλιμακα για να κρατάνε σταθερή την ενέργεια ενός δικτύου.

Τώρα τον αν πρέπει να κυκλοφορούμε ντυμένοι με προβιά, να κινηγάμε με το δόρυ και να φωνάζουμε "ΟΥΓΚ" για να μην μπούμε στο παιχνίδι της παγκόσμιας οικονομίας και να σώσουμε απόλυτα το κλίμα, είναι άλλο θέμα.

Μου θυμίζει μια φράση που είχε αναφερθεί σε παραπάνω δημοσίευση "Μήπως πρέπει επιτέλους κάποιοι στην Ελλάδα να πάψουν να συμπεριφέρονται σαν αμόρφωτοι ιθαγενείς και να δούν λίγο πιο σοβαρά τη μοναδική ευκαιρία που έχει η χώρα να χρησιμοποιήσει τον ήλιο και τον αέρα της" και πόσο μάλλον όταν αυτό έχει μικρές επιπτώσεις στο περιβάλλον...

Μόνη μου ελπίδα ότι στην συγκεκριμένη συζήτηση απόψεις περί ραδιενέργειας και εκκοφαντικού ήχου δεν ξανακούστηκαν και μπράβο στην Δήμητρα που το επισήμανε.

Η όλη συζήτηση μου θυμίζει τον στίχο από τον "Εφιάλτη της Περσεφόνης" σε στίχους του Νίκου Γκάτσου και σε μουσική του Μάνου Χατζιδάκι.

Εκεί που φύτρωνε φλισκούνι κι άγρια μέντα
κι έβγαζε η γη το πρώτο της κυκλάμινο
τώρα χωριάτες παζαρεύουν τα τσιμέντα
και τα πουλιά πέφτουν νεκρά στην υψικάμινο.

Εκεί που σμίγανε τα χέρια τους οι μύστες
ευλαβικά πριν μπουν στο θυσιαστήριο
τώρα πετάνε αποτσίγαρα οι τουρίστες
και το καινούργιο πάν να δουν διυλιστήριο.

Εκεί που η θάλασσα γινόταν ευλογία
κι ήταν ευχή του κάμπου τα βελάσματα
τώρα καμιόνια κουβαλάν στα ναυπηγεία
άδεια κορμιά σιδερικά παιδιά κι ελάσματα.

Κοιμήσου Περσεφόνη
στην αγκαλιά της γης
στου κόσμου το μπαλκόνι
ποτέ μην ξαναβγείς.

Επειδή δεν θέλω μεθαύριο να παζαρεύω τσιμέντα και τα πουλιά να πέφτουν νεκρά στην υψικάμινο από την μόλυνση θα είμαι υπέρμαχος κάθε ήπιας προς το περιβάλλον ενέργειας. Και θα ακούω μόνο εμπεριστατωμένες απόψεις.

Υ.Γ1. lepouras, όσο και αν εκνευρίζεσαι θα ήθελα λίγο πιο ήπιους τόνους για το καλό της συζήτησης.

Υ.Γ2 ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ Σ. παρακαλώ οι συζητήσεις να είναι εντός θέματος και να αφορούν το αιολικό πάρκο χωρίς να πλατιάζουμε σε άλλου είδους θέματα.
glynosgiannis (Μέλος)
Απλά βοηθάω...
Administrator
Φύλο: Αρρεν glynosgiannis Δρακότρυπα glynos23@yahoo.gr Τοποθεσία: Λαγονήσι Γενέθλια: 1983-12-19
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Τελευταία διόρθωση: 13/03/2010 17:35 απο glynosgiannis.

Σε εποχές που κυριαρχούν το χρήμα και η αμάθεια, το να είσαι εθελοντής και να διαδίδεις τη γνώση είναι πράξεις επαναστατικές!!!

Αρα οπως λες Γιαννη ουτε εσενα μπορω να σου αλλαξω γνωμη,αρα για ποιο λογο εκανες ολοκληρο θεμα στο forum για το αιολικο παρκο?Και γιατι λες και εσυ τη γνωμη σου?Δηλαδη οποιοσδηποτε διαλογος Γιαννη εδω στο θεμα ή γενικότερα εχει σκοπο "να μου αλλαξετε την γνωμη" ή να αλλαξει οπωσδηποτε την γνωμη καποιου ή τελικά να βρουμε τελικα την πραγματικη αληθεια σε ολα τα επιπεδα?Η πρωτη παραγραφος εχει μεγάλη δόση επιβολης αποψης και δοση υπεκφυγης.Την αποψη μου λεω και θα λεω και ειναι αναγκαιο να ειναι σεβαστη.

Τα στοιχεία της ορνιθολογικής Εταιρίας για την πτώση πτηνών πάνω σε ανεμογεννήτριες είναι στα στοιχεία του καθενός μας από την ιστοσελίδα τους.

Δν εγραψα εγω κατι τετοιο για την ορνιθολογικη αλλα για ενα τηλ. που μπορει να επικοινωνησει καποιος να ακουσει να μιλανε και τα νουμερα αφου σε πολλους αρεσουν πολυ.Νομιζω παλι υπεκφυγη.Αλλα το θεμα ειναι τα πτηνα μπροστα σε αυτο που εχουν κανει?(Μιλαω οπως μιλας για τα πτηνα,αν και εμενα με ενδιαφερουν και αυτα σε μεγαλο βαθμο).

Για τις πολεις κ.τ.λ. που ανεφερες κανει μια μεγαλη ζημια εχεις δικιο απολυτο που ομως εντασεται στον τροπο ζωης μας.Αυτος ο ο τραπος ζωης αν δν αλλαξει, ουτε τα 1000 αιολικα παρκα δν θα φτανουν για το καλυτεο του τοπου σε ολα τα επιπεδα +τα πτηνα, διοτι αγαπητε Γιαννη αυξανομενες αναγκες πλαστες=α τυπου τροπου ζωης=αυξανομενη ενεργεια=.......κ.τ.λ.

Η ενεργεια του ανεμου ειναι απειρη οντως.Ο τροπος εκμεταλλευσης και χρησης του ομως οριζει την κατασταση.
Βασικα το μελλον θα δειξει την αληθεια...
Οι χρηματοοικονιμκες συνθηκες ειναι αλλο θεμα αλλα σημαντικο για το περιβαλλον μας θα ελεγα.Δν νομιζεις?

Πρέπει να ξέρεις ότι οι μονάδες λιγνίτη πάντα θα υπάρχουν αλλά σε μικρότερη κλιμακα για να κρατάνε σταθερή την ενέργεια ενός δικτύου.
Τελικα δν καταλαβαινω γιατι το χρησιμοποεις ως επιχειρημα για την αποφυγη του καρκινου σε αυτες τις περιοχες?Αφου ποτε δν θα κλεισουν?Συμφωνεις και εσυ ο ιδιος.Τελικα τι γινεται?Θελουμε να κλεισουν τα εργοστασια η οχι?Εγω το ξερω οτι δν θα κλεισουν,το εχω αναφερει πολλες φορες παραπανω,αν αναφερεσαι σε εμενα!Σε εσενα πρεπει να το πεις για να μν το χρησιμοποεις σαν επειχηρημα για τον καρκινο και τα αιολικα.

Τώρα τον αν πρέπει να κυκλοφορούμε ντυμένοι με προβιά, να κινηγάμε με το δόρυ και να φωνάζουμε "ΟΥΓΚ" για να μην μπούμε στο παιχνίδι της παγκόσμιας οικονομίας και να σώσουμε απόλυτα το κλίμα, είναι άλλο θέμα.

Λες να εννουσα να γυρισουμε στην παλαιολοθικη εποχη?Απλα θελουμε να σωσουμε απολυτα το κλιμα αλλα και δν θελουμε.Πως γινεται αυτο?Το παιχνιδι της παγκοσμιας οικονομιας ειναι αλλο ε?Ε ενταξει τοτε ωραια ας τα δεχτουμε ολα με αγαπη και ας μν γυρισουμε στους "ΟΥΓΚ".Αν και δν υπονοησα ποτε να γυρισουμε πισω σε αυτο το επιπεδο.

Μου θυμίζει μια φράση που είχε αναφερθεί σε παραπάνω δημοσίευση "Μήπως πρέπει επιτέλους κάποιοι στην Ελλάδα να πάψουν να συμπεριφέρονται σαν αμόρφωτοι ιθαγενείς και να δούν λίγο πιο σοβαρά τη μοναδική ευκαιρία που έχει η χώρα να χρησιμοποιήσει τον ήλιο και τον αέρα της" και πόσο μάλλον όταν αυτό έχει μικρές επιπτώσεις στο περιβάλλον...

Αυτο θελω να μου πεις ποιος το εγραψε γιατι νομιζω πως δν ειναι καθολου εμπεριστατωμενη αποψη που λαχταρας να ακουσεις.Γιατι ειναι σιγουρα απο περιοδικο ή εφημεριδα,το εχω διαβασει και εγω...

Ενταξει πολλυ καλο το ποιημα αλλα η αληθεια ειναι χειροτερη...γιατι ποτε δν θα κλεισουν τα εργοστασια που και εσυ συμφωνησες σε αυτο.Ουτε μια μορφη εναλλακτικης-ηπιας ενεργειας δν θα τα κλεισει που πολλυ σωστα λες οτι μεριδιο ευθυνης εχουν αυτα που ανεφερες στην 2η πραγραφο σου.Αρα τσαμπα υπερμαχος της εισαι της συγκεκιμενης.Και οι εμπεριστατωμενες αποψεις που ακουμε καθημερινα απο τα Μ.Μ.Ε μονο εμπεριστατωμενες δν ειναι.

Οι συζητησεις ειναι μεσα στο θεμα και αφορουν πληρως το αιολικο παρκο.Δν πλατιαζω καθολου σε αλλου ειδους θεματα.Νομιζω πως εχω την ελευθερια να γραφω την γνωμη μου.
undisputed (Μέλος)
Gold Boarder
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Να ξεκαθαρίσω ότι εκανα το forum για να ενημέρωσουμε το κόσμο εμπεριστατωμένα, με σοβαρά στοιχεία, ερευνες κτλ.
Όλες οι απόψεις είναι σεβαστές και καλό θα είναι να έχουν και ένα λογικό υπόβαθρο.

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι τα εργοστασια λιγνίτη θα περιοριστούν, ίσως και μείνουν ως έχουν τώρα αλλά εφόσον μειωθεί η ζήτηση τους, θα περιοριστεί και η κατανάλωσή τους σε κάυσιμο, άρα περιορίζεται η μόλυνση και δεν ανοίγουν νέα.

Αλλιώς είναι να παραγεις ρεύμα για ολόκληρη την Ελλάδα και αλλιώς για να καλύψεις μία στιγμιαία αυξημένη ζήτηση.

Το αν θα κλείσουν τελείως είναι θέμα γενικότερης οικονομίας ενέργειας, σωστής και μετρημένης κατανάλωσης από όλους μας και αντικατάστασής τους με κάτι το ίδιο "σταθερό" όπως οι μονάδες γεωθερμίας που σχεδιάζονται.
glynosgiannis (Μέλος)
Απλά βοηθάω...
Administrator
Φύλο: Αρρεν glynosgiannis Δρακότρυπα glynos23@yahoo.gr Τοποθεσία: Λαγονήσι Γενέθλια: 1983-12-19
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Τελευταία διόρθωση: 13/03/2010 21:19 απο glynosgiannis.

Σε εποχές που κυριαρχούν το χρήμα και η αμάθεια, το να είσαι εθελοντής και να διαδίδεις τη γνώση είναι πράξεις επαναστατικές!!!

Εφόσον μιλήσαμε για την θνησιμότητα των πτηνών στα αιολικά πάρκα, σαν μέλος της επιστημονικής κοινότητας κι εγώ, έψαχνα να βρω μία επιστημονικά τεκμηριωμένη απάντηση, μία σοβαρή έρευνα και όχι λόγια του αέρα που να αναφέρεται στο συγκεκριμένο πρόβλημα.

Μετά από αρκετή ώρα βρήκα την μελέτη του Καθηγητή Benjamin K. Sovacool με τίτλο Contextualizing avian mortality: A preliminary appraisal of bird and bat fatalities from wind, fossil-fuel, and nuclear electricity, Energy Policy, 2009 το οποίο έγινε δεκτό στην επιστημονική κοινότητα στις 9 Φεβρουαρίου 2009.

Ο τίτλος σε ελληνική μετάφραση είναι: Θνησιμότητα των πτηνών: Μια προκαταρκτική εκτίμηση για τους θανάτους πτηνών και νυχτερίδων από αιολική ενέργεια, ορυκτά καύσιμα και πυρηνική ενέργεια.

Δυστυχώς, πρέπει να είσαι μέλος για να διαβάσεις ολόκληρο το άρθρο (οι πανεπιστημιακές σχολές έχουν πρόσβαση σε τέτοια δεδομένα δωρεάν), παρόλα αυτά στο σύνδεσμο που ακολουθεί μπορεί κανείς να δει την περίληψη της έρευνας.

www.tinyurl.com/yzszmk8

Η μελέτη αυτή έκανε για πρώτη φορά σύγκριση της θνησιμότητας πτηνών από αιολικά πάρκα, ορυκτά καύσιμα και πυρηνική ενέργεια στις ΗΠΑ.

Η ετήσια θνησιμότητα πτηνών είναι 0,269 θάνατοι για κάθε Gwh που παράγεται από αιολικά πάρκα. Τα αντίστοιχα νούμερα είναι 0,416 για την πυρηνική ενέργεια και 5,18 για τον λιθάνθρακα, ακριβώς λόγω της όξινης βροχής και της κλιματικής αλλαγής.

Kαθώς γραφόταν η μελέτη υπολογίζεται ότι στις ΗΠΑ το 2006 σκοτώθηκαν 7000 πτηνά από Αιολικά πάρκα, 327.000 από πυρηνικά εργοστάσια και 14.500.000 από εργοστάσια λιθάνθρακα!!!!
glynosgiannis (Μέλος)
Απλά βοηθάω...
Administrator
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Τελευταία διόρθωση: 13/03/2010 21:35 απο glynosgiannis.

Με το λιονταρι....!
Γιώργος Κατσιώτης (Μέλος)
Expert Boarder
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Πάνε στην αρχή

Facebook Page

pantos_egainia_2

Αναζήτηση

Σύνδεση

Login reminder Forgot login?

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από το Google για την παροχή των υπηρεσιών του, για την εξατομίκευση διαφημίσεων και για την ανάλυση της επισκεψιμότητας. Η Google κοινοποιεί πληροφορίες σχετικά με την από μέρους σας χρήση αυτού του ιστότοπου. Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookie. Για να μάθετε περισσότερα για το τι είναι τα cookies και πως χρησιμοποιούνται δείτε εδώ: Πολιτική Απορρήτου.

Να δέχομαι cookies από αυτή τη σελίδα.

EU Cookie Directive Module Information