Read File
  • Drakotrypa.gr
    Drakotrypa.gr
Αρχική Μεταξύ μας

Γεια χαρά, Επισκέπτης
Παρακαλώ Σύνδεση ή Εγγραφή.    Χάσατε τον κωδικό σας;
Αιολικό πάρκο... (1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
Πάνε στο τέλος Αγαπημένο/α: 0
ΘΕΜΑ: Αιολικό πάρκο...
Απ:Αιολικό πάρκο... πριν 9 Χρόνια, 6 Μήνες  
ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΟΙ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ ΑΠΛΑ ΕΘΕΛΟΤΥΦΛΕΙ!ΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΤΟΜΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΠΟΥ ΕΜΠΕΡΙΣΤΑΤΩΜΕΝΑ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΡΗΤΕΡΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΔΕΝ ΣΤΕΚΟΥΝ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΠΩΣ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΚΟΣΜΟ!ΤΩΡΑ ΑΝ ΞΑΦΝΙΚΑ ΤΟΥΣ ΕΠΙΑΣΕ Η ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΝΑ ΑΠΟΓΟΡΕΥΤΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΑΣ.ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΠΟΣΑ ΠΟΥΛΙΑ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΟΜΩΣ!ΕΝΩ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ''ΒΑΛΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΠΛΑΤΗ'' ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΑΣ ΝΑ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΛΑ ΕΝΑΝΤΙΩΝΟΝΤΑΙ ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΑΥΤΟΙ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ!ΑΠΛΑ ΚΥΡΙΟΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ΣΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΔΕΚΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΕΓΓΟΝΙΑ ΣΑΣ!
ΚΑΤΣΙΩΤΗΣ (Μέλος)
Fresh Boarder
Αποσυνδεδεμένος Προβολή Προφίλ Μέλους
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.  
Ναι αγαπητε Γιαννη δν εχεις αδικο αυτη ειναι μια επιστημονικα τεκμηριωμενη απαντηση και μια σοβαρη ερευνα.Αλλα δινει την απαντηση μονο για το προβλημα που προκαλει στα πτηνα.Δν αμφιβαλλω για την επιστημονικοτητα του.Αλλα δυστηχως το γραφεις και μονος σου:
Θνησιμότητα των πτηνών: Μια προκαταρκτική εκτίμηση για τους θανάτους πτηνών και νυχτερίδων από αιολική ενέργεια, ορυκτά καύσιμα και πυρηνική ενέργεια.

Δν ειπα λογια του αέρα οτι π.χ. παραγει μεγαλυτερο προβλημα στο θεμα της θνησιμοτητας των πτηνων απο τις υπολοιπες εκμεταλλευσεις ενεργειας.Το εθεσα ως ενα επιπροσθετο προβλημα που παραγει.

Ομως αυτη η επιστημονικη ερευνα αφορα μονο αυτο και οχι φυσικα την παγκοσμια ερευνα για την οικολογικη καταστροφη.Που φυσικα δν εχει γινει.

Ομως ενω θα μπορουσες να παρεις τηλ στον ταδε αριθμο που εδωσα,παλι ομως προτιμησες τον δικο σου δρομο,μεσω internet.Και αυτος επιστημονας ειναι και στο πεδιο αυτο μαλιστα(της πανιδας).Σου το λεω γιατι ζητας εμπεριστατωμενες αποψεις.Δν νομιζω να μν σου εδινε εμπεριστατωμενες αποψεις,ερευνες κ.τ.λ.Τι λες εσυ?

Επίσης και εγω την αποψη μου μεταφερω στο forum που εσυ εκανες για ενημερωση.
Εμπεριστατωμενα ,με σοβαρα στοιχεια και με προσωπικη ερευνα και οχι μονο.Πυυ πιστευω οτι ειναι η μοναδικη αληθεια επι του θεματος.

Ως αναφορα το λογικο υποβαθρο να σου υπενθυμισω λιγο:
1)Επειδή μένω 10 λεπτά από το Λαύριο και το εργοστάσιο παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας της ΔΕΗ,προτιμώ να βλέπω μια ανεμογεννήτρια παρά ένα φουγάρο ενος εργοστασίου λιγνίτη(λογια σου σε προηγουμενη αναφορα σου,που φυσικα ειναι copie paste της κυριαρχης ιδεολογιας των εταiριων των αιολικων και οχι μονο)

Αφου συμφωνησες πριν λιγο μαζι μου πως δν θα κλεισουν τα εργοστασια λιγνητη,πως προτιμας αυτο.Ειναι λιγο περιεργα αυτα που μου λες..

5)Ας ρωτήσουμε αυτούς που μένουν στην Πτολεμαϊδα,στο Λαύριο,στον Άγιο Δημήτριο Κοζάνης,στη Καρδιά Κοζάνης,ακόμα και μέσα στην Αθήνα αν προτιμούν τα αιολικά πάρκα από τα εργοστάσια που τους γεμιζουν κάθε μέρα καυσαέριο(1ος παραλογισμος)

Αφου δν θα κλεισουν ειπαμε και συμφωνησες...Εγω λεω να ρωτησουμε λιγο του εμπεριστατωμενους ειδικους που μιλανε καθε μερα απο την T.V.για το θεμα:Θα κλεισουν τα εργοστασια παραγωγης ενεργειας για την αντικατασταση της ενεργειας απο αιολικη ενεργεια????Μα πως να κλεισουν βρε παιδια αφου πολλες απο τις συμβατικες εταιριες παραγωγης ενεργειας εχουν και θυγατρικες εταιριες ΑΙΟΛΙΚΑ ΠΑΡΚΑ.(2ο επιχειρημα που παραμυθιαζουν τον κοσμο η κυριαρχη ιδεολογια και οι εταιριες τους)

3.Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι τα εργοστασια λιγνίτη θα περιοριστούν, ίσως και μείνουν ως έχουν τώρα αλλά εφόσον μειωθεί η ζήτηση τους, θα περιοριστεί και η κατανάλωσή τους σε κάυσιμο, άρα περιορίζεται η μόλυνση και δεν ανοίγουν νέα.(3ος παραλογισμος αντιφατικος παλι με τα παραπνω που εχεις γραψει)

Απλα το θεμα ειναι οτι εχει περασει στη κοινη γνωμη το παραμυθι για την προστασια του περιβαλλοντος και της αποτροπης του κλιματος δινοντας μας χτηπητα ψευτικα επιχειρηματα με λεκτικη βαρυτητα και μας αποχαυνονουν και μας μπερδεουν.Γιατι οπως τα παντα στοχευουν προς καπου... ετσι και η T.V
στοχευει στα μυαλα....
Αυτα ως αναφορα το λογικο υποβαθρο.

Ειναι πολλυ απλα ενα καλοστημενο επενδυτικο παιχνιδι που πρωωθειτε πολλυ καλα στο ονομα της "ποιοτητας".Πρεπει νομιζω να ειμαστε επιφυλακτικοι και καχυποπτοι σε καθε τι που προβαλεται και ακομα περισσοτερο στο ονομα του περιβαλλοντος , της ποιοτητας του.. της.. και ποσο μαλλον απο τους μεγαλυτερους και ψυχρους παραγωγεις ρυπων,καναλιων-ειδησεων,πολεμων....

Δν μου απαντησες αυτο με τους ιθαγενεις και εσυ και ο Γιωργος Δ. ΚΑτσιωτης που το διαβασατε....?

Επισης:
Ενώ η τεχνολογία αυτή ήταν γνωστή από πολλά χρονιά, εν τούτοις χρησιμοποιήθηκε τα τελευταία χρόνια που άρχισαν να επιδοτούνται. Όπου σταμάτησαν οι επιδοτήσεις, έπαυσαν να τις συντηρούν. Αυτό συνέβη στη Σουηδία, Ολλανδία, Γερμανία, Νορβηγία και Καλιφόρνια Η.Π.Α.

Δημιουργούνται πολλές φορές αλλαγή υπόγειας ροής υδάτων ή εξαφάνισή τους

Προξενείται καταστροφή εδαφών, δασών και γενικότερα των βουνών από τα τσιμέντα που πέφτουν για να στερεωθούν οι πυλώνες. Κάθε ανεμογεννήτρια χρειάζεται 100τ.μ. τσιμέντο και σε βάθος τουλάχιστον 3 μέτρων και για κάθε πυλώνα χρειάζονται να πέσουνε 500 περίπου κυβ. μέτρα μπετόν.

Προξενούνται ρωγμές εδαφών από τους κραδασμούς.

Το ύψος κάθε ανεμογεννήτριας είναι περίπου 200 πόδια, όσο μια 20 όροφη πολυκατοικία, και διακρίνεται από απόσταση 40 χιλιομέτρων.

Και κατι ακομα:
Στην εποχη μας που κυριαρχει το χρημα δν θα μπορουσε να ηταν εξω απο αυτην την κυριαρχια η ενεργεα της κοινωνιας.
Και η αμαθεια πολλες φορες μπορει να βοηθαει του φιλους του χρηματος.
Ας ειμαστε πραγματικα επαναστατικοι παντα και παντου σε καθε ειδους επιβαλλομενης αναγκης που μας πλασαρεται....και ποσο μαλλον οταν πλασαρεται ως αυθεντικος τροπος ζωηςς...!!!!

Καλο σας βραδυ κυριοι,και θα ηθελα να μν χανοντε οι παρακατω αποψεις σε συνεχεις αυτοαναλυσεις ιδιων θεματων.Αυτη ειναι η αποψη μου,δν θα ξανα απαντησω σε ερωτησεις παλι αυτοαναλωσης και επαναληψης.Διοτι αυτο μας κανει η κυριαρχη ιδεολογια, θελει να μας αναλωνει.

www.drakotrypa.gr/index.php?option=com_f...26&limitstart=54

Τελικα αν γινει το αιολικο παρκο ως ανφορα τα ανταποδοτικά έργα κοινής ωφελείας ,από την εταιρεία κατασκευής του έργου , ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΚΟΙΝΗ ΩΦΕΛΕΙΑ.ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΥΠΕΥΘYΝΟΙ.
undisputed (Μέλος)
Gold Boarder
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Τελευταία διόρθωση: 20/03/2010 11:45 απο undisputed. Αιτία: αντικατασταση ενεργειας αντι ανεργειας στην αρχη του κειμενου

Αγαπητέ Σάκη

Πυυ πιστευω οτι ειναι η μοναδικη αληθεια επι του θεματος.

πολύ απόλυτος ίσε . Άρα δεν πρόκειται να ακούσεις τίποτα από ότι και να σου πουν.

Αφου συμφωνησες πριν λιγο μαζι μου πως δν θα κλεισουν τα εργοστασια λιγνητη,πως προτιμας αυτο.Ειναι λιγο περιεργα αυτα που μου λες..

μάλλον δεν κατάλαβες τελικά τι είπε

εφόσον μειωθεί η ζήτηση τους, θα περιοριστεί και η κατανάλωσή τους σε κάυσιμο, άρα περιορίζεται η μόλυνση και δεν ανοίγουν νέα.

τελικά δεν διαβάζεις καν αυτά που ο ίδιος παραθέτεις γιατί έρχεσαι εσύ να αντιφάσκεις με αυτά που λες παραπάνω

Καλο σας βραδυ κυριοι,και θα ηθελα να μν χανοντε οι παρακατω αποψεις σε συνεχεις αυτοαναλυσεις ιδιων θεματων.Αυτη ειναι η αποψη μου,δν θα ξανα απαντησω σε ερωτησεις παλι αυτοαναλωσης και επαναληψης.Διοτι αυτο μας κανει η κυριαρχη ιδεολογια, θελει να μας αναλωνει.

αυτό να το θεωρήσω δημοκρατική συζήτηση και όχι ότι θέλεις να έχεις την τελευταία κουβέντα αναλώνοντας τα ίδια ακριβώς πράγματα που μας λες συνέχεια εσύ.

οπότε με βάση την τελευταία σου φράση μάλλον έχεις είδει αναλωθεί.
lepouras (Μέλος)
του μπαρμπα Η μητσου Η τακη ?!?!!
Senior Boarder
Φύλο: Αρρεν DRAGONHOLE Τοποθεσία: ATHENS HELLAS KAISARIANI Γενέθλια: 1972-10-11
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Αγαπητε Λεπουρα

Πυυ πιστευω οτι ειναι η μοναδικη αληθεια επι του θεματος.

πολύ απόλυτος ίσε . Άρα δεν πρόκειται να ακούσεις τίποτα από ότι και να σου πουν.

Ναι αγαπητε Γιαννη το γραφω πολλυ απλα,που πιστευω...(η αποψη μου).Δν ειπα: Aυτη ειναι η μοναδικη αληθεια.Ακολουθηστε με και ενστρερνιστειτε την απολυτα.

Βιαστικα συμπερασματα βγαζεις,νομιζω!Μαλλον επειδη νομιζεις οτι δν θελεις να ακουσω κανεναν ή εσενα και να πιστεψω τα διαφορα παραμυθακια τους και να τα δεχτω 100%.

Μαλλον εσυ δν εχεις καταλαβει φιλε Λεπουρα πως δν θα κλεισει εργοστάσιο παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας της ΔΕΗ.Αν κλεισει,τα ξανα λεμε.Και αν κλεισει για ποιο λογο θα κλεισει πραγματικα...

εφόσον μειωθεί η ζήτηση τους, θα περιοριστεί και η κατανάλωσή τους σε κάυσιμο, άρα περιορίζεται η μόλυνση και δεν ανοίγουν νέα.

Δν αντιφασκω Φιλε Γιαννη, απλα δν πιστευω την επιχειρηματολογια της υποτιθεμενης ζητησης και προσφορας εργοστασιαρχων παραγωγης ενεργειας και εταιριων αιολικων παρκων και οτι και υποτιθεμενα θα μειωθει η ζητηση τους(και μετα θα αντικατασταθει απο καθαρη αιολικη ενεργεια κ.τ.π..Αφου ο τροπος ζωης υπεραξανει την ζητηση της ενεργειας...Που ο τροπος ζωης ειναι και αυτος επιβαλλομενος για να καταναλωνεις συνεχεια και σε ολους τους τομεις.Αρα....Φαυλος κυκλος...

αυτό να το θεωρήσω δημοκρατική συζήτηση και όχι ότι θέλεις να έχεις την τελευταία κουβέντα αναλώνοντας τα ίδια ακριβώς πράγματα που μας λες συνέχεια εσύ.

Οχι Γιαννη μου απλα εχουμε αναλωθει να μιλαμε σε 5 ερωτοπαπαντησεις για τα πτηνα μοναχα ή δινοντας εκει βαρυτητα μεγααλη(οχι φυσικα οτι δν ειναι και αυτο προβλημα μεγαλο) ενω το θεμα ειναι πολυσυνθετο και πολυδιαστατο και εχει οικονιμκη βαση και τροπους ζωης...

Διοτι αυτο μας κανει η κυριαρχη ιδεολογια, θελει να μας αναλωνει.

Και αυτο το ειπα διοτι αυτο θελει να μας κανει με την επειχηρηματολογια του να μας κανει να αναλωνόμαστε(και να τσακωνομαστε) για το δεντρο και να χανουμε το ΔΑΣΟΣ(με ολες τις σημασιες.Κυριολεκτικη,μεταφορικη,σημασιολογικη)
Αλλα πανω απο ολα μεταφορικη!!!!

Μου αρεσει να συζηταω δημοκρατικα και να ανταλλασουμε αποψεις!Για να βρουμε ολοι μαζι την αληθεια επι αυτου του θεματος.Ισως να ηταν καπως απολυτο το υφος μου στην τελευταια παραγραφο,ομως δν ειχα σκοπο αυτο ή την παυση συζητησεως,ισα ισα το αντιθετο.Απλα πιστευω πως πρεπει να το αναλυουμε βαθυτερα το θεμα και οχι μονο επιφανειακα!Γιατι καθε τι μου μας περνανε εχει αντικτυπο παντου και σε ολους τους τομεις.Γιατι η παγκοσμιοποιηση και οι κινησεις του ειναι κατι το φοβερο και τραγικο για ολους μας.

undisputed (Μέλος)
Gold Boarder
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Τελευταία διόρθωση: 20/03/2010 12:30 απο undisputed.

Αυτη ειναι η αποψη μου,δν θα ξανα απαντησω σε ερωτησεις παλι αυτοαναλωσης και επαναληψης.

Ευτυχώς που είσαι σταθερός στις απόψεις σου.
lepouras (Μέλος)
του μπαρμπα Η μητσου Η τακη ?!?!!
Senior Boarder
Φύλο: Αρρεν DRAGONHOLE Τοποθεσία: ATHENS HELLAS KAISARIANI Γενέθλια: 1972-10-11
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Τελευταία διόρθωση: 21/03/2010 18:27 απο lepouras.

Απ:Αιολικό πάρκο... πριν 8 Χρόνια, 9 Μήνες  
Φαίνεται πως η ΔΕΗ Ανανεώσιμες ΑΕ νιώθει σίγουρη για το έργο του Αιολικού Πάρκου Δρακότρυπας-Βατσουνιάς-Αργιθέας καιήδη εξασφάλισε την θετική εισήγηση των αρμοδιων Υπηρεσιών για την κατασκευή υποσταθμού της ΔΕΗ σε δασική έκταση στην γειτονική Οξυά.

Την απόφαση έγρισης απο την Περιφέρεια Θεσσαλίας για την εγκατάσταση υποσταθμού από την Εταιρεία ΔΕΗ Ανανεώσιμες Α.Ε. στη θέση Διάσελο-Προφήτης Ηλίας ως συνοδό έργο του αιολικού πάρκου της ίδιας Εταιρείας ισχύος 30,00 MW στη θέση Αέρας και Αφεντικό με ημερομηνία 26/11/2010 μπορείτε να δείτε εδώ:

et.diavgeia.gov.gr/f/22896/ada/4%CE%990%...%CE%99%CE%911-%CE%98
stefanisgeorge (Μέλος)
Moderator
Φύλο: Αρρεν sakaflias_4 sakaflias_4@hotmail.com Τοποθεσία: ΤΡΙΚΑΛΑ-ΛΑΡΙΣΑ Γενέθλια: 1987-08-21
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Τελευταία διόρθωση: 03/12/2010 18:26 απο stefanisgeorge.

"The greatest pleasure in life is doing what people say you cannot do." P.Coelho

Πάνε στην αρχή

Facebook Page

pantos_egainia_2

Αναζήτηση

Σύνδεση

Login reminder Forgot login?

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από το Google για την παροχή των υπηρεσιών του, για την εξατομίκευση διαφημίσεων και για την ανάλυση της επισκεψιμότητας. Η Google κοινοποιεί πληροφορίες σχετικά με την από μέρους σας χρήση αυτού του ιστότοπου. Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookie. Για να μάθετε περισσότερα για το τι είναι τα cookies και πως χρησιμοποιούνται δείτε εδώ: Πολιτική Απορρήτου.

Να δέχομαι cookies από αυτή τη σελίδα.

EU Cookie Directive Module Information