Read File
  • Drakotrypa.gr
    Drakotrypa.gr
Αρχική Μεταξύ μας

Γεια χαρά, Επισκέπτης
Παρακαλώ Σύνδεση ή Εγγραφή.    Χάσατε τον κωδικό σας;
Κατασκηνώσεις (1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
Πάνε στο τέλος Αγαπημένο/α: 0
ΘΕΜΑ: Κατασκηνώσεις
Απ:Κατασκηνώσεις πριν 10 Χρόνια, 11 Μήνες  
Ο χωρος των κατασκηνωσεων μαζι με τα κτιρια αυτα ως εχουν με μια ανακατασκευη,θα μπορουσε να γινει επισης ενα παρατηρητηριο πουλιων,ενα κεντρο συλλογης ειδων χλωριδας της περιοχης για παρατηρηση προς τους παρατηρητες η ακομα και για ερευνα!Οτιδηποτε εναλλακτικο που να εχει σημασια!Ακομα και ενα καταφυγιο για κυνηγους,πεζοπορους κ.τ.λ.!!
undisputed (Μέλος)
Gold Boarder
Αποσυνδεδεμένος Προβολή Προφίλ Μέλους
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.  
Απ:Re:KATASKINWSEIS SOS πριν 10 Χρόνια, 11 Μήνες  
Διαβαζοντας τα προηγουμα μυνηματα για τις κατασκηνωσεις θα ηθελα να ρωτησω τον κ.ΜΠΑΛΛΑ ΗΛΙΑ ΚΑΙ κ.PIGKA7:Εστω και τις καθαριζουμε τις κατασκηνωσεις,και γινονται πιο καθαρα τα κτιρια κερδιζουμε κατι?Υπαρχει καποιο αποτελεσμα?Δηλαδη τι?Θα εχουμε καθαρα τα κτιρια?Και?Το βρισκω παραλογο και ανουσιο.Δν μαζευστε ολοι οι μεγαλοι σε ηλικια μια μερα να συζητησεται και να σκεφτειται πως να διεκδηκεισεται τη λειτουργεια τους απο το φορεα που τις εχει η να βρειτε εσεις οι ιδιοι κανεναν ιδιωτη σοβαρο να επενδησει κατι εκει μπας και κανει κατι?!Απαντηστε μου αν θελεται.Γιατι και να τις καθαρισουμε δν λεει τιποτα!
undisputed (Μέλος)
Gold Boarder
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Κοίτα, δεν ξέρω τι θα απαντήσουν οι κύριοι στους οποίους αναφέρεσαι αλλά θα σου πω την δικιά μου γνώμη.
Οι κατασκηνώσεις καλώς ή κακώς έχουν περιέλθει σε μια κατάσταση που μόνο σε στάβλο παραπέμπει. Δεν πρέπει να όμως ξεχνάμε την ιστορική τους σημασία. Χιλιάδες άνθρωποι πέρασαν από εκεί και για πολλούς είναι ανάμνηση των παιδικών τους χρόνων. Υπήρξε μέσον προβολής του χωριού και βοήθούσε την τοπική οικονομία. Το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να κρατάμε σε μια ευπρεπή κατάσταση αυτό το χώρο. Πρώτον για να σεβόμαστε τον ίδιο μας το τόπο και μετά για να παρουσιάζουμε μια αξιοπρεπή εικόνα στους επισκέπτες. Μπορεί τα κτίρια να είναι ετοιμόρροπα αλλά σε αυτό δεν φταίμε εμείς. Το ότι έγιναν στάβλοι και μαντριά είναι καθαρά δικό μας θέμα. Αν διαβάσεις στα "Έργα του Συλλόγου", γράφονται κάποιες κινήσεις οι οποίες έγιναν εκ μέρους του χωριού. Από εκεί και πέρα θα πρέπει όλοι μαζί να πιέσουμε περισσότερο και κάνοντας λίγο πιο όμορφο το χώρο ίσως κάνουμε κάποιον να ενδιαφερθεί.
glynosgiannis (Μέλος)
Απλά βοηθάω...
Administrator
Φύλο: Αρρεν glynosgiannis Δρακότρυπα glynos23@yahoo.gr Τοποθεσία: Λαγονήσι Γενέθλια: 1983-12-19
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Τελευταία διόρθωση: 07/12/2008 20:34 απο glynosgiannis.

Σε εποχές που κυριαρχούν το χρήμα και η αμάθεια, το να είσαι εθελοντής και να διαδίδεις τη γνώση είναι πράξεις επαναστατικές!!!

ΜΑΘΗΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΕΙΣ ΔΡΑΚΟΤΡΥΠΑΣ

Έχω καταθέσει την άποψή μου , τα επίσημα έγγραφα που είχα και τις ενέργειες που έγιναν για την επαναλειτουργία των κατασκηνώσεων και στο forum και στα έργα του Συλλόγου ( αξίζει να τα διαβάσετε και πιστεύω θα έχετε μια εμπεριστατωμένη άποψη για το θέμα )

Αυτό το έκανα α)για ενημέρωση και β) για όσους θέλουν να ασχοληθούν και να προτείνουν λύσεις γ΄αυτό το σοβαρό θέμα.

Επίσης είμαι στην διάθεση κάθε ενδιαφερόμενου, να ενημερώσω για κάθε άλλη απορία που υπάρχει για το θέμα αυτό ,μιας και έχω ασχοληθεί με το θέμα της επαναλειτουργίας των κατασκηνώσεων για πάρα πολύ καιρό.

Τέλος συμφώνησα με μια πρόταση που κατατέθηκε στο site ,να καθαρίσουμε το χώρο των κατασκηνώσεων ,πρότεινα επίσης ο Σύλλογος να καλέσει όλους όσους πέρασαν απο αυτές τις κατασκηνώσεις στο χώρο αυτό και να κάνει μια εκδήλωση μετά απο 37 χρόνια.

Την πρόταση να καθαρίσουμε το χώρο και να γίνονται κάποιες εκδηλώσεις εκεί την βρίσκω σωστή , μιας και για την ώρα δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο.
ΜΠΑΛΛΑΣ ΗΛΙΑΣ (Μέλος)
Expert Boarder
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Δν γνωριζα για την προταση που κανατε στο συλλογο.Αρχικα μου φαινετε ωραια σαν ιδεα.Το θεμα ειναι ομως τι υφος και περιεχομενο θα εχει αυτη η εκδηλωση και αν τελικα θα αποτελεσει καποιο εναυσμα ουσιαστικο για να γινει κατι σοβαρο στο χωρο των κατασκηνωσεων!

Επισης θελω να εκφρασω την παρατηρηση μου πως ο λογος σας στη συγκεκριμενη περιπτωση ειναι λιγο-πολλυ πολιτικος.

Φυσικα δικαιωμα του καθενος ειναι να μιλαει με οποιο υφος θελει και τον εκφραζει,δικαιωμα μου ομως ειναι και να παιρνω απαντησεις αμμεσα στις αμμεσες ερωτησεις που κανω.

Θα ηθελα να μου απαντατε πιο απλα και ουσιαστικα για να γινειται και μια συζητηση επι της ουσιας πανω σε οποιοδηποτε θεμα και οχι συζητησεις εντυπωσιασμου!

Προτεινω για αυτο το τοσο σοβαρο θεμα κατα τη γνωμη μου,να βρεθουμε ολα τα μελη του συλλογου μια μερα ή τελοςπαντων οσοι ενδιαφερομενοι οπου θα βρισκομαστε ολοι στο χωριο (π.χ.περιοδο γιορτων,καλοκαιριου) και να κανουμε μια ανοιχτη σοβαρη συζητηση για το πως θα μπορεσουμε να εκμεταλευθουμε αυτο το χωρο με οποιοδηποτε τροπο για τη αναδειξη και την αναπτυξη του χωριου μας!
Απο τη διεκδηκηση των φορεων που υπαγεται ο χωρος αυτος μεχρι και ερευνα ενος σοβαρου ιδιωτη που μπορει να επενδυσει υπευθυνα και αποτελεσματικα στο χωρο αυτο!

Δν εναντιονωμαι απεναντι σου για το λογο σου αλλα τα πραγματα κατα τη γνωμη μου ειναι απλα και πρεπει συζηταμε και απλα για να κανουμε και κατι.

Επισης συμφωνω μαζι σας πως πρεπει να γυρισουν οι κατασκηνωσεις στο δημοτικο διαμερισμα Δρακοτρυπα απο τη στιγμη που δν ενδιαφερεται το υπουργειο.
undisputed (Μέλος)
Gold Boarder
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Τελευταία διόρθωση: 12/12/2008 14:11 απο undisputed. Αιτία: ξεχασα να γρψω κατι.

Απ:Re:KATASKINWSEIS SOS πριν 8 Χρόνια, 9 Μήνες  
Πήρα την πρωτοβουλία και μεταφέρω εδώ από:

Τα νέα μας - Γενικά νέα
Κατασκηνώσεις Δρακότρυπας - Η πικρή αλήθεια.

Συντάχθηκε απο τον/την Γιάννης Γλυνός
Δευτέρα, 10 Ιανουάριος 2011 20:10

Το θέμα των Μαθητικών Κατασκηνώσεων είναι ένα θέμα που πονάει την Δρακότρυπα.

Σας παρουσιάζουμε ένα βίντεο του Σάκη Δημ. Αθανασίου , που τραβήχτηκε πριν λίγες μέρες στον χώρο των κατασκηνώσεων.

Πέρα από την κατάσταση στην οποία βρίσκονται σήμερα οι κατασκηνώσεις, ο Σάκης μας δείχνει και ένα άλλο σημαντικότατο πρόβλημα.

Οι σκεπές των κτιρίων είναι ντυμένες με ελενίτ (αμίαντο). Με την φθορά που έχουν υποστεί δυστυχώς, μολύνουν την γύρω περιοχή και ατμόσφαιρα.

Ας αφήσουμε όμως το βίντεο να μιλήσει από μόνο του... Πατήστε εδώ
www.drakotrypa.gr/index.php?option=com_c...17:-2&Itemid=142

mavrommatianos 11-01-2011 17:55
Φοβερή κατάσταση . Η περίπτωση των κατασκηνώσεων αυτών και η κατάστασή τους πρέπει με αφορμή και το αξιόλογο αυτό βίντεο να γίνει ευρύτερα γνωστό.

#2 gkaravidas 17-01-2011 10:39
Ταράχθηκα ειλικρινά από το θέαμα που παρακολούθησα. Ως μαθητής είχα περάσει μια κατασκηνωτική περόδο στις κατασκηνώσεις αυτές.
Αυτού του είδους η εγκατάλειψη, την οποία βέβαια συναντούμε και σε άλλες περιπτώσεις σε πολλά ακόμα χωριά του Δήμου μας (όπως π.χ. και με τα κτήρια των σχολείων του χωριού μου, της Οξυάς), μόνο εγγκληματική μπορεί να χαρακτηριστεί. Αλήθεια, κανένας τρόπος δεν υπάρχει για να διατηρηθούν και να αξιοποιηθούν αυτά τα ανθεκτικά - όπως τουλάχιστο εγώ διαπιστώνω - πέτρινα κτήρια των κατασκηνώσεων της Δρακότρυπας, σε μια εξαιρετικού φυσικού κάλους τοποθεσία;
Και βέβαια το θέμα του αμίαντου !!! Θα πρέπει άμεσα να αντιμετωπιστεί γιατί μας αφορά όλους !!!Συγχαρητήρια σ' αυτούς που εργάστηκαν για να έρθει το ζήτημα στη δημοσιότητα.
Γιώργος Δ. Καραβίδας

#3 gkaravidas 17-01-2011 10:49
Και επί του σχολίου του mavrommatianos : Η εφημερίδα του Λαογραφικού Αρχαιολογικού και Πολιτιστικού Συλλόγου Οξυάς, στη διάθεσή σας. Ως πρόεδρος, πάντως, του Συλλόγου αυτού εγώ θα ήθελα και ζητώ από τους υπεύθυνους του Συλλόγου της Δρακότρυπας να αποτελέσουν οι παραπάνω κατασκηνώσεις ένα από τα θέματα της εφημερίδας μας. Και αυτό μόνο και μόνο επειδή το θέαμα με στεναχώρησε και το ζήτημα με άγγιξε πραγματικά. Επαναλαμβάνω ότι ως μαθητής πέρασα από τις κατασκνώσεις αυτές, που αποτελούν έτσι μια από τις εμπειρίες των παιδικών μου χρόνων.

#4 stefanisgeorge 18-01-2011 00:02
Δεν χρειάζεται να ζητάτε και άδεια για τέτοια θέματα Κύριε Καραβίδα...
Εννοείται πως η ανάδειξη θεμάτων που αφορούν προβλήματα της ευρύτερης περιοχής μας βρίσκει απόλυτα σύμφωνους.
Χρησιμοποιείστε οτιδήποτε σας φαίνεται χρήσιμο απο το site μας για την αξιόλογη εφημεριδα σας...

#5 gkaravidas 18-01-2011 09:43
Έυχαριστώ. Θα επικοινωνήσω μαζί σας, αν χρειαστεί, για λεπτομέρειες ή διευκρινίσεις.

#6 ΜΠΑΛΛΑΣ ΗΛΙΑΣ 19-01-2011 23:57
Ο φίλος Σάκης Αθανασίου έφερε το θέμα αυτό με το πολύ καλό βίντεο ξανά στην επικαιρότητα , βάζοντας παράλληλα και το θέμα του αμιάντου στην κουβέντα μας.

Σε άλλη χώρα αυτός ο υπέροχος χώρος ,που όπως λέγετε ο Αρχιστράτηγος της Επανάστασης Γεώργιος Καραϊσκάκης είχε το στρατηγείο του για αρκετό καιρό , που πριν πάρα πολλά χρόνια χρησιμοποιήθηκε από τον Μητροπολίτη ΙΕΖΕΚΙΗΛ να αναρρώσει από την φυματίωση που έπασχε , και στην συνέχεια φιλοξένησε πάρα πολλούς μαθητές από την ευρύτερη περιφέρεια της Καρδίτσας κατά τους καλοκαιρινού μήνες , με την Ιερά Μονή της Αγίας Τριάδας δίπλα ,το σημαντικότερο αυτό μνημείο της περιοχής των Αγράφων μας ,

θα είχε σίγουρα αξιοποιηθεί εδώ και πάρα πολλά χρόνια .

Αφού άνοιξε ξανά το θέμα αυτό , παρακάλεσα τον εργολάβο του χωριού μας κ Μπούρμπο Βασίλειο , ο οποίος στο παρελθόν είχε ενδιαφερθεί για το χώρο αυτό και είχε τα μέτρα των κτισμάτων , να μας αναφέρει περίπου το κόστος για την απομάκρυνση των ελενίτ και την αντικατάσταση αυτών με πλαστικούς τσίγκους , όπου δεν υπάρχει πλάκα .

Και αν αυτό το κόστος είναι σε λογικά όρια που μπορούμε να ανταποκριθούμε και με την εθελοντική εργασία των μαστόρων του χωριού μας να προχωρήσουμε .

Αυτά σε πρώτη φάση , έτσι ώστε να απομακρυνθούν τα εναπομείναντα ελενίτ ( τα περισσότερα έχουν κλαπεί ) και να σκεπαστούν τα κτίρια για να διασωθούν.

Και με μια διευθέτηση του χώρου πάντα από εθελοντές , να γίνει προσβάσιμος για εκδηλώσεις και επισκέψεις των προσκυνητών του Μοναστηριού μας και όχι μόνο..

Και αργότερα ποιος ξέρει μπορεί να βρεθεί κάποιος επενδυτής , μπορεί το κράτος ή η Εκκλησία ή και ο Δήμος ακόμα να παρέμβουν αξιοποιώντας το χώρο.

Το κράτος και η τοπική αυτοδιοίκηση με στην κατάσταση που βρίσκεται σήμερα η οικονομία πιστεύω είναι αδύνατον να παρέμβουν , θα μπορούσαν όμως να καλύψουν ένα μέρος των χρημάτων για τις παραπάνω εργασίες , ο κ. Δήμαρχος πιστεύω βλέποντας την δική μας πρωτοβουλία είναι σίγουρο ότι θα βοηθήσει όπως έκανε πάντα .

Εδώ θα ήθελα να προσθέσω ,διαβάζοντας για την σύσκεψη που διοργάνωσε ο Δήμος Μουζακίου παρουσία του Διευθυντή της ΑΝΚΑ στο Δημαρχείο Μουζακίου , με στόχο τον καλύτερο προγραμματισμό δράσεων και ενεργειών και στην οποία σύσκεψη ζητήθηκε από το Δήμο να αναλάβει η ΑΝΚΑ την επεξεργασία προτάσεων για έργα στο Μουζάκι την Λοξάδα και άλλου .

Αν θα μπορούσε η ΑΝΚΑ να επεξεργαστεί ένα πρόγραμμα απομάκρυνσης των ελενιτ και την αντικατάσταση με κεραμοσκεπές των κτιρίων των μαθητικών κατασκηνώσεων της Δρακότρυπας.

Τελειώνοντας θα ήθελα να αναφέρω ότι είναι σημαντικό τώρα που άνοιξε το θέμα όποιος έχει την διάθεση να προσφέρει ,έχει ασχοληθεί , έχει ψάξει , έχει γνώσεις και έχει γνώμη για το θέμα αυτό , να καταθέσει την άποψή του για το τι κάνουμε από εδώ και πέρα .

Αν πραγματικά πιστεύουμε ότι είναι σημαντικό να γίνει κάτι , δεν πρέπει να μένουμε στις διαπιστώσεις αλλά να το παλεύουμε και να επιμένουμε, όπως πολύ σωστά έκανε ο Σάκης Αθανασίου με ο βίντεο που ανέβασε στο site , και ο Γιάννης Γλυνός που άνοιξε ξανά το θέμα αυτό για συζήτηση .

Όπως επίσης θέλω να πιστεύω ότι το θέμα της ανακαίνισης του κτιρίου της Εκκλησίας για να έχουμε στο χωριό μας ένα Λαογραφικό μουσείο που μας αξίζει δεν πρέπει να ξεχαστεί ,και εύχομαι ο Σύλλογος να έχει καταλήξει σε κάποια λύση.

Ηλίας Μπάλλας
Αθήνα 19.1.2011
Γιώργος Κατσιώτης (Μέλος)
Expert Boarder
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Πάνε στην αρχή

Facebook Page

pantos_egainia_2

Αναζήτηση

Σύνδεση

Login reminder Forgot login?

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από το Google για την παροχή των υπηρεσιών του, για την εξατομίκευση διαφημίσεων και για την ανάλυση της επισκεψιμότητας. Η Google κοινοποιεί πληροφορίες σχετικά με την από μέρους σας χρήση αυτού του ιστότοπου. Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookie. Για να μάθετε περισσότερα για το τι είναι τα cookies και πως χρησιμοποιούνται δείτε εδώ: Πολιτική Απορρήτου.

Να δέχομαι cookies από αυτή τη σελίδα.

EU Cookie Directive Module Information