Read File
  • Drakotrypa.gr
    Drakotrypa.gr
Αρχική Μεταξύ μας

Γεια χαρά, Επισκέπτης
Παρακαλώ Σύνδεση ή Εγγραφή.    Χάσατε τον κωδικό σας;
Προσπάθειες εξωραισμού του χωριού μας.. (1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
Πάνε στο τέλος Αγαπημένο/α: 0
ΘΕΜΑ: Προσπάθειες εξωραισμού του χωριού μας..
Προσπάθειες εξωραισμού του χωριού μας.. πριν 9 Χρόνια, 3 Μήνες  
Πιστεύοντας πως ο διαδικτυακός διάλογος μέσα στo drakotrypa.gr συμβάλλει στην λήψη καλύτερων αποφάσεων,θα ήθελα την άποψη σας σε θέματα που αφορούν προσπάθειες να ομορφύνει το χωριό,με τις όποιες δυνατότητες έχει ο Μ.Ε.Σ.Δρακότρυπας "Η Ανάπλαση" και φυσικά με την απαραίτητη έγκριση του Προέδρου του Δ.Δ.Δρακότρυπας.

Μία ίδεα μου,που στις μέχρι στιγμής συνομιλίες μου με άλλα μέλη του ΔΣ κρίνεται θετική και υλοποιήσιμη,είναι η αγορά απο τον Σύλλογο ενός μεγάλου πλατάνου για την είσοδο του χωριού μας.
Το κόστος του είναι 150 ευρώ (συμπεριλαμβ. η μεταφορά) δηλαδή τιμή κόστους(απο το νέο φυτώριο στα Τρίκαλα "Φυτόπολις").Έχει ύψος 8 μέτρα και θα είναι έτοιμο να προσφέρει την σκιά του τους θερινούς μήνες.

Το μέρος που προτείνω να τοποθετηθεί,είναι στο ακάλυπτο απο πέτρες μέρος,λίγο πριν το "Ποσειδώνιο" Tennis Club ή αλλιώς παιδική χαρά του χωριού..

Παράλληλα,προωθείται, σε συνεργασία με το μέλος του Συλλόγου και φοιτητή Δασοπονίας Κο Αθανάσιο Αθανασίου, η προμήθεια με σχεδόν μηδενικό κόστος,δενδρυλλίων απο τα Δημόσια Φυτώρια της περιοχής,ώστε να δοθεί ένα διαφορετικό χρώμα στο χωριό,εν όψει καλοκαιριού.

Τέλος,κάποιες γραφειοκρατικές υποθέσεις καθυστερούν μια παραλαβή με ξύλινα παγκάκια και κιόσκια..Θα έχετε ενημέρωση εν καιρώ..

Περιμένω και άλλες απόψεις,προτάσεις και φυσικά αναμένω και διάθεση συμμετοχής στην προσπάθεια αυτή,απο τη νεολαία του χωριού..

Φιλικά,
Στεφανης Γεώργιος,
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου
stefanisgeorge (Μέλος)
Moderator
Αποσυνδεδεμένος Προβολή Προφίλ Μέλους
Φύλο: Αρρεν sakaflias_4 sakaflias_4@hotmail.com Τοποθεσία: ΤΡΙΚΑΛΑ-ΛΑΡΙΣΑ Γενέθλια: 1987-08-21
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Τελευταία διόρθωση: 23/03/2010 17:53 απο stefanisgeorge.

"The greatest pleasure in life is doing what people say you cannot do." P.Coelho

Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.  
Απ:Προσπάθειες εξωραισμού του χωριού μας.. πριν 9 Χρόνια, 3 Μήνες  
Θα ήθελα πολύ να ακούσω και ιδέες από όσους κατοικούν μόνιμα στο χωριό! Μην ξεχνάμε ότι είναι αυτοί που το ζουν περισσότερο από όλους.

Να σημειώσω ότι ο πλάτανος στο κέντρο της πλατείας φαντάζει πολύ ωραίο ως εικόνα αλλά δεν ξέρω κατα πόσο είναι εφικτό, καθώς είναι δέντρο ιδιαίτερα ατίθασο και μπορεί οι ρίζες του που θα μεγαλώσουν να χαλάσουν όλη την δουλειά που έχει γίνει.

Όσον αφορά στην είσοδο του χωριού, δεν νομίζω ότι θα υπήρχε καλύτερη ιδέα από το να διαμορφωθεί κατάλληλα με κάποιες δεντροφυτεύσεις ώστε όλο το έργο που έγινε εκεί να είναι τελικά χρήσιμο.

Όποια ιδέα και αν επικρατήσει όχι μόνο την στηρίζω αλλά θα είμαι εκεί να βοηθήσω!!!
glynosgiannis (Μέλος)
Απλά βοηθάω...
Administrator
Φύλο: Αρρεν glynosgiannis Δρακότρυπα glynos23@yahoo.gr Τοποθεσία: Λαγονήσι Γενέθλια: 1983-12-19
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Τελευταία διόρθωση: 24/03/2010 14:52 απο glynosgiannis.

Σε εποχές που κυριαρχούν το χρήμα και η αμάθεια, το να είσαι εθελοντής και να διαδίδεις τη γνώση είναι πράξεις επαναστατικές!!!

Πολλυ καλες οι ιδεες σας!
Ως αναφορα για το θεμα της αναπλασης της πλατειας με δεντρα και θαμνους αν προσπαθησεται να ξεκινησεται να το κανεται εχω να σας προτεινω το εξης ως μελλοντικος δασολογος(προσπαθω και εγω να τελειωσω τη σχολη μου...):

1.Θα πρεπει σιγουρα να γινει περιοδο φθνινοπωρου.Σιγουρα γιατι το λεω αυτο:
Διοτι αν γινει κατι τετοιο θα πρεπει να γινει κατ'αρχην οργανωμενα και να εχει αποτελεσμα στο χρονο.Δν ειναι δυνατον να φυτευθουν οποιαδηποτε δεντρα ή θαμνοι.Υπαρχουν γυρω απο τα παρτερια τοιχια με πετρες μεσα στην πλατεια παλι πλακες.Για την αποφυγη οποιουδηποτε φαινομενου.Φνινοπωρο γιατι ειναι καταλληλοτερη περιοδο για κατι σοβαρο,οχι ανοιξη(μπορουμε να προσθεσουμε κατι την ανοιξη αν θελουμε).Αν θελουμε να στεριωσει κατι και να δουμε αποτελεσματα αλλιως ...

2.Να γινει ενα σχειδο πριν την προτιμηση των ειδων που θα μπουν.Σιγουρα πρεπει να ειναι μεγαλα σε ηλικια.Οχι ενος ετους.
Να διαλεξουμε θαμνους παλι με τον ιδιο τροπο..Να ειναι αρωματικοι με ωραια ανθη και φυτεμα οπου πρεπει με καποιο τουλαχιστον σχεδιο...
,οχι αυθαιρετα...
3.Μια πολλη καλη ιδεα που προτεινω εγω και θα ηταν φανταζομαι πολλυ ωραια στην πραξη ειναι να τοποθετησουμε εκτος απο ολα αυτα και αρωματικους θαμνους που ειναι και απο αισθητικης πλευρας τελειο και απο αρωματα ακομα πιο τελεια...Καταλαβενεται τι εννοω,αν οχι μπορειτε να δειτε μεσω ιντερνετ διαφορα πανω σε αυτο..
Οι αρωματικοι θαμνοι δινουν αλλη αισθηση και ειναι και πιο φτηνοι και λιγη η συντηρηση.Θελουν λιγο νερο,ελαχιστη συντηρσηση κ.τ.λ.

4.Τι ειδους δεντρα και θαμνους θελουμε;
Φυλλοβολλα,αειθαλη,κωνοφορα,πλατυφυλλα;Ποτε θελουμε να ανθιζουν το χειμωνα,την ανοιξη και αλλες τετοιου ειδους ερωτησεις πρεπει να κανουμε
πριν κανουμε οτιδηποτε γιατι αλλιως θα ειναι κατι αναρχο...

Αυτα εχω να προτεινω εγω αρχικα και επισης να πως πως αν θελεται μπορω να σας κανω εγω ενα σχεδιο πανω σε αυτο και να σας το δωσω να μου πειτε την γνωμη σας...Θα ηθελα να μου το αναθεσεται παντως αυτο το σχεδιο σε μενα και δν θα σας απογοητευσω...

Για να εχουμε μια πλατεια ομορφη που να μεινει στο χρονο οτι και να κανουμε εμεις τωρα.Εχει σημασια να γινει κατι οργανωμενο αφου ειναι η πλατεια του χωριου μας,το κεντρο του χωριου και η εικονα του.

Ως αναφορα την εισοδο και αυτο παλι το ιδιο θελει απλως με πιο απλο σχεδιο αφου δν εχουμε να κανουμε με πλατεια,ειναι κατι πιο ελευθερο,αφου ειναι μεν κοντα στην εισοδο του χωριου αλλα πιο κοντα στην φυση αφου δν εχει τοιχια ,σπιτια κ.τ.λ.
Θελω να πω οτι ,οτι και να κανουμε εκει θα ειναι οπως και να το κανουμε πιο προσιτο στη φυση.
undisputed (Μέλος)
Gold Boarder
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Τελευταία διόρθωση: 25/03/2010 17:46 απο undisputed.

Σχετικα με τον πλατανο στο κεντρο της πλατειας.
Η προηγουμενη διοικηση του συλλογου κατα τη φαση ανακατασκευης της πλατειας,σκεφτηκε,συζητησε,αμφιταλαντευτηκε για την χρησιμοτητα η μη του πλατανου στο κεντρο της πλατειας και αποφασισε να μην τοποθετηθη.
Δεν ξερω τωρα ποσο εφικτο ειναι τεχνικα(αρδευση-προβλημα ριζων, αν κι απ'οσο <ξερω> νομιζω οτι οι ριζες του αν εχει νερο πηγαινουν προς τα κατω και οχι επιφανειακα).
Αλλα δεν ξερω κυριως,ποια ειναι η γνωμη των συγχωριανων για το σοβαρο(πιστευω)αυτο θεμα. Φιλε Γιωργο Στεφανη αφου υπηρχε ως σκεψη γιατι δεν κατατεθηκε στην δημοσκοπηση ωστε να βγουν πιο εγκυρα συμπερασματα για τις προτιμησεις των συγχωριανων;(Ανεξαρτητα αν η δημοσκοπηση αφορα κυριως εργα του δημου,θα ειχαμε μια <εικονα> περι του θεματος.Αλλωστε γιατι να μην το αναλαβει κι αυτο ο δημος;)
Τωρα οσο αφορα εμενα,ημουν και ειμαι υπερ της τοποθετησης του (και με τη μορφη του παρτεριου-παγκακι περιμετρικα του πλατανου οπως το αναφερει και η φιλη Ερμιονη Δημτσα) για λογους σκιασης και γραφικοτητας.
Βεβαια υπαρχουν και προβληματα,οπως η πτωση της γυρης του την Ανοιξη.
Σιγουρα ενας Γεωπονος θα μπορουσε να μας κανει εναλλακτικες προτασεις δεντρων που να τηρουν τις προυποθεσεις της σκιασης,της εντοπιοτητας,της αντοχης στο χιονι,της αντοχης στο χρονο,στο προβλημα ριζων, στην πτωση της γυρης κλπ.
Φιλε Θαναση μπορεις να καταθεσεις τις εικονικες προτασεις σου ανεξαρτητα αν θα γινει η οχι το εργο.Να εχουμε μια εικονα βρε αδερφε!
Επισης θα προτρεψω-παρακαλεσω ΟΛΟΥΣ να παρουν θεση.

Γιωργος Δ.Κατσιωτης
26-3-2010

Περισσοτερα για τον πλατανο εδω.
el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE%BB%CE%AC...B1%CE%BD%CE%BF%CF%82
Γιώργος Κατσιώτης (Μέλος)
Expert Boarder
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Τελευταία διόρθωση: 26/03/2010 04:19 απο Γιώργος Κατσιώτης.

Πάνε στην αρχή

Facebook Page

pantos_egainia_2

Αναζήτηση

Σύνδεση

Login reminder Forgot login?

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από το Google για την παροχή των υπηρεσιών του, για την εξατομίκευση διαφημίσεων και για την ανάλυση της επισκεψιμότητας. Η Google κοινοποιεί πληροφορίες σχετικά με την από μέρους σας χρήση αυτού του ιστότοπου. Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookie. Για να μάθετε περισσότερα για το τι είναι τα cookies και πως χρησιμοποιούνται δείτε εδώ: Πολιτική Απορρήτου.

Να δέχομαι cookies από αυτή τη σελίδα.

EU Cookie Directive Module Information