Read File
  • Drakotrypa.gr
    Drakotrypa.gr
Αρχική Μεταξύ μας

Γεια χαρά, Επισκέπτης
Παρακαλώ Σύνδεση ή Εγγραφή.    Χάσατε τον κωδικό σας;
Έχω μια ιδέα για το site (1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
Πάνε στο τέλος Αγαπημένο/α: 0
ΘΕΜΑ: Έχω μια ιδέα για το site
Απ:Έχω μια ιδέα για το site πριν 9 Χρόνια, 7 Μήνες  
Σωστό αυτό που λες Θανάση.

Βέβαια δεν χρειάζεται να κάνουμε κάτι εμείς αφού μπορεί όποιος θέλει να μπει στο Forum, να πάει στα "Γενικά Θέματα" και να βάλει ένα "Νέο Θέμα" με την Αγγελία του.

Επίσης μπορεί να μας στείλει και φωτογραφίες της περιοχής στο email μας και να κάνουμε εμείς την ανάρτηση των φωτογραφιών.

Όσον αφορά την αρχική σελίδα, λόγω περιορισμένου χώρου, μπορεί να μπει μόνο ένας σύνδεσμος που να οδηγεί στο συγκεκριμένο θέμα του Forum.

Να δούμε τι θα πουν και όσοι έχουν να βάλουν αγγελίες...!!!
glynosgiannis (Μέλος)
Απλά βοηθάω...
Administrator
Αποσυνδεδεμένος Προβολή Προφίλ Μέλους
Φύλο: Αρρεν glynosgiannis Δρακότρυπα glynos23@yahoo.gr Τοποθεσία: Λαγονήσι Γενέθλια: 1983-12-19
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Τελευταία διόρθωση: 26/02/2010 05:51 απο glynosgiannis.

Σε εποχές που κυριαρχούν το χρήμα και η αμάθεια, το να είσαι εθελοντής και να διαδίδεις τη γνώση είναι πράξεις επαναστατικές!!!

Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.  
Απ:Έχω μια ιδέα για το site πριν 9 Χρόνια  
Γιάννη μια καλή ιδέα θα ήταν αφού έχεις και την τεχνογνωσία να το κάνεις, να τοποθετήσεις στη σελίδα τα εξής προγράμματα:

VISITORS - FLAG COUNTER
VISITORS LOCATIONS
ΜΑΣ ΕΠΙΣΚΕΥΘΗΚΑΝ ΑΠΟ

ΧΡΗΣΙΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΜΕΡΗ ΕΠΙΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΑΝΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.

ΝΟΜΙΖΩ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΘΑ ΘΕΛΑΝΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ.
undisputed (Μέλος)
Gold Boarder
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Τελευταία διόρθωση: 14/09/2010 07:51 απο undisputed.

Είναι όντως καλή ιδέα Θανάση αλλά το είχαμε δοκιμάσει λίγο πιο παλιά και δημιουργούσε κάποια κωλύματα στην σελίδα.
Ίσως σε κάποια επόμενη αναβάθμιση του site να λυθούν τα προβλήματα που δημιουργεί και να μπει .
lepouras (Μέλος)
του μπαρμπα Η μητσου Η τακη ?!?!!
Senior Boarder
Φύλο: Αρρεν DRAGONHOLE Τοποθεσία: ATHENS HELLAS KAISARIANI Γενέθλια: 1972-10-11
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

lepouras έγραψε:
Είναι όντως καλή ιδέα Θανάση αλλά το είχαμε δοκιμάσει λίγο πιο παλιά και δημιουργούσε κάποια κωλύματα στην σελίδα.
Ίσως σε κάποια επόμενη αναβάθμιση του site να λυθούν τα προβλήματα που δημιουργεί και να μπει .

Στην πρώτη ευκαιρα θα δημοσιευτει ενα αρθρο με κάποια στατιστικα στοιχεια ορατα μονο στους διαχειριστές...
Παρουσιαζουν ενδιαφερον και δειχνουν την ανα τον κοσμο κατανομη των επισκεπτών της σελίδας μας..
stefanisgeorge (Μέλος)
Moderator
Φύλο: Αρρεν sakaflias_4 sakaflias_4@hotmail.com Τοποθεσία: ΤΡΙΚΑΛΑ-ΛΑΡΙΣΑ Γενέθλια: 1987-08-21
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

"The greatest pleasure in life is doing what people say you cannot do." P.Coelho

Απ:Έχω μια ιδέα για το site πριν 8 Χρόνια, 11 Μήνες  
Αγαπητοί φίλοι,

Με τη σημερινή παρέμβαση ήθελα να σταθώ σε δυο θέματα που εμφανίστηκαν τις ίδιες περίπου ημέρες στην ιστοσελίδα μας. Το πρώτο είναι η κίνηση του φίλου Γιώργου Καραβίδα να αναρτήσει ένα άρθρο του Μίκη Θεοδωράκη. Το δεύτερο είναι η λιγόλογη προτροπή του νεαρού και μέλους του Δ.Σ. του συλλόγου μας Δημήτρη Α. Κατσιώτη να διαβάσουμε το βιβλίο «Το νησί».

Ομολογώ πως χάρηκα τις ενέργειες και των δύο, γιατί δείχνει πως ο ορίζοντας των ενδιαφερόντων των μελών μας είναι ανοιχτός και δεν περικλείεται, σώνει και καλά, στα στενά όρια των προβλημάτων του χωριού μας και της περιοχής μας. Το άρθρο και η προσωπικότητα του μεγάλου Μίκη σχολιάστηκαν ήδη στο φόρουμ και θα ήθελα σήμερα να αναφερθώ στο μικρό μήνυμα του Δημ. Κατσιώτη: «Προτείνω σε όλους να διαβάσουν το μυθιστόρημα της Victoria Hislop "Το Νησί". Απλά απίστευτο!».

Δεν διάβασα το «Το νησί» και το χειρότερο είναι πως δεν ξέρω πότε θα μπορέσω να το διαβάσω, όπως δεν ξέρω πότε θα διαβάσω και το νεώτερο βιβλίο της ίδιας συγγραφέα «Ο γυρισμός» που αναφέρεται στον ισπανικό εμφύλιο πόλεμο, μια περίοδος που είναι στα ενδιαφέροντά μου. (Δεν πειράζει που πλατειάζω λίγο, αλλά θεωρώ ότι πρέπει να σημειώσω εδώ, πως οι εξελίξεις του εμφυλίου πολέμου στην Ισπανία ήταν αγαπημένο και καθημερινό θέμα στα καφενεία του χωριού και μάλιστα -καθώς διηγούνταν η μακαρίτισσα πλέον μάνα μου- η λύπη των φιλελεύθερων που σύχναζαν στο καφενείο του Τάκη Νάτση, στους οποίους περιλαμβανόταν και ο πατέρας της, ήταν έντονη, όταν, όπως το έλεγε ο Χρ.Αθανασίου (Κατσιούλης) «έπεσε η Μαντρίτ’» στα χέρια του Φράνκο!)

Το «Νησί», καθώς είναι γνωστό, αναφέρεται στο νησί Σπιναλόγκα που βρίσκεται στα νότια της Κρήτης και για πάνω από μισό αιώνα έως και το 1957 χρησιμοποιήθηκε ως Λεπροκομείο. Το βιβλίο της Χίσλοπ που κυκλοφόρησε το 2005 έγινε σύντομα μπεστ σέλλερ με πωλήσεις πάνω από 2 εκατομμύρια αντίτυπα σε όλο τον κόσμο. Η κριτική αντιμετώπισε θετικά το βιβλίο και ορισμένες ενστάσεις για τους διαλόγους που βάζει στα στόματα των Κρητικών η συγγραφέας (tinyurl.com/tovima) δεν στάθηκαν ικανές να ανακόψουν την αγορά και από το ελληνικό κοινό, που το εκτίναξε στο ύψος των 150 χιλιάδων αντιτύπων. Από τη Δευτέρα, το έργο αυτό μεταφέρεται και στη μικρή οθόνη και παρότι η προσωπική μου άποψη είναι ότι συνήθως τα λογοτεχνικά έργα χάνουν την ταυτότητά τους όταν γίνονται ταινίες, όποιος θα ήθελε να μάθει περισσότερα θα μπορούσε να βρει εδώ tinyurl.com/seira-tonisi αρκετές λεπτομέρειες. Συμπληρωματικά να προσθέσω, ότι και η ελληνική λογοτεχνία δεν άφησε απ’ έξω τη Σπιναλόγκα, και μάλιστα από πολύ νωρίς το 1914 η Γαλάτεια Καζαντζάκη έγραψε την «Άρρωστη Πολιτεία», ο δε Θέμος Κορνάρος έγραψε τη «Σπιναλόγκα» το 1933. Και τα δύο βιβλία κυκλοφόρησαν πρόσφατα σε κοινό τόμο από τις εκδόσεις Καστανιώτη, υπό τον κοινό τίτλο «Το νησί των σημαδεμένων». Τέλος από τις εκδόσεις Πόλις επανακυκλοφορεί από το 2003 το «Γη και νερό» του Γουλιέλμου Άμποτ που πρωτοδημοσιεύτηκε το 1939.

Ωστόσο σκοπός μου δεν ήταν να μιλήσω για το συγκεκριμένο έργο, αλλά κυρίως να εξάρω την κίνηση του Δημ.Κατσιώτη να μας προτείνει κάτι για διάβασμα και να τον συγχαρώ θερμά γι’ αυτό, γιατί πέραν των άλλων επιβεβαιώνει ότι οι νέοι μας δεν είναι μόνο για «αραξιά και φραπεδιές» όπως συχνά κατηγορούνται, αλλά έχουν πέρα από τα επαγγελματικά τους και άλλου είδους ενδιαφέροντα. Ενδιαφέροντα που μπορούν να βρουν στέγη στην ιστοσελίδα μας, η οποία μπορεί να φιλοξενήσει πιο συστηματικά ειδήσεις, πληροφορίες, σχόλια και άλλα θέματα της πνευματικής και πολιτιστικής παραγωγής του τόπου μας. Στα πλαίσια μιας μελλοντικής αναδιάρθρωσης της σελίδας μας, τούτο ίσως να μπορεί να πάρει μια ιδιαίτερη μορφή και νομίζω ότι είμαστε αρκετοί εκείνοι που μπορούμε να βοηθήσουμε σ’ αυτό. Ως πρώτο βήμα προς την κατεύθυνση αυτή, θα παρακαλούσα το Δημήτρη αν έχει το χρόνο και τη διάθεση, να μας κάνει μια συνοπτική παρουσίαση του έργου που διάβασε, κάτι που σίγουρα θα ωφελήσει τους μελλοντικούς αναγνώστες.

Όσον αφορά τη δική μου μικρή συνεισφορά στην πρότασή μου αυτή, έχω να καταθέσω την έκπληξη που δοκίμασα, όταν η συγγραφέας Κατίνα Λατίφη με πληροφόρησε πρόσφατα, ότι πριν μερικά χρόνια ο ζωγράφος Κυριάκος Τσακίρης ζητούσε να μάθει περισσότερα για το χωριό μας, από το οποίο πέρασε ως αντάρτης το 1943-44. Στο βιβλίο του «Οι πόρτες του διαβόλου» εκδόσεις Οδυσσέας που κυκλοφόρησε το 1999, αφιερώνει ένα σχόλιο αρκετών σελίδων, όπου θεωρεί τη Δρακότρυπα ως το κέντρο της περιοχής όπου διαδραματίζονται τα γεγονότα για τα οποία κάνει λόγο στα αφηγήματά του. Μάλιστα την τοποθεσία «Οι πόρτες του διαβόλου» που χάρισε και τον τίτλο στο βιβλίο, την τοποθετεί στη γειτονική Οξυά. Να προσθέσω, ότι οι διάλογοί του είναι αυθεντικά θεσσαλικοί και είναι να απορεί κανείς πώς ένας Μικρασιάτης όπως αυτός ενστερνίστηκε τόσο πιστά το γλωσσικό ιδίωμα της περιοχής μας. Τέλος και για να δώσω ένα στίγμα του συγγραφέα, σημειώνω ότι ο Κυριάκος Τσακίρης ήταν ένας από τους 27 φυλακισμένους της περίφημης απόδρασης των Βούρλων, για την οποία μπορεί να πληροφορηθεί κανείς περισσότερα από το «Ρεπορτάζ χωρίς σύνορα» στη σύνδεση tinyurl.com/vourla.

Γιώργος Γούσιας
10/10/10
ggousias (Μέλος)
Senior Boarder
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Γιώργος Φ.Γούσιας

Απ:Έχω μια ιδέα για το site πριν 8 Χρόνια, 11 Μήνες  
Ευχαριστώ πάρα πολλύ τον κ.Γούσια για τα καλά του λόγια!Πιστεύω ότι ο Σύλλογος μας λέγεται ΕΚΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΜΟΡΦΩΤΙΚΟΣ και τι παραπάνω από ένα καλό βιβλίο μπορεί να προάγει τον ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ και την ΜΟΡΦΩΣΗ μας?
Κ.Γούσια σας προτείνω να το διαβάσετε οπωσδήποτε γιατί πέρα απο την άγνωστη ιστορία του νησιού της ΣΠΙΝΑΛΟΓΚΑΣ,της ΚΡΗΤΗΣ και της ΕΛΛΑΔΑΣ την συγκεκριμένη χρονική περίοδο διδάσκει ΔΥΝΑΜΗ,ΚΟΥΡΑΓΙΟ,ΑΓΑΠΗ και ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΑΞΙΕΣ κάτι που δεν βρίσκεις εύκολα στις μέρες μας!
Διαβάζοντας το συγκεκριμένο βιβλίο μπορώ να πώ πως επηρεάστηκα πάρα πολύ θετικά!
Η σύνοψη που μου ζητήσατε είναι η εξής:
ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΑΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΠΕΤΡΑΚΗ ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ(ΧΩΡΙΟΥ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΑΠΤΗΝ ΣΠΙΝΑΛΟΓΚΑ)ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΕΝΑ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΡΡΩΣΤΑΙΝΕΙ ΑΠΤΗΝ ΝΟΣΟ ΤΟΥ ΧΑΝΣΕΝ ΑΝΑΓΚΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΝΗΣΙ(ΣΠΙΝΑΛΟΓΚΑ)ΚΑΙ ΜΕ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΠΕΤΡΑΚΗ,ΤΟΥΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΠΙΝΑΛΟΓΚΑΣ ΜΑΣ ΔΙΗΓΕΙΤΑΙ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΣΠΙΝΑΛΟΓΚΑΣ,ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ ΚΑΙ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΩΝ ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΤΗΣ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥΣ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΑΝΤΙΞΟΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ!
Δεν είμαι καλός στο να περιγράψω με λόγια τα συναισθήματα που σου γεννάει αυτο το βιβλίο απλά μπορώ να σας εγγυηθώ ότι θα σας γεμίσει αισιοδοξία και μπορεί,λεώ μπορεί να σας κάνει και καλύτερους ανθρώπους!
Και φυσικά σας προτείνω να δείτε την σειρά ''ΤΟ ΝΗΣΙ΄΄ στο MEGA!Αν και συμφωνώ με τον κ.Γούσια ότι ένα βιβλίο χάνει στην οθόνη αλλά τα πρώτα δείγματα γραφής της σειράς μας διαψεύδουν!Να μου συνχωρεθεί η διαφήμιση της σειράς αλλά άξιζε να αναφερθεί σαν γεγονός!
Ελπίζω να καταφέρετε όλοι να το διαβάσετε ή να το δείτε!
Ειλικρινά δικός σας και με εκτίμηση

ΚΑΤΣΙΩΤΗΣ Α. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
ΚΑΤΣΙΩΤΗΣ (Μέλος)
Fresh Boarder
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Πάνε στην αρχή

Facebook Page

pantos_egainia_2

Αναζήτηση

Σύνδεση

Login reminder Forgot login?

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από το Google για την παροχή των υπηρεσιών του, για την εξατομίκευση διαφημίσεων και για την ανάλυση της επισκεψιμότητας. Η Google κοινοποιεί πληροφορίες σχετικά με την από μέρους σας χρήση αυτού του ιστότοπου. Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookie. Για να μάθετε περισσότερα για το τι είναι τα cookies και πως χρησιμοποιούνται δείτε εδώ: Πολιτική Απορρήτου.

Να δέχομαι cookies από αυτή τη σελίδα.

EU Cookie Directive Module Information