Read File
  • Drakotrypa.gr
    Drakotrypa.gr
Αρχική Μεταξύ μας

Γεια χαρά, Επισκέπτης
Παρακαλώ Σύνδεση ή Εγγραφή.    Χάσατε τον κωδικό σας;
Μουσείο Ακρόπολης (1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
Πάνε στο τέλος Αγαπημένο/α: 0
ΘΕΜΑ: Μουσείο Ακρόπολης
Μουσείο Ακρόπολης πριν 10 Χρόνια  
Αγαπητοί φίλοι,
Όπως όλοι βλέπετε, έχει γεμίσει η αριστερά πλευρά της ιστοσελίδας μας με δραστηριότητες και εκδηλώσεις του συλλόγου. Συγχαρητήρια στα μέλη του ΔΣ που πασχίζουν να ευχαριστήσουν τους συγχωριανούς μας τούτες τις μέρες που πάρα πολλοί συρρέουμε στο χωριό μας.
Αναπόφευκτα όμως, αρκετοί δεν έχουν τη δυνατότητα ή την ευκαιρία να περάσουν το Δεκαπενταύγουστο στο χωριό ή κάπου αλλού και είναι αναγκασμένοι να μείνουν στον τόπο που ζουν. Σε εκείνους λοιπόν που ζούνε στην Αθήνα, αλλά και σ΄ αυτούς που περιστασιακά θα βρεθούν για λίγες ώρες στην πρωτεύουσα, έχω μια εξαιρετική πρόταση: να επισκεφθούν το νέο Μουσείο της Ακρόπολης.
Δεν θα προσπαθήσω να πείσω κανένα. Θα σας πω με δύο λόγια τη δική μου επίσκεψη. Είμαστε με τη γυναίκα μου στο Σταθμό Λαρίσης και είχαμε περιθώριο 2,5 ωρών μέχρι την αναχώρηση του τρένου για τη Θεσσαλονίκη. Ασφαλίσαμε τις αποσκευές μας στα μεταλλικά αυτόματα ντουλάπια του σταθμού και αναρωτιόμασταν σε ποιο γειτονικό φαγάδικο θα περάσει η ώρα. Η γυναίκα μου όμως είχε μια ωραία ιδέα. Να κάνουμε μια βόλτα με το μετρό και να κατεβούμε στο σταθμό της Ακρόπολης. Φτάνοντας εκεί, σκεφτήκαμε με πολλούς δισταγμούς -λόγω του περιορισμένου χρόνου- να δούμε το Μουσείο, τουλάχιστον εξωτερικά. Ε, λοιπόν, δεν το είδαμε μόνο απ’ έξω, χαζέψαμε για λίγο στο γυάλινο προαύλιο, μπήκαμε μέσα -το εισιτήριο ως το τέλος του χρόνου είναι μόνον ΕΝΑ ευρώ- αισθανθήκαμε το δέος της ιστορίας και της τέχνης των προγόνων μας, συγκινηθήκαμε από την απουσία της αρπαγμένης Καρυάτιδας, νοιώσαμε το μεγαλείο των λειψών αετωμάτων του Παρθενώνα, είδαμε ένα κατατοπιστικότατο βίντεο με την ιστορία της Ακρόπολης και τέλος καθήσαμε στο δροσερό και πολυτελές εστιατόριο και ατενίζοντας την Ακρόπολη φάγαμε -νηστικοί από ταξίδι- μια χορταστική σαλάτα και μια πιατέλα ωραιότατα τυριά και απολαύσαμε δυο ποτήρια μυρωδάτο κρασί, πληρώνοντας -έχει σημασία και τούτο- μόνο 12 (δώδεκα) ευρώ.
Δέκα λεπτά πριν την αναχώρηση του τρένου είχαμε ήδη επιβιβαστεί για τον προορισμό μας.
Αντιλογίες; Θα ακούσω πολλές, ότι σε τόσο λίγο χρόνο δεν προλαβαίνεις να δεις τίποτα κλπ κλπ. Δικαιολογίες από όσους δεν θέλουν να πάνε και από όσους αισθάνονται ενοχές που δεν πήγαν!
Βεβαίως όταν μπορέσουμε θα ξαναπάμε και θα περιπλανηθούμε πολύ περισσότερο στους πραγματικά θαυμάσιους χώρους του, τον λίγο χρόνο όμως που είχαμε στη διάθεσή μας, θεωρούμε ότι τον αξιοποιήσαμε κατά τον καλύτερο τρόπο και ότι περάσαμε ένα ξεχωριστό δίωρο.
Γιώργος Γούσιας
7/8/2009

Συνδέσεις:
www.theacropolismuseum.gr/

www.youtube.com/watch?v=aGitmYl6U90
στο youtube υπάρχει ένα πλήθος video που έχουν σχέση με το χώρο και τα εγκαίνια του μουσείου
ggousias (Μέλος)
Senior Boarder
Αποσυνδεδεμένος Προβολή Προφίλ Μέλους
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Τελευταία διόρθωση: 08/08/2009 14:06 απο ggousias.

Γιώργος Φ.Γούσιας

Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.  
Απ:Μουσείο Ακρόπολης πριν 9 Χρόνια, 9 Μήνες  
Έστω και αν πέρασε αρκετός καιρός απο την ημέρα που βρέθηκα και εγώ στο νέο Μουσείο της Ακροπόλεως,θα ήθελα να επιβεβαιώσω τα όσα ενδιαφέροντα μας παρουσίασε παραπάνω ο Κύριος Γούσιας.

Πρόκειται για εξαιρετική δουλειά των αρχαιολόγων και των συντηρητων που εργάστηκαν που συνοδεύεται και απο πολύ όμορφους χώρους(βλ.εστιατόριο)

Πρέπει όλοι να το επισκεφτείτε...

Υ.Γ.Το νέο μας Μουσείο,θα ήταν ακόμα πιο ενδιαφέρον αν τα μάρμαρα του Παρθενώνα βρίσκοταν πίσω στη χώρα μας...Μας μένει Απλά να ελπίζουμε κάποια μέρα να γυρίσουν..
stefanisgeorge (Μέλος)
Moderator
Φύλο: Αρρεν sakaflias_4 sakaflias_4@hotmail.com Τοποθεσία: ΤΡΙΚΑΛΑ-ΛΑΡΙΣΑ Γενέθλια: 1987-08-21
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

"The greatest pleasure in life is doing what people say you cannot do." P.Coelho

Απ:Μουσείο Ακρόπολης πριν 8 Χρόνια, 6 Μήνες  
Μετά από ενάμισι χρόνο που έγινε η πρώτη δημοσίευση από τον Γ.Γούσια για το μουσείο της Ακρόπολης, το επισκέφθηκα κι εγώ.

Μπορώ να πω ότι έμεινα έκπληκτος, πρώτα για το χώρο ο οποίος σε τίποτα δεν θυμίζει τα μουσεία που έχουμε συνηθίσει στην Ελλάδα και δεύτερον για το τρόπο που παρουσιάζονται πολλά πράγματα στους επισκέπτες.

Η αρχιτεκτονική του κτιρίου επιτρέπει από κάθε γωνιά (σχεδόν) την θέα προς τον Παρθενώνα καθώς και κάτω από τα πόδια των επισκεπτών φαίνονται οι ανασκαφές αφού το πάτωμα είναι κατασκευασμένο από διαφανές υλικό.

Επίσης, σε πολλά σημεία υπάρχουν οθόνες που προβάλουν ενημερωτικά βίντεο για τα εκθέματα, χώροι για ανάγνωση βιβλίων ή χρήση προσωπικού υπολογιστή καθώς και αίθουσα που προβάλλεται ιστορικά όλη η διαδρομή του Παρθενώνα μέχρι τις μέρες μας.

Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε ο αέτωμα του αρχαϊκού Παρθενώνα ή Εκατομπέδου το οποίο παρουσιάζει 2 λιοντάρια να κατασπαράσσουν έναν ταύρο. Ο όγκος των λιονταριών και τεχνικά η αναπαράσταση της δύναμης τους σε ένα έργο του 570π.χ με άφησε άφωνο!

Τέλος, μπορώ να πω ότι η στρατιωτική μου θητεία και ιδιότητα, που τελειώνει σε 12 μέρες μου άφησε και κάτι καλό: την δωρεάν είσοδο μου στο αριστούργημα που λέγεται "Μουσείο της Ακρόπολης"

Όποιος δεν έχει πάει, πρέπει να πάει! Και γιατί όχι, να βοηθήσουμε σαν Σύλλογος στο να επισκεφθούν με την μορφή εκπαιδευτικής εκδρομής τα παιδιά του Δημοτικού σχολείου Δρακότρυπας (ίσως και οι γονείς τους)το Μουσείο!
glynosgiannis (Μέλος)
Απλά βοηθάω...
Administrator
Φύλο: Αρρεν glynosgiannis Δρακότρυπα glynos23@yahoo.gr Τοποθεσία: Λαγονήσι Γενέθλια: 1983-12-19
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Σε εποχές που κυριαρχούν το χρήμα και η αμάθεια, το να είσαι εθελοντής και να διαδίδεις τη γνώση είναι πράξεις επαναστατικές!!!

Πολύ καλή πρόταση.
Ο Σύλλογος πάντα πρωτοπόρος!
Μπράβο Γιάννη.
ggousias (Μέλος)
Senior Boarder
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Γιώργος Φ.Γούσιας

Αξίζει πραγματικά μια επίσκεψη στο Μουσείο της Ακρόπολης και προτείνω ανεπιφύλακτα στο ΔΣ του Συλλόγου σας να την οργανώσει. Ο δικός μας Σύλλογος πραγματοποίησε εκδρομή σ' αυτό και όσοι συμμετείχαν έμειναν πάρα πολύ ικανοποιημένοι. Μια καταπληκτική εμπειρία !!! Αν και προσωπικά θα μπορούσα να περάσω εκεί μέσα μέρες ολόκληρες, θαυμάζοντας τα εκθέματα και ανατρέχοντας στη ιστορία των προγόνων μας.
Αξίζει, επίσης, πάρα πολλά και μια επίσκεψη στο Ίδρυμα Μείζωνος Ελληνισμού (εδρεύει στον Ταύρο Αττικής) και το video που προβάλλεται εκεί για την αρχαία Αθήνα.
Γιώργος Δ. Καραβίδας
gkaravidas (Μέλος)
Senior Boarder
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Έξοχη πρόταση !
Συμφωνώ απόλυτα και ήδη έχω ζητήσει και λάβει οικονομική προσφορά απο τουριστικό γραφειο της Λάρισας και φυσικά απο τον Κο Ευθυμίου που έχει Τουριστικό γραφείο στο Μουζάκι..

Ευχαριστούμε Κύριε Καραβίδα για την πρόταση επίσκεψης στο Ιδρυμα Μείζονος Ελληνισμού.Το έχω επισκεπτεί και εγω το 2006 παρακολουθώντας την "Διαδραστική Περιήγηση στην Αρχαία Αγορά" στον "Θόλο".
Θα είχε ενδιαφέρον αυτό για τα παιδιά,όσο και για τους συνοδούς τους.
Μπορείτε να δείτε τα φετινά προγράγραμματα στο www.fhw.gr/cosmos/index.php?id=77&m=...&cY=2011&lg=

Ενδιαφέρουσα παράσταση φαίνεται και το: Η Γη είναι το σπίτι μας που θα συνδύαζε και το περιβάλλον-οικολογία στο πρόγραμμα της ημέρας.

Σαν ημέρα της εκδρομής θα πρότεινα ενα Σάββατο του Μαρτίου ή Απριλίου καλύτερα λόγω καιρικών συνθηκών και οι συμμετέχοντες να έχουν ώς μόνη οικονομική επιβάρυνση μία μικρή συμμετοχή ύψους 5 περίπου ευρώ ανα άτομο.

Αναμένω απάντηση απο το Τμήμα Κρατήσεων για το κόστος ενος γκρουπ 40-50 ατόμων.
Αύριο θα μιλήσω τηλεφωνικά και με το Μουσείο της Ακρόπολης,αν και το εισιτήριο εικάζω πως δεν θα είναι πάνω απο 3 ευρώ ανα άτομο.

Περιμένω τις δικιές σας απόψεις για αυτή την εκδρομή.
Όσον αφορά την ημερομηνία,το κόστος συμμετοχής,το πρόγραμμα εκπαιδευτικών επισκέψεων κλπ...

Τα παραπάνω αποτελούν θέματα συζήτησης του ΔΣ του Συλλόγου,αλλα μια επιπλέον άποψη ενός μελους του drakotrypa.gr ίσως μας φανεί ιδιαίτερως χρήσιμη.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων..
stefanisgeorge (Μέλος)
Moderator
Φύλο: Αρρεν sakaflias_4 sakaflias_4@hotmail.com Τοποθεσία: ΤΡΙΚΑΛΑ-ΛΑΡΙΣΑ Γενέθλια: 1987-08-21
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

"The greatest pleasure in life is doing what people say you cannot do." P.Coelho

Πάνε στην αρχή

Facebook Page

pantos_egainia_2

Αναζήτηση

Σύνδεση

Login reminder Forgot login?

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από το Google για την παροχή των υπηρεσιών του, για την εξατομίκευση διαφημίσεων και για την ανάλυση της επισκεψιμότητας. Η Google κοινοποιεί πληροφορίες σχετικά με την από μέρους σας χρήση αυτού του ιστότοπου. Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookie. Για να μάθετε περισσότερα για το τι είναι τα cookies και πως χρησιμοποιούνται δείτε εδώ: Πολιτική Απορρήτου.

Να δέχομαι cookies από αυτή τη σελίδα.

EU Cookie Directive Module Information