Read File
  • Drakotrypa.gr
    Drakotrypa.gr
Αρχική Μεταξύ μας

Γεια χαρά, Επισκέπτης
Παρακαλώ Σύνδεση ή Εγγραφή.    Χάσατε τον κωδικό σας;
Ορθοδοξια υβριστης των ΕΛΛΗΝΩΝ (1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
Πάνε στο τέλος Αγαπημένο/α: 0
ΘΕΜΑ: Ορθοδοξια υβριστης των ΕΛΛΗΝΩΝ
Ορθοδοξια υβριστης των ΕΛΛΗΝΩΝ πριν 9 Χρόνια, 9 Μήνες  
ΓΙΑ ΑΜΕΣΗ ΑΝΑΓΝΩΣΗ ακολουθησε τον συνδεσμο www.scribd.com/doc/23244555/%CE%A5%CE%B2...AE%CE%BD%CF%89%CE%BD
Γιώργος Κατσιώτης (Μέλος)
Expert Boarder
Αποσυνδεδεμένος Προβολή Προφίλ Μέλους
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Τελευταία διόρθωση: 28/11/2009 08:10 απο Γιώργος Κατσιώτης. Αιτία: Συμπληρωση κειμενου

Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.  
Απ:Ορθοδοξια υβριστης των ΕΛΛΗΝΩΝ πριν 9 Χρόνια, 8 Μήνες  
Σας ενημερωνω οτι το ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ ΥΒΡΙΣΤΗΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ειναι με νεα αποδοση για αμεση αναγνωση.
Expert Boarder
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Απ:Ορθοδοξια υβριστης των ΕΛΛΗΝΩΝ πριν 9 Χρόνια, 8 Μήνες  
Με αφορμή τα όσα διάβασα στα δημοσιεύματα στα οποία ο αγαπητός μας φίλος κος Κατσιώτης παραπέμπει, θα ήθελα, ως Ορθόδοξος Χριστιανός, να εκφράσω με συντομία ορισμένες καθαρά προσωπικές μου απόψεις, τονίζοντας ιδιαίτερα πως αυτές δεν προέρχονται από κάποιον ειδήμονα και ότι σε καμία περίπτωση δεν έχω πρόθεση να προβώ σε κανενός είδους «κήρυγμα». Έχουμε, λοιπόν :

α) Ως γνωστό, μετά την εποχή της Παλαιάς Διαθήκης, τους Προφήτες, κ.τ.λ. , ακολούθησε η παρουσία στον κόσμο του Θεανθρώπου Ιησού Χριστού, ο οποίος, όπως ο Ίδιος είπε, ήρθε να συμπληρώσει και να τελειοποιήσει το «Νόμο» της Παλαιάς Διαθήκης, χωρίς βέβαια να τον καταργήσει. Με όσα, λοιπόν, Αυτός κήρυξε και επικράτησαν με το Χριστιανισμό όλοι γνωρίζουμε πως πολλά άλλαξαν σε σχέση με όσα επικρατούσαν πριν την έλευσή Του. Ο όρος «Ορθοδοξία» προέκυψε, άλλωστε, πολύ μεταγενέστερα από τον καιρό της Παλαιάς Διαθήκης. Έτσι, λοιπόν, πιστεύω ότι η σύνδεση του όρου «Ορθοδοξία» με οτιδήποτε έχει να κάνει από την εποχή της Παλαιάς Διαθήκης πρέπει να γίνεται με μεγάλη προσοχή και ότι σε κάθε περίπτωση η σύνδεση του όρου αυτού με όσα στα συγκεκριμένα δημοσιεύματα αναφέρονται από την εποχή της Παλαιάς Διαθήκης είναι, μάλλον, αδόκιμη.

β) Εξ’ όσων γνωρίζω, η έννοια του όρου «Έλληνες» τόσο στην εποχή της Παλαιάς Διαθήκης όσο και στα πρώτα χριστιανικά χρόνια - στα οποία ένα άλλο μέρος των παραπάνω δημοσιευμάτων αναφέρεται, ταυτίζονταν γενικά με αυτούς που δεν ακολουθούσαν τον Ιουδαϊσμό, ανεξάρτητα από φυλή, έθνος, κ.λ.π., στο οποίο αυτός ανήκε. Έτσι, δηλαδή, είχε επικρατήσει να αποκαλούν οι τότε Ιουδαίοι όλους τους ειδωλολάτρες ή τους «εθνικούς», όπως επίσης τους ονομάζανε. Είναι, λοιπόν, κάπως ανιστόρητο κατά τη γνώμη μου, να συνδέουμε κάθε αναφορά στον όρο «Έλληνες», που στα παραπάνω κείμενα συναντάμε, αποκλειστικά με τους έχοντες γενικά ελληνική εθνολογικά καταγωγή ή με ότι πρεσβεύει τον "ελληνισμό". Πέρα, όμως, απ’ αυτό είναι καταγεγραμμένο στα βιβλία της Καινής Διαθήκης πως ο Ίδιος ο Ιησούς Χριστός όταν είδε – ενώ κήρυττε – μία ομάδα "Ελλήνων" να τον πλησιάζουν είπε την εξής φράση : «Ήγγικεν η ώρα να δοξασθεί ο Υιός του Ανθρώπου», που από μόνη της και όποια σημασία και αν δώσουμε εδώ στον όρο «Έλληνες» (εθνική ή πολιτισμική), φανερώνει και τη στάση του Ίδιου απέναντί τους, που κάθε άλλο παρά εχθρική (πως θα μπορούσε άλλωστε;) ή υποτιμητική διαφαίνεται.

γ) Στα σαράντα τέσσερά μου χρόνια και έχοντας συναναστραφεί με πλήθος Ελλήνων κληρικών, μοναχών, κ.λ.π. ανά την Ελλάδα και το Άγιο Όρος και έχοντας ακούσει πλήθος κηρυγμάτων, πουθενά και από κανέναν δεν άκουσα να στρέφεται κατά του ελληνισμού είτε με τη μορφή που αυτός κατέληξε σήμερα είτε με τη μορφή που είχε πριν την επικράτηση του Χριστιανισμού. Αντίθετα άκουσα πολλούς απ’ αυτούς να αναφέρονται με καμάρι στα επιτεύγματα του ελληνισμού και στους αρχαίους Έλληνες προγόνους μας και να χρησιμοποιούν στα κηρύγματά τους, στις συνομιλίες τους, κ.λ.π., φράσεις από κείμενα γνωστών αρχαίων Ελλήνων διδασκάλων, φιλοσόφων, κ.λ.π.

δ) Μου είναι αδύνατο να αποδεχθώ την εικόνα της Ελλάδας μας καρφωμένη πάνω σ’ ένα σταυρό και τα όσα μ’ αυτή υπονοούνται. Θεωρώ πως μέσα από παρόμοιες ενέργειες πλήττονται τόσο η Ορθοδοξία όσο και ο ίδιος ο Ελληνισμός. Προσωπικά, απ’ όσα έχω επίσημα διδαχθεί αλλά και απ’ όσα ο ίδιος έχω διαβάσει, έχω πειστεί ότι οι δύο αυτές έννοιες και τα όσα η κάθε μία απ’ αυτές πρεσβεύει συνδέονται διαχρονικά μεταξύ τους κατά τρόπο αλληλένδετο, στηριζόμενη και βοηθούμενη η μία από την άλλη, ακόμα και αν υπήρξαν χρονικές περίοδοι που θα μπορούσαμε να πούμε πως οι σχέσεις τους δεν ήταν – ίσως - και οι καλύτερες. Προσωπικά εκτιμώ πως τελικά ο ελληνισμός πολύ δύσκολα θα επιβίωνε χωρίς την Ορθοδοξία αλλά και ότι η Ορθοδοξία έχει ωφεληθεί τα μέγιστα από την επιβίωση και την όποια πρόοδο του ελληνισμού. Και εδώ θα ήθελα να θυμηθούμε ορισμένα πράγματα, που πιστεύω πως αποδεικνύουν τη σύνδεση και την κοινή πορεία αυτών των δύο. Μήπως, λοιπόν, δεν ήταν Έλληνες εκείνοι οι ορθόδοξοι χριστιανοί που μάχονταν «για του Χριστού την πίστη της αγία και της πατρίδας την ελευθερία», για να είμαστε εμείς σήμερα, ως έθνος Ελλήνων, ελεύθεροι και να έχουμε το δικό μας κράτος; Μήπως δεν ήταν Έλληνας και ορθόδοξος χριστιανός αυτός που είπε : «Ο Θεός υπέγραψε την ελευθερία της Ελλάδας και δεν παίρνει πίσω την υπογραφή του»; Μήπως η πίστη του έθνους μας στο Χριστό και στη Μεγαλόχαρή μας δεν βοήθησε τους ορθόδοξους χριστιανούς Έλληνες στη νικηφόρα έκβαση του έπους 1940 – 41; Μήπως δεν ήταν Έλληνας και χριστιανός ορθόδοξος (με βαθειά, μάλιστα, πίστη) αυτός που κατέβασε τον ελληνικό λαό στο Σύνταγμα, μαχόμενος για τη δημοκρατία και αναγκάζοντας τον τότε βασιλιά Όθωνα να παραχωρήσει το πρώτο Σύνταγμα της Ελλάδας;
Ειλικρινά θεωρώ πως θα μπορούσαμε πολλά ακόμα τέτοια να αναφέρουμε. Και πολλά, επίσης, θα μπορούσα να γράψω αν επιχειρούσα να σχολιάσω με περισσότερη λεπτομέρεια όλα όσα με τα παραπάνω κείμενα δημοσιεύονται αλλά, όπως ήδη επεσήμανα, δεν είμαι ειδικός. Για να καταλήξω, λοιπόν, και με κάθε σεβασμό έναντι σε οποιαδήποτε άλλη άποψη, πιστεύω πως οφείλουμε να είμαστε επιφυλακτικοί απέναντι σε παρόμοια δημοσιεύματα και να τα αντιμετωπίζουμε με προβληματισμό, κυρίως ως προς τους σκοπούς που επιδιώκουν. Γιατί εκτιμώ πως πρόθεση όσων στη σύγχρονη εποχή μας «ανεβάζουν» την Ελλάδα μας στο Σταυρό είναι να ακολουθήσει η «αποκαθήλωση» και ο «ενταφιασμός» και των δύο αυτών Συμβόλων και όσων αυτά πρεσβεύουν.
Ευχαριστώ

Γιώργος Δ. Καραβίδας
gkaravidas (Μέλος)
Senior Boarder
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Απ:Ορθοδοξια υβριστης των ΕΛΛΗΝΩΝ πριν 9 Χρόνια, 7 Μήνες  
Αγαπητε Γιωργο Δ Καραβιδα Ενω μονος σου παραδεχεσαι οτι ο Ιησους αποδεχτηκε το νομο της παλαιας διαθηκης χωρις να καταργησει τιποτα απ'αυτον παρακατω μας λες οτι ειναι αδοκιμη η συνδεση των απαραδεχτων [κατα εμε] χαρακτηρισμων εναντιων των Ελληνων με την ορθοδοξια. Μηπως αρνηθηκε η ορθοδοξια την παλαια διαθηκη και δεν το πηρα χαμπαρι? Και ενω προσπαθεις να υποτιμησεις το μισος της παλαιας διαθηκης, δε μας λες τιποτα για ολες τις αναφορες και πραξεις εναντιων των Ελληνων στη καινη διαθηκη, σε κειμενα των ΠΑΤΕΡΩΝ της Εκκλησιας οπως του Ιωαννη του Χρυσοστομου, του ΜΕΓΑ Βασιλειου, του ΜΕΓΑ Αθανασιου και σχεδον ολων των "Αγιων" και μεγαλοπαπαδων της ορθοδοξιας ΑΝΑ ΤΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ και οχι μονο στα πρωτα χριστιανικα χρονια. Παρακατω μας λες οτι Ελληνες θεωρουσαν ολους τους ειδωλολατρες [λες και το φιλημα της εικονας δεν ειναι ειδωλολατρεια] δηλαδη και τους Περσες η τους Χετταιους π.χ τους θεωρουσαν Ελληνες.Λες και αυτοι οι λαοι δεν ειχαν δικια τους ονομασια για τα εθνη τους. ΑΠΛΑ το μεγαλυτερο εμποδιο στην εγκαθιδρυση ΔΙΑ ΤΗΣ ΒΙΑΣ του Ιουδαιο-χριστιανισμου ηταν το ανησυχο πνευμα του Ελληνισμου, που ως αρχη, αμφισβητουσε τα παντα ως προς την αναζητηση της Αληθειας και δεν δεχονταν δογματισμους και εξ αποκαλυψεως αληθειες [και ειδικα απο λαους που δεν προσφεραν ΤΙΠΟΤΑ στη γνωση και στη προοδο της Ανθρωποτητας, απεναντιας.] Η υποτιμητικη ομως αναφορα εναντιων της λεξης ΕΛΛΗΝΑΣ δεν ειναι απο μονη της αρκετη να κανει τους ΕΛΛΗΝΕΣ τουλαχιστον να διαμαρτυρονται? [Οπως τον πρωην Προεδρο της Δημοκρατιας Κο Κωστη Στεφανοπουλο αλλα και τον νυν Κο Καρολο Παπουλια για τους 7 αφορισμους εναντιων των Ελληνων τη Κυριακη της ορθοδοξιας.] Τωρα αν εσενα δε σε ενοχλει...... Μας λες και για τον Ιησου πως θα μπορουσε αλλωστε να ειναι εχθρικος εναντιων των "Ελληνων". Ολος ο λογος του Ιησου ειναι γεματος με αναφορες περι Σιων, Εβραιων, Ιουδαιων, Ισραηλ, συναγωγη και απευθυνοταν στους Ιουδαιους συμφωνα με τους Αποστολους του. Οχι μονο εναντιων των Ελληνων ηταν[χαρακτηρισε μια Ελληνιδα, σκυλι] αλλα και εναντιων ολων των μη Ιουδαιων, συνεχιζοντας το μισος εναντιων της Ανθρωποτητας που αναφερονται τα Ιουδαιο- Εβραικα βιβλια περι επι-κυριαρχιας τους στα υπολοιπα γενη των ανθρωπων-δουλων. Ο ιδιος ειπε οτι "ηρθε, οχι για να φερει ειρηνη στη Γη αλλα μαχαιρα!" Το "αγαπατε αλληλους" απευθυνεται στους Ιουδαιους μαθητες του. "Οσο για τους εχθρους μου, αυτους που δε με θελησαν για βασιλια τους, φερτε τους εδω και κατασφαξτετους μπροστα μου" κατα Λουκα ιθ΄27. Πληθωρα παρομοιων αναφορων υπαρχει! Καταλαβαινω γιατι δε μπορεις να αποδεχτεις την εικονα της σταυρωμενης Ελλαδας. Γιατι διαφωνεις με τους 2 προαναφερομενους Προεδρους. Και αν σε ακουγε οποιοσδηποτε "πατερας" της Εκκλησιας να μιλας για ΕΛΛΗΝΟ-ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ τουλαχιστον θα σου εκαιγε το σπιτι, θα σου δημευε την περιουσια σου εως και θα σου 'παιρνε το κεφαλι! Οπως επαθαν ολα τα εκατομμυρια ανθρωπων, ανα τους αιωνες, που ειχαν καποια σχεση με το πρωτο συνθετικο της λεξης. Προσπαθησε να βρεις εστω και ενα κειμενο καθ'ολη την ιστορια του Ρωμαιο-Βυζαντινης-ορθοδοξιας να μιλα υπερ Ελληνων. Ενας Ιουλιανος προσπαθησε να πει κατι και ειδες τι επαθε. Εγινε ΠΑΡΑΒΑΤΗΣ ! Ολοι οι Βυζαντινολογοι εμμεσα η αμμεσα παραδεχονται οτι "ο χριστιανισμος υπηρξε πολεμιος κατα κυριο λογο του Ελληνισμου ως ζωης και ως σκεψεως." Και εδω θα ηθελα να θυμηθουμε ορισμενα πραγματα για τον πολεμο της ορθοδοξιας εναντιων του Ελληνισμου. Μηπως χριστιανος ορθοδοξος δεν ηταν ο πατριαρχης που εκαψε τη βιβλιοθηκη της Αλεξανδρειας με 50.000 αρχαια συγγραματα ΓΝΩΣΗΣ? Μηπως χριστιανος ορθοδοξος δεν ηταν ο πατριαρχης που εφτιαξε στη Σκυθοπολη το πρωτο στρατοπεδο συγκεντρωσης στον κοσμο γεμιζοντας το με "Ελληνες"? Μηπως χριστιανοι ορθοδοξοι δεν ηταν ολοι αυτοι οι πατριαρχες και αυτοκρατορες του Βυζαντιου που εξεδιδαν συνεχη ΔΙΑΤΑΓΜΑΤΑ ωστε καθε τι το Ελληνικο "να ερθει επι γης"? Μηπως χριστιανοι ορθοδοξοι δεν ηταν ολοι αυτοι οι πατριαρχες που ΑΦΟΡΙΖΑΝ την επανασταση του 1821? Μηπως χριστιανος ορθοδοξος δεν ηταν ο μητροπολιτης που ΑΦΟΡΙΣΕ τον ΒΕΝΙΖΕΛΟ? Μηπως? Μηπως? Μηπως? Και μια απορια. Καλα η Μεγαλοχαρη μας βοηθησε στον πολεμο εναντιων των Ιταλων να νικησουμε. Στο πολεμο εναντιων των Γερμανων που ηταν? Μηπως η δυναμη της δε μπορουσε να υπερβει αυτη του Χιτλερ? Η μηπως δε μας εξιζε βοηθεια απεναντι στους Γερμανους? Φιλο-χιτλερικη η Μεγαλοχαρη? Κοροιδο Μουσολινι! Τα 'βαλες με τη Μεγαλοχαρη! Η μηπως αυτοι οι ιδιοι που νικησαν τους Ιταλους ειχαν λιγοτερη πιστη[στη Μεγαλοχαρη] απεναντι στους Γερμανους? Και για να τελειωνω [λογω χωρου.] Ο σκοπος που επιδιωκουν τετοια δημοσιευματα ειναι η ΛΥΤΡΩΣΗ και η ΑΠΟΚΑΘΗΛΩΣΗ της ΕΛΛΑΔΑΣ απο το σταυρο του Ιουδαιο-χριστιανισμου και ο ενταφιασμος των Εβραικων παραμυθιων με απωτερο σκοπο τον ελεγχο της Ανθρωποτητας!
Expert Boarder
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Αγαπητέ μας φίλε Γιώργο Κατσιώτη,

Γενικά, δεν αποδέχομαι όσα παραπάνω γράφεις. Και παρότι ορισμένα γεγονότα εξ' αυτών είναι ιστορικά τεκμηριωμένα, δε θεωρώ σωστό να αποτελούν αυτά αφορμή για παρερμηνείες, ενώ εκτιμώ πως πρέπει να λαμβάνονται υπόψη όλες γενικά οι συνθήκες που επικρατούσαν κατά τις περιόδους που διαδραματίστηκαν τα γεγονότα αυτά. Θα πρέπει, πιστεύεις να μη λάβουμε υπόψη π.χ. τις κρατούσες συνθήκες όταν ο Πατριάρχης «αφόριζε» την ελληνική επανάσταση του 1821; Ή πιστεύεις πως η επανάσταση αυτή υπέστη ζημία απ’ αυτό τον «αφορισμό»; Μήπως, επίσης, δε γνωρίζεις και για τους διωγμούς που κατά καιρούς και ο χριστιανισμός έχει υποστεί; Παρά ταύτα όμως κανείς και ποτέ δε ζήτησε από κάποιον να γίνει χριστιανός απειλώντας τον ή θανατώνοντάς τον, ενώ αναρίθμητο πλήθος χριστιανών βασανίστηκε και μαρτύρησε επειδή δε δέχθηκαν να «θυσιάσουν στα είδωλα»…..
Τέλος πάντων, εγώ έχω ήδη από το προηγούμενο κείμενό μου δηλώσει πως δεν είμαι ειδικός. Δεν είμαι θεολόγος. Και αυτό δεν αποτελεί σε καμία περίπτωση υπεκφυγή. Είχα, απλώς, διαβάσει τα όσα με παλαιότερη παρέμβασή σου μας ΠΑΡΕΠΕΜΠΕΣ και θεώρησα σκόπιμο να καταθέσω επ’ αυτών κάποιες από τις απόψεις μου. Και αυτό ακριβώς έκανα και το έκανα εντελώς ΑΥΘΟΡΜΗΤΑ, με βάση τα δικά μου πιστεύω και τις ελάχιστες γνώσεις που κατέχω στα ζητήματα αυτά. Είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος, εκτιμώ πως γνωρίζω σε Τι, Ποιον και γιατί πιστεύω(π.χ. γνωρίζω τι εκπροσωπεί η εικόνα που προσκυνώ και γιατί την προσκυνώ), θαυμάζω τον ελληνισμό και τους αρχαίους προγόνους μας και δε φοβάμαι ότι θα μου κάψει κάποιος «πατέρας» το σπίτι μου για το λόγο αυτό.
Θα μπορούσα να τοποθετηθώ με περισσότερη λεπτομέρεια σε αρκετά απ’ όσα παραπάνω γράφεις. Επειδή, όμως, λέω και πάλι δεν είμαι ειδικός ούτε και θεολόγος, προτιμώ να μην επεκταθώ πέρα απ’ όσα ήδη έχω γράψει. Θα μου επιτρέψεις, μόνο, να επισημάνω πως με προβλημάτισε η καθυστερημένη, θα έλεγα, απάντησή σου στην τοποθέτησή μου αλλά και ένα τελευταίο : Σέβομαι απόλυτα τα πιστεύω και τις πεποιθήσεις του καθενός. Εγώ δηλώνω χριστιανός ορθόδοξος. Μήπως θα ήταν δυνατό, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ, να μάθουμε και για τα δικά σου αντίστοιχα πιστεύω; Θέτω το συγκεκριμένο ερώτημα μόνο και μόνο επειδή εκτιμώ πως αυτό είναι ένα στοιχείο που θα επηρέαζε την κρίση όλων μας για όσα γράφτηκαν. Η απόφαση δική σου.
Φιλικά

Γιώργος Δ. Καραβίδας
gkaravidas (Μέλος)
Senior Boarder
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Τελευταία διόρθωση: 17/01/2010 18:32 απο gkaravidas.

Διαβάζοντας τα γραφόμενα και από τα δυο εξαίρετα μέλη μας χαίρομε που το site μας είναι χώρος σκέψης συζήτησης και πολιτισμού.

Προσωπικά συμφωνώ και διαφωνώ και με τους δυο και φυσικά αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.

Άλλωστε αυτό δεν είναι και το μεγαλύτερο χάρισμα του ανθρώπου και κυρίως των Ελλήνων?
Να διαφωνούν δυο άνθρωποι που και οι δυο έχουν δίκιο?

Η εκκλησία αφόρισε την επανάσταση αλλά οι επαναστατημένοι πίστευαν στο θεό και πολέμησαν με θάρρος και με πίστη.

Οι αρχαίοι είχαν την σοφία να μην αφήνουν την πίστη να τους κάνει υποχείρια αλλά άφησαν το παραθυράκι του αγνώστου θεού.

Εγώ αυτό που έχω καταλάβει τελικά με όλα αυτά που έχω διαβάσει και προσέξει ,είναι ότι πάντα θα υπάρχουν σοφοί άνθρωποι που θα παράγουν όμορφες σωστές και ανθρώπινες θεωρίες αλλά όταν αυτοί φύγουν κάποιοι άλλοι θα τις εκμεταλλευτούν για δικό τους όφελος.

Κάποιοι σοφοί σκεφτήκαν την δημοκρατία αλλά τελικά στο όνομα της σήμερα οι πολιτικοί μας ταλαιπωρούν και μόνο σε δημοκρατία δεν ζούμε.

Κάποιος σοφός ή θεάνθρωπος όπως θέλετε πέστε το μίλησε για αγάπη και άλλα καλά, αλλά οι σημερινοί και όχι μόνο αντιπρόσωποι του μας κλέβουν και μας ταλαιπωρούν στο όνομα του.

Τελικά δεν είναι οι ιδέες λάθος αλλά αυτοί που καλούνται να τις κάνουν πράξη.

Άλλωστε και οι δυο αναφέρεστε σε ιδέες που δεν γραφτήκαν από αυτούς που τις σκεφτήκαν αλλά από άλλους αργότερα που μέσα στους αιώνες δεν ξέρουμε πόσες φορές ξαναγραφτήκαν και πόσα χαθήκαν και πόσα ακόμα κρυφτήκαν.

Τελικά αυτή είναι η άποψη μου και χαίρομαι που συμμετείχα μαζί σας σε αυτή την όμορφη και ενδιαφέρουσα αντιπαράθεση.

Τέλος θέλω να σας ευχαριστήσω που διατηρείται το επίπεδο της συζήτησης και τις αντιπαράθεσης αυτής σε φιλοσοφικό επίπεδο.

Φιλικά
Αθανασίου Ιωάννης
lepouras (Μέλος)
του μπαρμπα Η μητσου Η τακη ?!?!!
Senior Boarder
Φύλο: Αρρεν DRAGONHOLE Τοποθεσία: ATHENS HELLAS KAISARIANI Γενέθλια: 1972-10-11
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Τελευταία διόρθωση: 17/01/2010 19:24 απο lepouras.

Πάνε στην αρχή

Facebook Page

pantos_egainia_2

Αναζήτηση

Σύνδεση

Login reminder Forgot login?

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από το Google για την παροχή των υπηρεσιών του, για την εξατομίκευση διαφημίσεων και για την ανάλυση της επισκεψιμότητας. Η Google κοινοποιεί πληροφορίες σχετικά με την από μέρους σας χρήση αυτού του ιστότοπου. Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookie. Για να μάθετε περισσότερα για το τι είναι τα cookies και πως χρησιμοποιούνται δείτε εδώ: Πολιτική Απορρήτου.

Να δέχομαι cookies από αυτή τη σελίδα.

EU Cookie Directive Module Information