Read File
  • Drakotrypa.gr
    Drakotrypa.gr
Αρχική Μεταξύ μας

Γεια χαρά, Επισκέπτης
Παρακαλώ Σύνδεση ή Εγγραφή.    Χάσατε τον κωδικό σας;
Ορθοδοξια υβριστης των ΕΛΛΗΝΩΝ (1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
Πάνε στο τέλος Αγαπημένο/α: 0
ΘΕΜΑ: Ορθοδοξια υβριστης των ΕΛΛΗΝΩΝ
Απ:Ορθοδοξια υβριστης των ΕΛΛΗΝΩΝ πριν 9 Χρόνια, 8 Μήνες  
Αγαπητέ φίλε Γιώργο, ΆΝΘΡΩΠΟΙ είμαστε. Και ως ΑΝΘΡΩΠΟΙ είμαστε πλάσματα του Θεού. Όπως ακριβώς και οι κατσαρίδες!!! Μόνο που εμείς είμαστε πλάσματα νοήμονα ΚΑΘ’ ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ ΟΜΟΙΩΣΗ ΤΟΥ.
Θα ήθελα να ρωτήσω και τα εξής :
- Ο Βράχμα, που «αποκαλύφθηκε» στους Ινδούς ως αγελάδα, σταυρώθηκε και ΑΝΑΣΤΗΘΗΚΕ όπως ο Χριστός ; (Και αυτό δεν το αμφισβήτησε κανένας ιστορικός μέχρι σήμερα).
- Ο Βράχμα (ή οποιοσδήποτε άλλος Βράχμα) έκανε θαύματα τα οποία παραδέχονταν και οι εχθροί Του (γιατί αυτό έγινε με το Χριστό, που ανέσταινε νεκρούς, θεράπευε αρρώστους, κ.λ.π., γεγονότα που οι τότε εχθροί Του Γραμματείς και Φαρισσαίοι δεν τα αμφισβητούσαν αλλά ανησυχούσαν για την απήχηση που αυτά είχαν, Τον κατηγορούσαν ότι τα πράττει κατά τη διάρκεια του Σαββάτου, κ.λ.π., κ.λ.π.).
- Στο όνομα του Βράχμα (ή οποιοσδήποτε άλλου Βράχμα) μαρτύρησαν τόσα εκατομμύρια πιστοί και αναδείχθηκαν τόσες χιλιάδες Άγιοι ;
Τώρα, με το ερώτημά σου για το αν έχουμε μάρτυρες της αποκάλυψης του Θεού, εκτιμώ ότι επιβεβαιώνεις αυτά που και ο ίδιος ο Χριστός είπε όταν κήρυττε και οι Ιουδαίοι, παρά τα τόσα θαύματα που έβλεπαν, Του ζητούσαν «σημεία από τον Ουρανό» για να πιστέψουν πως ήταν ο Μεσσίας που περίμεναν και Εκείνος τους απάντησε πως και τέτοια σημεία να τους δοθούν πάλι αυτοί ίδιοι θα μείνουν. Και αυτό το απέδιδε στη σκληροκαρδίας τους.
Και μια διευκρίνιση : Δεν έχω σκοπό να υπερασπιστώ τους παπάδες αλλά γνωρίζεις φαντάζομαι πως το ελληνικό κράτος εκτός απ’ αυτούς πληρώνει και άλλους θρησκευτικούς λειτουργούς αναγνωρισμένων θρησκευτικών δογμάτων. Και εκτός από μεμονωμένες κατά καιρούς φωνές (ιδιαίτερα σε περιπτώσεις ορισμένων σκανδάλων, κ.λ.π. που στο κάτω – κάτω παντού υπάρχουν) δεν είδα να προκαλείται και καμία λαϊκή εξέγερση για το θέμα αυτό, γεγονός που σημαίνει πως η κοινωνία μας γενικά το αποδέχεται (ή έστω, το ανέχεται), τουλάχιστο στο μέτρο που αποδέχεται (ή ανέχεται) τόσα και τόσα άλλα.
Ξαναλέω πως δεν είμαι ειδικός, θεολόγος, κ.λ.π. Γράφω πάντα με βάση τα λίγα που γνωρίζω και με όσα πιστεύω.
Φιλικά
Γιώργος Δ. Καραβίδας
gkaravidas (Μέλος)
Senior Boarder
Αποσυνδεδεμένος Προβολή Προφίλ Μέλους
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.  
Φιλε Γιωργο. Εγω δε ρωτησα πως ονομαζομαστε[ΑΝΘΡΩΠΟΙ] αλλα ΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ! Αν ονομαζομασταν ΚΟΠΡΙΕΣ θα ειμασταν κοπριες? οχι! Παλι δε θα ξεραμε τι ειμαστε! Παλι δε θα ξεραμε τι μας περιβαλλει! Παλι δε θα ξεραμε τι.....! Υπαρχει διαφορά. Και μηπως εχεις δει καμια ΕΙΚΟΝΑ Του για να τη συγκρινεις? Κι αν μοιαζει με κατσαριδα? Κι αυτη ΔΙΚΟ Του πλασμα ειναι! Η μηπως τον εχει και η κατσαριδα θεο? Γιατι αν Τον εχει δεν ειμαστε μονο εμεις νοημονα οντα αλλα και οι κατσαριδες! Και τοτε ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι ΚΑΘ'ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ ΟΜΟΙΩΣΗ της ΚΑΤΣΑΡΙΔΑΣ. Και οσο για τον Βράχμα που "αποκαλυφθηκε" { προς τι τα εισαγωγικα? Δε το πιστευεις ε? Ετσι και γω δε πιστευω τη "δικια" σου ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ!!!] και το χριστο που ΑΝΑΣΤΗΘΗΚΕ!!! να σου πω οτι ΚΑΝΕΝΑΣ μα ΚΑΝΕΝΑΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ δεν αναφερει την υπαρξη του χριστου [και μαλιστα με αυτες τις ιδιοτητες και σε χρονους που και οι ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ ηταν πολλοι και η ΙΣΤΟΡΙΑ πλουσια.] Και ο Βραχμα εκανε θαυματα και μαλιστα, πολλα ηταν κοινα με του χριστου, αλλα, οι εχθροι του δεν τον κατηγορουσαν γιατι ΔΟΥΛΕΥΕ? το Σαββατο. [Εργολαβια το ειχε παρει? Εδω τα καλα θαυματα! Και το Σαββατο!] Επισης στο ονομα του Βραχμα μαρτυρησαν περισσοτεροι πιστοι και αναδειχτηκαν και περισσοτεροι Αγιοι απ'οτι του χριστου. 1-0 [Μηπως αυτο ειναι ενας λογος να γινει πιο πιστευτος ο Βραχμα?] Και πολυ σωστα ζητουσαν "σημεια απ'τον ουρανο" για να πιστουν. [Τι γουρουνι στο σακι?][γιατι αραγε? Αυτοι δεν ειναι οι εκπροσωποι του θεου σου?] παρακατω το κανεις αλλα χωρις να απαντησεις για τη μοναδικοτητα αυτη[η οι Ευρωπαιοι ειναι βλακες η εμεις και το ΙΡΑΝ] Το να επικαλεισε το οτι πληρωνει το κρατος και αλλους θρησκευτικους η ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΟΝΤΕΣ λειτουργους, αυτο το κανει ακομα πιο ενοχο. Και εχεις δικιο για τις μεμονωμενες φωνες. Αλλα αυτο ειναι το κριμα![Για μενα εννοειται] Το οτι μπροστα στις επαναλαμβανομενες κλεψιες των παπαδων και στη συλλογη ΑΜΥΘΗΤΗΣ περιουσιας ακουστηκαν μονο μεμονωμενες φωνες. Ενω στη προσπαθεια του Αντωνη Τριτση να παρει το κρατος ενα μερος της εκκλησιαστικης περιουσιας[και να σωθουμε] τοτε ειχαμε λαικη εξεγερση [υπερασπιστες] Ενω θα επρεπε να συμβαινει το αντιθετο. Ο συμψηφισμος "τοσα και τοσα αλλα" ειναι τουλαχιστον αστοχος. Παντα φιλικα Γιωργος Δ Κατσιωτης
Γιώργος Κατσιώτης (Μέλος)
Expert Boarder
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Τελευταία διόρθωση: 20/01/2010 09:15 απο Γιώργος Κατσιώτης. Αιτία: ορθογραφια

Φιλε Γιωργο Καραβιδα. Επειδη θελω να ειμαι ακριβης στα λεγομενα μου οφειλω να διορθωσω το "ΚΑΝΕΝΑΣ μα ΚΑΝΕΝΑΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ" λεγοντας σου οτι υπαρχουν καποιες "μαρτυριες." Για περισσοτερες πληροφοριες ακολουθησε τον συνδεσμο. Ο Ιησούς ως Ιστορικό πρόσωπο www.scribd.com/doc/25642756/%CE%9F-%CE%9...83%CF%89%CF%80%CE%BF

Επισης ως προς τον Βραχμα και λοιπους συγγενεις ακολουθησε τον συνδεσμο. Ομοιότητες θεών www.scribd.com/doc/25643627/%CE%9F%CE%BC...B8%CE%B5%CF%8E%CE%BD
Expert Boarder
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Τελευταία διόρθωση: 23/01/2010 11:18 απο Γιώργος Κατσιώτης. Αιτία: Συμπληρωση

Απ:Ορθοδοξια υβριστης των ΕΛΛΗΝΩΝ πριν 9 Χρόνια, 7 Μήνες  
Φίλε Γιώργο,
Διάβασα τα κείμενα που παραπέμπεις. Από πού να αρχίσω και που να τελειώσω; Και ας μην είμαι ειδικός ή θεολόγος, πράγμα που πολλές φορές μέχρι τώρα επικαλέστηκα….. Θα μπορούσα – ειλικρινά – να γράψω πάρα πολλά αντικρούοντας τα όσα διάβασα. Όμως θα ήθελα πάρα πολύ χώρο και χρόνο. Και κυρίως θέλω κάπου να σταματήσω την παρέμβασή μου γιατί αφενός δεν επιθυμώ σε καμία περίπτωση να εκληφθούν ως «κήρυγμα» τα όσα γράφω και υποστηρίζω αφετέρου νομίζω ότι κάπως «ξεφύγαμε» και οι δύο, αφού το ζήτημά μας ήταν η σχέση ορθοδοξίας και ελληνισμού και όχι η ανάπτυξη συζήτησης θεολογικού περιεχομένου. (Αλήθεια, φίλε μου, η ορθοδοξία έβλαψε τον ελληνισμό και δεν τον βλάπτουν π.χ. ο «νέγρος» Σωκράτης – όπως από ορισμένους παρουσιάζεται – ούτε και τα τόσα άλλα δημοσιεύματα ξένων προς τη χώρα μας «κύκλων», τα τόσα σενάρια ταινιών ανθελληνικού περιεχομένου, κ.λ.π.;). Επίτρεψέ μου, λοιπόν, να κλείσω – τουλάχιστο από την πλευρά μου – το ζήτημα, ισχυριζόμενος τα εξής : Αν Αυτό το «αμφιλεγόμενο» Πρόσωπο – ο Ιησούς Χριστός, Αυτό το «κατασκεύασμα» ανθρώπινων μυαλών – και αυτά πάντα κατά την άποψη ορισμένων που στα κείμενά σου αναφέρονται– κατάφερε να πείσει τόσο κόσμο να Τον πιστέψει και να εξακολουθεί να Τον πιστεύει, αν ολόκληρες στρατιές μαρτύρων δε δέχθηκαν να απαρνηθούν αυτό το «κατασκεύασμα της ανθρώπινης φαντασίας» και προτίμησαν να θανατωθούν «για χάρη Του» ομολογώντας την πίστη τους στο Μαρτύριο και στην Ανάστασή Του αλλά και επειδή αυτό το «αμφιλεγόμενο πρόσωπο» ή «κατασκεύασμα ανθρώπινων μυαλών» ανάγκασε και … εμάς τους δύο να ασχοληθούμε τόσο μαζί Του, τότε …..χαλάλι Του βρε!!! Μόνο και μόνο για τους λόγους αυτούς εγώ το λιγότερο που έχω να κάνω είναι να είμαι με το μέρος Του… Τώρα αν αναστήθηκαν και άλλοι «θεοί» , αν είχαν «μάρτυρες», έκαναν «θαύματα» (αυτό πάντως σηκώνει πολύ συζήτηση), κ.λ.π. εμένα επίτρεψέ μου να…προτιμήσω Αυτά του Ιησού Χριστού. Και ένα τελευταίο : Γιατί, φίλε μου, να αμφισβητείται η ιστορικότητα των κειμένων της Καινής Διαθήκης (Ευαγγέλια, Επιστολές, κ.λ.π); Για γραπτά κείμενα μιλάμε, που αναφέρονται σε γεγονότα και υπαρκτά πρόσωπα συγκεκριμένης εποχής, έχουν επώνυμους συγγραφείς οι οποίοι σε πολλά σημεία επικαλούνται την προσωπική τους μαρτυρία για όσα εξιστορούν, κ.λ.π. . Σε τι υστερούν, δηλαδή, από άλλα αναγνωρισμένα ιστορικά συγγράμματα και συγγραφείς (π.χ. Ηρόδοτος, Πλούταρχος, κ.λ.π.) ;;

Φιλικά και με την ελπίδα να ανταλλάξουμε και για άλλα θέματα τις απόψεις μας, όπως άλλωστε και πριν είχαμε κάνει.
Γιώργος Δ. Καραβίδας
gkaravidas (Μέλος)
Senior Boarder
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Φιλε Γιωργο.
Ενω διαβασες τα κειμενα που παραπεμπω και τα οποια αμφισβητουν και την ιδια την υπαρξη του ΙΗΣΟΥ[πολυ περισσοτερο την ιδιοτητα του "θαυματοποιος"] λογω ελλειψης αυτοπτων μαρτυρων, πλαστογραφημενες μεταπειτα αναφορες[μη δεκτες και απο την ιδια την εκκλησια], αοριστιες περι χρήστού στη Ρωμη και παντελεις ελλειψη λεπτομερειων για την τοσο "πολυταραχη" ζωη του απο ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ, επικαλεισε τις "μαρτυριες" των ευαγγελιων.
Τα οποια ευαγγελια γραφτηκαν αιωνες αργοτερα κατ'επαναληψη απο διαφορετικους ανθρωπους και τα οποια μεταξυ τους, αντιφασκουν και αλληλοαναιρουνται! Και δεν αμφισβητουνται μονο τα "ιερα" βιβλια των χριστιανων απ'τους ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ αλλα ολων των θρησκειων και απορω πως δε καταλαβαινεις το γιατι. Αν δεχτουμε ολα αυτα τα "ιερα"-δογματικα βιβλια τοτε ΠΗΞΑΜΕ απο θεους! Και δεν υστερουν σε τιποτα τα ευαγγελια απο αλλα ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ συγγραματα, ΑΠΛΑ υπερβαλλουν, μεγαλοποιουν, θαυματοποιουν, Α-λογουν....και αναφερονται σε "θεους" και οχι σε ανθρωπους.{ΤΙ ΕΣΤΙ ΘΕΟΣ?}
Και ενω "σηκωνει πολυ συζητηση" τα "θαυματα" των αλλων "θεων" δε σηκωνει ΚΑΜΜΙΑ συζητηση τα ΘΑΥΜΑΤΑ του δικου σου ΘΕΟΥ!!! Αντε..χαλαλι Σου!
Και επειδη πιστευεις οτι ΕΣΥ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΣ τον Ιησου, να σου πω μονο οτι, αν ειχες γεννηθει στην Τουρκια [ενα ποταμι μας χωριζει] θα ειχες ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ τον Μωαμεθ, αν ειχες γεννηθει στην Ινδια θα ειχες ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ τον Βραχμα-Κρισνα και ουτω καθ'εξης. ΑΛΛΟΙ τον ΠΡΟΤΙΜΗΣΑΝ για ΣΕΝΑ και οχι ΕΣΥ!!!
Τωρα ως προς την ορθοδοξια, ενω σου παραθετω ΑΔΙΑΣΕΙΣΤΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ στοιχεια, δεν απαντας επι της ουσιας, αλλα, κανεις παλι συμψηφισμους! Οταν αποσυρει η θρησκεια σου ολα αυτα τα εμετικα κειμενα εναντιων των Ελληνων[αλλα και των υπολοιπων -μη Εβραιων- ανθρωπων] τοτε συζηταμε και για τα υπολοιπα ανθελληνικα δημοσιευματα. [Αλλα αν τα αποσυρει ΟΛΑ τι θα μεινει?]

Παντα φιλικα και με τη βεβαιοτητα οτι θα ανταλλαξουμε και για αλλα θεματα αποψεις [οχι απαραιτητα διαφορετικες.]

Γιώργος Δ. Κατσιώτης
Expert Boarder
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Όχι, φίλε Γιώργο... Είναι μεγάλη ανακρίβεια να λέμε ότι τα Ευαγγέλια - που επιμένω ότι αποτελούν απόλυτα και πλήρως τεκμηριωμένα ΙΣΤΟΡΙΚΑ κείμενα και με ΑΥΤΟΠΤΕΣ ΜΑΡΤΥΡΕΣ - γράφτηκαν αιώνες μετά την παρουσία του Ιησού Χριστού στον κόσμο. Και είπα ήδη ότι ως ενήλικας σήμερα ξέρω σε τι, γιατί και σε Ποιον πιστεύω.
Αλλά πολύ φοβάμαι, φίλε μου, ότι δεν πρόκειται ποτέ να εξαντλήσουμε το θέμα μας και πιθανό ορισμένοι ήδη να μας βαρέθηκαν.... Προτείνω, λοιπόν, να σταματήσουμε.

Γιώργος Δ. Καραβίδας
gkaravidas (Μέλος)
Senior Boarder
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Τελευταία διόρθωση: 27/01/2010 06:46 απο gkaravidas.

Πάνε στην αρχή

Facebook Page

pantos_egainia_2

Αναζήτηση

Σύνδεση

Login reminder Forgot login?

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από το Google για την παροχή των υπηρεσιών του, για την εξατομίκευση διαφημίσεων και για την ανάλυση της επισκεψιμότητας. Η Google κοινοποιεί πληροφορίες σχετικά με την από μέρους σας χρήση αυτού του ιστότοπου. Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookie. Για να μάθετε περισσότερα για το τι είναι τα cookies και πως χρησιμοποιούνται δείτε εδώ: Πολιτική Απορρήτου.

Να δέχομαι cookies από αυτή τη σελίδα.

EU Cookie Directive Module Information