Read File
  • Drakotrypa.gr
    Drakotrypa.gr
Αρχική Μεταξύ μας

Γεια χαρά, Επισκέπτης
Παρακαλώ Σύνδεση ή Εγγραφή.    Χάσατε τον κωδικό σας;
Ορθοδοξια υβριστης των ΕΛΛΗΝΩΝ (1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
Πάνε στο τέλος Αγαπημένο/α: 0
ΘΕΜΑ: Ορθοδοξια υβριστης των ΕΛΛΗΝΩΝ
Απ:Ορθοδοξια υβριστης των ΕΛΛΗΝΩΝ πριν 9 Χρόνια, 7 Μήνες  
Ξέχασα το "φιλικά", Γιώργο. και το εννοώ, πάντα...
gkaravidas (Μέλος)
Senior Boarder
Αποσυνδεδεμένος Προβολή Προφίλ Μέλους
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.  
Απ:Ορθοδοξια υβριστης των ΕΛΛΗΝΩΝ πριν 9 Χρόνια, 7 Μήνες  
Γιωργο για να τελειωνουμε αληθεια. www.pare-dose.net/?p=3129#ixzz0dolR6onY
Γιώργος Κατσιώτης (Μέλος)
Expert Boarder
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Απ:Ορθοδοξια υβριστης των ΕΛΛΗΝΩΝ πριν 9 Χρόνια, 6 Μήνες  
Θείε Γιώργο αν θές διάβασε λίγο τa παρακάτω κείμενα.Γνωρίζεις πως σε σεβομαι και σε εκτιμω,μν το παρεις ως ειρωνια,απλα διάβασε τα.

Ἡ θρησκεία τοῦ ἀθεϊσμοῦ
Ὑπάρχουν σήμερα δύο εἰδῶνΟἱ ἄθεοι (αὐτοί πού λένε ὅτι εἶναι) καί οἱ ἔνθεοι (αὐτοί πού ἔχουν θεό). Ὅπως σέ ὅλα τά πράγματα, ἔτσι κί ἐδώ ἔχουμε τήν ἑρμηνεία τῶν ὅρων ὡς ἑξῆς: Ἡ ἀντίθετη λέξη τοῦ Α + θεός δέν εἶναι ἡ λέξη πιστός, ἀλλά ἡ λέξη ΕΝΘΕΟΣ.
Ἄπιστοι ἄνθρωποι ὑπάρχουν καί μέσα στήν Ἐκκλησία καί ὅλοι ἴσως ὑπήρξαμε ἄθεοι μέχρι νά γίνουμε πιστοί. Διότι ὁ ἄθεος, ἐξετάζοντας ἐτυμολογικά τήν λέξη, πιστεύει στήν ὕπαρξη τοῦ θεοῦ, ἁπλῶς δέν τόν παραδέχεται, ἀπό τό στερητικό ἀ- πού σημαίνει «δέν ἀποδέχομαι», αὐτό πού ὑπάρχει. Ἔτσι ,λοιπόν, ὑπάρχουν «πιστοί ἄνθρωποι»πού δέ θρησκεύουν , δέν ἐξομολογοῦνται, δέν κοινωνοῦν καί ὑπάρχουν ἄθεοι πού θρησκεύουν στή θρησκεία τοῦ ἀθεϊσμοῦ μέ τό νά ἀποδέχονται καί νά ἀκολουθοῦν πιστά τόν δικό τους τρόπο ζωῆς. θρησκευόμενοι ἄνθρωποι.
Αρχιμ. Ιωάννου Καρασακαλίδη

Επίσης και αυτό:

Κάθε γεγονός και κάθε πνευματική κατάσταση έχει στάδια. Σταδιακά αναπτύσσεται ο άνθρωπος και σταδιακά μπορεί να ζήσει διάφορες καταστάσεις. Στάδια μπορεί να διακρίνει κανείς στην αμαρτία, αλλά και στην αρετή. Έτσι μπορούμε να μιλήσουμε για στάδια και στον αθεϊσμό.

Όταν μιλάμε για αθεϊσμό πρέπει να είμαστε λίγο προσεκτικοί. Γιατί αυτός που εμείς νοιώθουμε άθεο στην πραγματικότητα δεν είναι. Μπορεί κάποιος να ζει πολύ διαφορετικά από ό,τι ζούμε εμείς, αλλά αυτό δεν μπορεί να κληθεί αθεΐα. Υπάρχει ο θεωρητικός αθεϊσμός και πρακτικός αθεϊσμός, μπορούμε δε να ισχυρισθούμε ότι υπάρχει και ο θρησκευτικός αθεϊσμός.
Στον τελευταίο ανήκουν οι άνθρωποι εκείνοι που ζουν στον χώρο της Εκκλησίας πολύ επιφανειακά, χωρίς να αποκτούν προσωπική επίγνωση της θείας Χάριτος, προσωπική γνώση του Θεού.
Οι Φαρισαίοι της εποχής του Χριστού ζούσαν μια τέτοια ιδιότυπη αθεΐα. Υποστήριζαν και δίδασκαν τον νόμο και όμως αγνοούσαν τον Νομοθέτη, και όχι μόνον Τον αγνοούσαν αλλά και Τον σταύρωσαν. Γιʼ αυτό είναι δύσκολο κανείς να χαράξει μια διαχωριστική γραμμή μεταξύ της πίστεως και της απιστίας. Μπορεί κάποιος να φαίνεται πιστός και όμως να καταλήξει σε πλήρη αθεΐα και αγνωστικισμό. Και μπορεί κάποιος άλλος να φαίνεται εξωτερικά άθεος και όμως να βρει την τέλεια πίστη. Θα ήθελα στην συνέχεια να παρουσιάσω, παρά την δυσκολία τα στάδια του αθεϊσμού, όπως τα περιγράφει ο Κλεμάν.

Βασικά διακρίνει τρία στάδια αθεϊσμού.

«Το πρώτο είναι ο αντιθεϊσμός, η επανάσταση ενάντια στο Θεό, στο όνομα της ελευθερίας και της δικαιοσύνης. Ο αντιθεϊσμός γεννιέται από την αποσύνθεση της χριστιανοσύνης, όταν αυτή, σιωπηρά νεκρή, μεταμορφώνεται σε ιδεολογία και αναζητάει τον ολοκληρωτισμό για να αντικαταστήσει τη χαμένη δύναμη του ολόκληρου». Μια κατεστημένη θρησκεία, που έχει μεταβληθεί σε ιδεολογία, απογοητεύει τους ανθρώπους, οι οποίοι επηρεασμένοι και από άλλα κοσμοθεωρητικά κίνητρα πολεμούν ανοιχτά αυτήν την νεκρά και αποστεωμένη θρησκεία. Οι αντιδράσεις είναι ισχυρές. Κοροϊδεύουν όλα τα της θρησκείας και μάλιστα στο όνομα της δικαιοσύνης και της ελευθερίας. Είναι δηλαδή επαναστατικός και αντιθετικός.
Μητροπολίτη Ιερόθεου Βλάχου
undisputed (Μέλος)
Gold Boarder
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Αγαπητε Θαναση.
Πριν λιγες μερες σε μια συναντηση συγχωριανων ρωτηθηκα αν ειμαι ΑΘΕΟΣ.Απαντησα οτι δεν ειμαι, με τη λογικη που αναφερει και ο Αρχι.Καρασακαλιδης.Αλλα ολο αυτο ειναι ενα παιχνιδι λεξεων.
Δηλωνεις ΑΘΕΟΣ για να γινεις κατανοητος στη παρεα.{Το ΑΝ-ΑΡΧΙΚΟΣ δε σημαινει οτι δεν εχεις αρχες.Απεναντιας μαλιστα!Βασικη ΑΡΧΗ του ΑΝΑΡΧΙΚΟΥ ειναι οτι οφειλεις να καταστρεψεις κατι,αρκει στη θεση του,να φτιαξεις κατι καλυτερο.- Αυτο μου θυμιζει τις καταστροφες των Ελληνικων μνημειων απ'τους χριστιανους} Και αν εκανες το κοπο να διαβασεις τις <συνομιλιες> μου με τον φιλο Γ.Καραβιδα θα εβλεπες οτι στη δευτερη απαντηση μου δηλωνω ΑΘΡΗΣΚΟΣ. Αυτο δε σημαινει οτι δεχομαι την υπαρξη ΘΕΟΥ και μαλιστα με τις μορφες και τις ιδιοτητες που αυτος εχει σε ΚΑΘΕ θρησκεια και δη του χριστιανισμου.Και αν θες να δεχτω τη λεξη ΘΕΟΣ {χωρις να καταλαβαινω τι σημαινει} θα σου ελεγα οτι ΘΕΟΣ ΜΟΥ ειναι η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ.Αλλα αυτο ισχυει για ολους τους Ανθρωπους ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΑ{θρησκους-πιστους-ενθεους-αθεους-αθρησκους} Αλλα η συνειδηση ειναι κατι που μεταβαλλεται.Ειναι της στιγμης!
Τωρα γιατι ο ΕΝΘΕΟΣ-ΠΙΣΤΟΣ να χρειαζεται οδηγιες συμπεριφορας απο καποιον ΘΕΟ και οχι απ'την ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ Φιλοσοφια-εμπειρια-γνωση-μαθηση-Ιστορια-αλλαγη για να γινει καλυτερος? Και καλυτερος απεναντι σε ποιον? Αν ειναι απεναντι στον ΘΕΟ ενταξει να ρωτησει τον ΘΕΟ{αλλα αν παρει απαντηση να μου τρυπησεις τη μυτη} Αν ειναι απεναντι στους ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ομως γιατι δε ρωταει τους ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ? Κανεις κακο σε καποιον και ζητας συγχωρεση απ'τον παπα που την εχει στο τσεπακι του? Αυτη ειναι η συνειδηση του ΘΡΗΣΚΟΥ! Φερνει τον ΘΕΟ στα μετρα του.Και πολυ καλα κανει,για να κοιμαται ησυχος τα βραδια.Αλλωστε δικο του δημιουργημα ειναι ο ΘΕΟΣ{του θρησκου}οτι θελει τον κανει!
Αλλα δε του φτανει να εχει μονο αυτος ΘΕΟ.Θελει και οι υπολοιποι ανθρωποι να πιστευουν στον ιδιο ΘΕΟ.Κι αυτο για να αισθανεται δυνατος μεσα στο κοπαδι της θρησκειας ΤΟΥ{αλλωστε ο ανθρωπος ειναι ΑΓΕΛΑΙΟ ΖΩΟΝ} Συμβαινει ομως να υπαρχουν και αλλοι ΘΕΟΙ-θρησκειες-κοπαδια. ΑΥΤΟΜΑΤΑ γινονται αντιπαλοι! Και στο ονομα του ΘΕΟΥ ΤΟΥ προσπαθει να τους αφανισει η να τους προσηλυτισει.Και ο ΠΟΛΕΜΟΣ δεν τελειωνει ΠΟΤΕ!
Επισης και αυτο.
Σαφως και καθε γεγονος και καθε πνευματικη κατασταση εχει στάδια.Για ποια πνευματικη αλλαγη ομως μιλαμε για τον θρησκο? Ο ΘΕΟΣ ειναι εκει και τερμα! Δοθηκαν ολες οι απαντησεις! Αλλα αν δεν υπαρχει ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ δεν υπαρχει εξελιξη-στάδια.
Σκεψου ομως Θαναση να ΜΗΝ υπαρχει ΘΕΟΣ-ΘΕΟΙ.Σε τι οικτρα πλανη εχει πεσει η ανθρωποτητα! Ολοι οι ΠΟΛΕΜΟΙ μεταξυ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ εγιναν ματαια. Ολη η ΠΟΛΕΜΙΚΗ εναντιων της ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ-ΓΝΩΣΗΣ ηταν αυτοκαταστροφικη για τον ΑΝΘΡΩΠΟ.Και ποσα αλλα...σκεψου!
Αλλα αν υπαρχει ΘΕΟΣ τι θα γινει? Οσες <αμαρτιες> κι αν εχεις κανει αν μεταλαβεις πριν πεθανεις θα πας στον <παραδεισο>. Αρα και γω αν μεταλαβω παλι μαζι θα ειμαστε Θαναση{αραγε αυτο ειναι παραδεισος,για μενα η για σενα?} Αλλα αν δεν μεταλαβω θα παω στη <κολαση>. Ομως εγω φταιω? Δικο του δημιουργημα δεν ειμαι?{ΤΟΥ ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΗ}. Ε τοτε ΤΟ ΚΡΙΜΑ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ ΤΟΥ!

Βασικά διακρίνει τρία στάδια αθεϊσμού.
«Το πρώτο είναι ο αντιθεϊσμός, η επανάσταση ενάντια στο Θεό, στο όνομα της ελευθερίας και της δικαιοσύνης. Ο αντιθεϊσμός γεννιέται από την αποσύνθεση της χριστιανοσύνης, όταν αυτή, σιωπηρά νεκρή, μεταμορφώνεται σε ιδεολογία και αναζητάει τον ολοκληρωτισμό για να αντικαταστήσει τη χαμένη δύναμη του ολόκληρου». Μια κατεστημένη θρησκεία, που έχει μεταβληθεί σε ιδεολογία, απογοητεύει τους ανθρώπους, οι οποίοι επηρεασμένοι και από άλλα κοσμοθεωρητικά κίνητρα πολεμούν ανοιχτά αυτήν την νεκρά και αποστεωμένη θρησκεία. Οι αντιδράσεις είναι ισχυρές. Κοροϊδεύουν όλα τα της θρησκείας και μάλιστα στο όνομα της δικαιοσύνης και της ελευθερίας. Είναι δηλαδή επαναστατικός και αντιθετικός.
Μητροπολίτη Ιερόθεου Βλάχου
Αυτο απευθυνεται σε μενα? Μαλλον οχι! Εγω συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΩΣ! Και μαλιστα στο ονομα της ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ και της ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ?
Αυτα προς το παρον.
Expert Boarder
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Τελευταία διόρθωση: 03/03/2010 04:59 απο Γιώργος Κατσιώτης. Αιτία: Ορθογραφια

Φυσικα και δν ειναι ενα παιχνιδι λεξεων.Αυτο σου το λεει ο λογισμος σου.Που μαλλον ειναι λαθος.

Αναρχικος φυσικα και δν σημαινει ο ανθρωπος που δν εχει αρχες απο πλευρας ηθος ή ηθικής ή τρόπους κ.τ.λ. .Σημαινει αυτο ο οποιος δν δεχεται την εξουσια,δν την αποδεχεται.Η λεξη βγαινει απο το α το στερητικο και την λέξη αρχή(αρχος-αρχαια ελληνικη) που σημαινει εξουσια.Δηλαδή δν αποδέχομαι την υπαρξη της εξουσιας...???!!!Ποιά ομως εξουσία και ποια αρχή???!!!Εδω αναρωτήσου.

Συμφωνείς πως καθε γεγονος και πνευματική κατάσταση εχουν στάδια.Ποια πνευματικη εξελιξη να εχει ομως κάποιος ο οποιος θρησκέυει στην θρησκεία του αθεισμου???Ε Γιώργο?

Σκέψου όμως και να υπάρχει Γιώργο. Και να προγευόμαστε λιγο πολλυ απο αυτον τον κόσμο την κόλαση ή τον παράδεισο με βάση την ζωή μας???Για φαντάσου???

Και για το τελευταιο που το κοκκίνησες:

Αν όπως λες αναγνωριζεις και συμφωνεις με το περιεχόμενο αυτο τοτε αποδεχεσαι την αυθεντικοτητα της χριστιανοσυνης και οτι εχεις επηρεαστει απο μια αλλοτριωμενη εκδοχη της,η οποια στη φαντασια σου συμπιπτει με αυτην(δηλαδη την πραγματικη χριστιανοσυνη).

Αν γινεται ξανα διαβασε την συγκεκριμενη παραγραφο και ξεχωρισε τους ορους σημασιολογια και ετυμολογικα.Διοτι μιλαει για το οτι ο χριστιανισμος-χριστιανοσυνη δν ειναι θρησκεια αλλα βίωση αληθείας.

Αλλα καπου γραφει.. με το μικροτερο ταγκαλακι δν μπορουν να τα βαλουν 200 δικηγόροι...

Ολα αυτα με αγαπη, ο ανιψιος σου.

Εδω το κλείνω το θεμα απο πλευρας μου.Δν θα ξανα απαντησω σε οτι και να μου γραψεις ως απαντηση.Απλα να παρεμβω ηθελα λιγο.Νομιζω θα το σεβαστεις.Ευχαριστω.
undisputed (Μέλος)
Gold Boarder
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

<Ανηψιε> - φιλε Θαναση.
Σου ανεφερα οτι οταν ρωτηθηκα,απαντησα ΑΘΡΗΣΚΟΣ......αλλα δικαιολογω αυτον που θα πει ΑΘΕΟΣ για χαρη της συννενοησης στην κουβεντα. Αλλα ας μη συνεχιζουμε να παιζουμε με την ερμηνεια των λεξεων. Το νοημα το καταλαβαινεις? Πως πρεπει να πω οτι δε δεχομαι την υπαρξη <ΘΕΟΥ>?
Αλλα παρακατω το λες μονος σου οτι στο Α-ναρχικος το Α[στερητικο] σημαινει οτι δεν αποδεχομαι την υπαρξη της εξουσιας. Ετσι και Α-θεος σημαινει οτι δε δεχομαι την υπαρξη θεου.
Τωρα ως προς το ποια εξουσια εννοει,προφανως παντος τυπου εξουσια[Προεδρος-Πρωθυπουργος-Δικαστης-Αστυνομος-μητροπολιτης-ποιμενας...] Αλλα αυτο ειναι ΟΥΤΟΠΙΑ.
Και ενω ΔΕΝ απαντας για τα στάδια του θρησκου, μου απαντας με ερωτηση. Εξυπνο! Θα σου πω ομως και παλι οτι επειδη ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ εχω ολα τα περιθωρια πνευματικης αλλαγης-εξελιξης γιατι δεν εχω ΣΤΕΓΑΝΑ-ΔΟΓΜΑΤΑ.
Και παλι ενω δεν απαντας για το αν ΔΕΝ υπαρχει θεος, μου κανεις παλι ερωτηση που ομως εχω ηδη απαντησει.Αλλα θα συνεχισω την απαντηση λεγοντας σου οτι αν μας μετραει[ο θεος] συμφωνα με τα εργα μας απεναντι στους ανθρωπους? προσπαθω και 'γω να εχω ενα καλο οικοπεδο στον <παραδεισο> κανοντας οτι μου επιβαλει-υποβαλει η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ μου απεναντι στην ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ-ΑΝΘΡΩΠΙΣΜΟ χωρις να χρειαζομαι <θεικες> οδηγιες.
Τωρα αν αυτο τον δυσαρεστησει[τον θεο] παρ'ολη τη προσπαθεια μου και με στειλη στη <κολαση> ε τι να πω?! Παντως πολυ ΕΓΩΙΣΤΙΚΟ απ'τη μερια του,εγω να προσπαθω για τους ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ κι αυτος να ΝΕΥΡΙΑΖΕΙ επειδη δεν τον επικαλουμαι. ΜΙΚΡΟΨΥΧΟΣ!
Οσο για το αν αποδεχομαι την <αυθεντικοτητα> της χριστιανοσυνης,δε θα κανω το κοπο να λεω τα ιδια,απλα συμφωνα και με τα λεγομενα του μητροπολιτη,ειναι ενας καλος λογος να αποστασιοποιηθω ακομα περισσοτερο. Και μαλιστα στο ονομα της ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ και της ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ?! Για σκεψου το και 'συ.
Γιατι ο χριστιανισμος Θαναση μου ειναι ΘΡΗΣΚΕΙΑ-ΔΟΓΜΑ!
Βιωση <αληθειας> ειναι στη δικη σου φαντασια!΄

Εν αναμονη απαντησης σου.

Με ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΗ αγαπη,ο <θειος>-φιλος σου Γιωργος.

Υ.Γ Αν και δε ξερω τι ειναι το ταγκαλακι πολυ θα ηθελα να το συναντησω[χωρις κανεναν δικηγορο].
Expert Boarder
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Τελευταία διόρθωση: 06/03/2010 05:22 απο Γιώργος Κατσιώτης.

Πάνε στην αρχή

Facebook Page

pantos_egainia_2

Αναζήτηση

Σύνδεση

Login reminder Forgot login?

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από το Google για την παροχή των υπηρεσιών του, για την εξατομίκευση διαφημίσεων και για την ανάλυση της επισκεψιμότητας. Η Google κοινοποιεί πληροφορίες σχετικά με την από μέρους σας χρήση αυτού του ιστότοπου. Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookie. Για να μάθετε περισσότερα για το τι είναι τα cookies και πως χρησιμοποιούνται δείτε εδώ: Πολιτική Απορρήτου.

Να δέχομαι cookies από αυτή τη σελίδα.

EU Cookie Directive Module Information