Read File
  • Drakotrypa.gr
    Drakotrypa.gr
Αρχική Μεταξύ μας

Γεια χαρά, Επισκέπτης
Παρακαλώ Σύνδεση ή Εγγραφή.    Χάσατε τον κωδικό σας;
Ορθοδοξια υβριστης των ΕΛΛΗΝΩΝ (1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
Πάνε στο τέλος Αγαπημένο/α: 0
ΘΕΜΑ: Ορθοδοξια υβριστης των ΕΛΛΗΝΩΝ
Απ:Ορθοδοξια υβριστης των ΕΛΛΗΝΩΝ πριν 9 Χρόνια, 8 Μήνες  
Φίλε Γιάννη, θα μου επιτρέψεις να διευκρινίσω πως προσωπικά δεν θεωρώ καν αντιπαράθεση αυτή την ανταλλαγή απόψεων.
Ευχαριστώ
Φιλικά
Γιώργος Δ. Καραβίδας
gkaravidas (Μέλος)
Senior Boarder
Αποσυνδεδεμένος Προβολή Προφίλ Μέλους
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.  
Αγαπητε φιλε Γιωργο. Ενω ΓΕΝΙΚΑ δεν αποδεχεσαι τα οσα γραφω [και ΠΑΡΑΠΕΜΠΩ] παροτι ΟΡΙΣΜΕΝΑ? εξ αυτων ειναι ιστορικα τεκμηριωμενα [αρα ειναι ερμηνειες και οχι παρερμηνειες] εν τουτοις προσπαθεις να απαντησεις επιλεκτικα σε καποια. Επειδη λοιπον λαμβανω υπ'οψιν μου τις κρατουσες συνθηκες σου θυμιζω οτι το ιερατειο του χριστιανισμου με τη σκλαβια των Ελληνων απ'τη Νεα Ρωμη-Βυζαντιο ηταν με τους Ρωμαιους, με τη σκλαβια των Ρωμιων-Ελληνων απ'τους Τουρκους-οθωμανους ηταν με τους Τουρκους [χωρις κανενα ενδοιασμο.] Εν συνεχεια ηρθαν και καπελωσαν και το νεο-ιδρυθεν Ελληνικο κρατος, παροτι, λιγα χρονια πριν εξεδιδαν ΑΦΟΡΙΣΜΟΥΣ [χωρις εισαγωγικα] εναντιων αυτων που αγωνιζονταν για την ιδρυση του. "Ελεω Θεου αρχιεπισκοπος Κωνσταντινουπολεως,Νεας Ρωμης και οικουμενικος πατριαρχης Γρηγοριος" ......"Η πρωτη βασις της ηθικης οτι ειναι η προς τους ευεργετουντες ευγνωμοσυνη ειναι ηλιου λαμπροτερον. Και οστις ευεργετουμενος αχαριστει ειναι ο κακιστος των ανθρωπων....Οταν δε η αχαριστια ειναι συνωδευμενη και με πνευμα κακοποιον και αποστατικον εναντιον της κοινης ημων ευεργετιδος και τροφου, κραταιας και αηττητου βασιλειας[σουλτανος] τοτε εμφαινει και τροπον αντιθεον, επειδη ουκ εστι, φησι,βασιλεια και εξουσια ειμη υπο "Θεου τεταγμενη". Οθεν και πας ο αντιταττομενος αυτη τη θεοθεν εφ' ημας τεταγμενη κραταια βασιλεια[σουλτανος] τη του Θεου διαταγη ανθεστηκε."......"Εκεινους δε τους ασεβεις πρωταιτιους και απονενοημενους φυγαδας και αποστατες ολεθριους να τους μισητε και να τους αποστρεφεσθε και διανοια και λογω, καθοτι και η εκκλησια και το γενος τους εχει μεμισημενους, και επισωρευει κατ'αυτων τας παλαμναιοτατας και φρικωδεστατας αρας ως μελη σεσηποτα....αφωρισμενοι υπαρχειν και κατηραμενοι και ασυγχωρητοι και μετα θανατον αλυτοι, και τω αιωνιω υποδικοι αναθεματι, και αυτοι και οσοι τοις ιχνεσιν αυτων κατηκολουθησαν...." Ενα μικρο μονο δειγμα και αυτο λογω των εισαγωγικων που εβαλες στη λεξη "αφοριζε" και για να σε προλαβω, ολοι οι αφορισμοι εγιναν χωρις καμμια πιεση του σουλτανου αλλα αυτοκλιτοι. Τωρα το ποσο ζημια υπεστη η επανασταση ειναι ευκολο να το καταλαβουμε. Ευτυχως μικρη! [Αν και εδω συζηταμε για τη ΠΡΟΘΕΣΗ και οχι το αποτελεσμα.] Αυτο ομως σημαινει και κατι αλλο. Την ελλειψη πιστης των Αγωνιστων![Συμφωνα με τον Γρηγοριο Ε'] Γνωριζω επισης και για τους διωγμους των χριστιανων για καποια χρονια[και το εννοω χρονια] μεχρι να τον κανουν οι ΡΩΜΑΙΟΙ θρησκεια. Γι'αυτο λοιπον πηραν το αιμα τους πισω[ανα τους αιωνες] και μαλιστα πολλαπλασια? "Διατασσουμε ολα τα ιερα και οι ναοι των Ελληνων, οσα βρισκωνται ΑΚΟΜΑ ΑΘΙΚΤΑ να καταστραφουν με διαταγη των τοπικων αρχων και να εξαγνιστουν με την υψωση του σημειου της σεβαστης χριστιανικης θρησκειας. Αν με επαρκεις αποδειξεις ενωπιον ικανου δικαστη εμφανισθει καποιος που εχει παραβλεψει αυτον το νομο θα τιμωρηθη με τη ποινη του θανατου" Αυτοκρατορας Θεοδοσιος "Διατασσουμε τους αρχοντες μας, αλλα και οσους διδασκονται απο θεοφιλεστατους επισκοπους, να αναζητουν συμφωνα με το νομο ολες τις περιπτωσεις ασεβειας υπερ της Ελληνικης θρησκειας ετσι ωστε να μη συμβαινουν αλλα και αν συμβαινουν να τιμωρουνται... Κανεις να μην εχει το δικαιωμα να κληροδοτη με διαθηκη περιουσιες η να χαριζη με δωρεα οτιδηποτε σε προσωπα η τοπους που εχουν επισημανθη οτι διαπραττουν την ασεβεια του Ελληνισμου...οσα διδονται η κληροδοτουνται μ'αυτον το τροπο θα αφαιρουνται...Με τη παρουσα ευσεβη νομοθεσια να διατηρηθουν σε ισχυ ολες οι τιμωριες με τις οποιες οι προηγουμενοι βασιλεις ειχα απειλησει να τιμωρησουν την Ελληνικη πλανη..." Ιουστινιανειος κωδικας 1.11.9 σε ισχυ καθ'ολη την ιστορια του Βυζαντιου.Και αλλα πολλα! Να σου πω εδω οτι και εγω δεν ειμαι ειδικος[αλλωστε η πιστη η η "απιστια" δε θελει ειδικους] και ουτε απευθυνομαι προσωπικα σε σενα[απλα εσυ μου δινεις λογο και το "εκμεταλλευομαι" και γω ΑΥΘΟΡΜΗΤΑ] και να σου θυμισω οτι και οι Ινδιανοι π.χ εκτιμουν πως γνωριζουν σε Τι,Ποιον, και γιατι πιστευουν[π.χ γνωριζουν τι εκπροσωπει το ΤΟΤΕΜ που προσκυνουν και γιατι το προσκυνουν.] Οσο για τον "προβληματισμο" σου για τη καθυστερημενη απαντηση μου να "απολογηθω" οτι διαβασα το κειμενο σου 1ωρα πριν φυγω για Δρακοτρυπα και εκει δεν ειχα Ιντερνετ.Ομως τωρα γυρισα... Και τι σημασια εχουν τα δικα μου θρησκευτικα πιστευω οταν μιλαμε για Ιστορικα γεγονοτα[τεκμηριωμενα.] Αλλα για να σου φυγει η απορια θα σου πω οτι ειμαι ΑΘΡΗΣΚΟΣ και αυτο για να καταλαβεις οτι την ιδια συμπεριφορα εχω και εναντιον ΟΛΩΝ των αλλων θρησκειων[πληροφοριακα ειναι εκατομμυρια] απλα ο χριστιανισμος-ορθοδοξια με αφορα[επειδη θελω να πιστευω οτι ειμαι Ελληνας] και ιστορικα και επι του παροντος ΑΜΕΣΑ διοτι του καταλογιζω τη μεγαλυτερη ευθυνη για την καταντια του Ελληνικου? κρατους, πνευματικα και οχι μονο!
Γιώργος Κατσιώτης (Μέλος)
Expert Boarder
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Φίλε Γιώργο, σ’ ευχαριστώ για όσα έγραψες και κυρίως για την εκδήλωση δημόσια των θρησκευτικών σου πεποιθήσεων. Είναι σημαντικό για μένα αλλά και για πολλούς άλλους, πιστεύω, προκειμένου να σχηματίσουν γνώμη για όσα από τους δυο μας γράφτηκαν. Πιθανόν να είσαι περισσότερο «ψαγμένος» απ’ ότι εγώ. Προσωπικά, μου αρκούν, ωστόσο, τα όσα γύρω από το επίμαχο ζήτημα γνωρίζω και τα οποία ικανοποιούν απόλυτα τις όποιες ανησυχίες μου, συμπεριλαμβανομένων και των πνευματικών. Περιορίζομαι, λοιπόν, σε όσα ήδη έχω γράψει. Θα μου επιτρέψεις μόνο να πω πως εντοπίζω και ο ίδιος πολλές επιλεκτικές αναφορές στα κείμενά σου. Τέλος, θα ήθελα να κλείσω ως εξής : Από την αρχική του μορφή ο κόσμος εξελίχθηκε και η εξέλιξη αυτή είναι σε όλους μας γνωστό πως έχει επιφέρει πολλές αλλαγές. Διάφορες συγκυρίες κάθε φορά έπαιζαν (και παίζουν) το δικό τους ρόλο. Ωστόσο, κατά τη δική μου ταπεινή γνώμη, ελληνικό κράτος – έστω και με τη μορφή που αυτό έχει σήμερα – δε θα υπήρχε καν χωρίς την Ορθοδοξία.

Γιώργος Δ. Καραβίδας
gkaravidas (Μέλος)
Senior Boarder
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

ΦΙΛΕ ΓΙΩΡΓΟ Δεν εχει καμια αξια η εκδηλωση των Α-θρησκευτικων μου πεποιθησεων για τον σχηματισμο γνωμης. Η γνωμη σου δεν αλλαζει με τιποτα. Και ουτε ειχα η εχω την ψευδαισθηση οτι θα αλλαξει. Και δυστυχως για μενα ΝΑΙ το "ψαχνω" και αυτο ειναι βασανο! Σε αντιθεση με σενα που καταφερες να καλυψεις τις οποιες ανησυχιες σου με τα οσα γνωριζεις. Θα σε ελεγα τυχερο η εξυπνο! Τωρα ως προς την εξελιξη του κοσμου θα ηθελα να σου επισημανω οτι η θρησκεια σου δε δεχεται καμια εξελιξη. Ο θεος εφτιαξε το? κοσμο, τον ανθρωπο, τα δεντρα, τη κατσαριδα.......και αυτο ηταν ολο!
Expert Boarder
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Τελευταία διόρθωση: 19/01/2010 11:50 απο Γιώργος Κατσιώτης. Αιτία: Aποσυρση υποτιθεμενης προσβολης

Ξάδερφε Γιώργο...γνωρίζεις καλά πως οι απόψεις μου ταυτίζονται με αυτές του φίλου Γιώργου Καραβίδα.απλά ήθελα μόνο να πω πως η ορθοδοξία δεν είναι θρησκεία...η ορθοδοξία είναι ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ...Ο Θεός έγινε άνθρωπος και αποκαλύφτηκε στον άνθρωπο...
nikosdrako (Μέλος)
Fresh Boarder
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Ξαδερφακι! Νικο. Γνωριζω καλα οτι εισαι και συ ενας απ'αυτους τους τυχερους η εξυπνους που βρηκαν την απαντηση στο δευτερο μεγαλυτερο ερωτημα της Ανθρωποτητας. Το ποιος μας εφτιαξε! [Το πρωτο ειναι, ΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ?] Αλλα πληροφοριακα σου λεω οτι δε μπορεις να απαντησεις στο δευτερο αν δε ξερεις την απαντηση στο πρωτο[ΛΟΓΙΚΑ] Και για το αν η ορθοδοξια ΔΕΝ ειναι θρησκεια, μην τα λες σε μενα[εγω ειμαι δ....ς] αλλα στους υπολοιπους ομοιδεατες σου, που δε ξερω αν ΤΑΥΤΙΖΟΝΤΑΙ οι αποψεις σας. Πεστα επισης στο Ελληνικο? κρατος? [το μοναδικο στην Ευρωπη] που πληρωνει 13.000 παπαδες με 200.000.000,οοΕ το χρονο σαν ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ να ασκουν το ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ του ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥ ιερεα. Αρα η να τους απολυσουν η να τους πληρωνουν σαν ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΟΝΤΕΣ? Οσο για τον θεο[ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΟΜΕΝΟΣ?] που εγινε ανθρωπος, εχουμε και μαρτυρες? Και κοιτα συμπτωση! Ο Βραχμας[θεος] ΑΠΟΚΑΛΥΦΘΗΚΕ και αυτος στους Ινδους, ομως, σαν ΑΓΕΛΑΔΑ! Και μη τα λες σε μενα γιατι η ορθοδοξια[ειτε ειναι θρησκεια ειτε ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ] τα ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ της τα εκανε!!! ΦΙΛΙΑ
Expert Boarder
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Πάνε στην αρχή

Facebook Page

pantos_egainia_2

Αναζήτηση

Σύνδεση

Login reminder Forgot login?

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από το Google για την παροχή των υπηρεσιών του, για την εξατομίκευση διαφημίσεων και για την ανάλυση της επισκεψιμότητας. Η Google κοινοποιεί πληροφορίες σχετικά με την από μέρους σας χρήση αυτού του ιστότοπου. Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookie. Για να μάθετε περισσότερα για το τι είναι τα cookies και πως χρησιμοποιούνται δείτε εδώ: Πολιτική Απορρήτου.

Να δέχομαι cookies από αυτή τη σελίδα.

EU Cookie Directive Module Information