Read File
  • Drakotrypa.gr
    Drakotrypa.gr
Αρχική Μεταξύ μας

Γεια χαρά, Επισκέπτης
Παρακαλώ Σύνδεση ή Εγγραφή.    Χάσατε τον κωδικό σας;
Πανηγύρι στο μοναστήρι (1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
Πάνε στο τέλος Αγαπημένο/α: 0
ΘΕΜΑ: Πανηγύρι στο μοναστήρι
Πανηγύρι στο μοναστήρι πριν 7 Χρόνια, 2 Μήνες  
Πάμε στο πανηγύρι, δεν σε παντρεύουμε!
Αναμνήσεις του Φώτη Γούσια

Πανηγύρι της Αγίας Τριάδας αυτές τις μέρες και όλοι μας έχουμε μνήμες από τα παιδικά μας χρόνια. Δυστυχώς, εμείς οι νεώτεροι δεν προλάβαμε αυτή την ωραία κοινωνική εκδήλωση που γινόταν στο μοναστήρι και μόνο από τις διηγήσεις των μεγαλύτερων τη γνωρίζουμε. Οι δικές μας μνήμες εξαντλούνται στα παιχνίδια που βλέπαμε στην παράγκα του Λαμπρακάκη, που ήταν στημένη διακριτικά στον περίβολο του μοναστηριού και τραβούσαμε από το χέρι τους γονείς μας να μας αγοράσουν κάτι, ένα παιχνιδάκι από το χωριό! Και στ’ αλήθεια απορώ και στενοχωριέμαι που πέρυσι ή και πρόπερσι ίσως, έλειπε από κει ένας τέτοιος πάγκος, που όπως θα δείτε παρακάτω, είναι πατροπαράδοτος!
Το κείμενο που ακολουθεί το έγραψε ο παππούς μου ο Φώτης Γούσιας που γεννήθηκε το 1918 και πέθανε πριν μερικά χρόνια σε ηλικία 88 ετών. Αγαπημένος μου παππούς -και ποιος παππούς δεν είναι αγαπημένος;- δεν χόρταινε να μας λέει ιστορίες. Αλλά δεν μας έβλεπε τακτικά και δεν μας τις είπε όλες και μερικές «αναγκάστηκε» και τις έγραψε. Αυτή που ακολουθεί, είναι ένα απόσπασμα από ένα τετράδιο που μας άφησε, όπου αφηγείται διάφορα περιστατικά από την παιδική του ηλικία. Απολαύστε την!
(Σημ. Το κείμενο αυτό το ανέβασα στο φόρουμ πριν 2 χρόνια, αλλά δεν πρόλαβε να μείνει παρά ελάχιστες μέρες, γιατί αμέσως υπήρξε ένα πρόβλημα στη σελίδα και χάθηκε).

Ευαγγελία Γούσια

…Ας αναφέρω εδώ και μια άλλη παιδική μου αφέλεια, βλακεία θα την πείτε; όπως θέλετε τοποθετήστε την.
Ήταν της Αγίας Τριάδος και το χωριό είχε πανηγύρι. Τότες το φαγοπότι και οι χοροί γίνονταν εκεί επάνω, στο μοναστήρι. Μετά την εκκλησία όλοι, ο καθένας με την οικογένειά του και με τους πλησιέστερους συγγενείς του και φίλους, έπιαναν ένα ίσκιο κάτω από μια καστανιά και έστρωναν το τραπέζι, μαντανίες(1) και τραπεζομάντηλα δηλαδή πάνω σε πράσινες φτέρες και σε δροσερές μπάτσες(2) που έκοβαν από τα έλατα και, με ψημένα κρέατα, τυριά, πίτες και ό,τι άλλο είχε ο καθένας άρχιζε το φαγοπότι. Παρακάτω ήταν το ίσιωμα όπου γινόταν ο χορός και είναι έτσι ο χώρος που όλες οι φαμιλιές έβλεπαν το μέρος αυτό. Το φαί και το γλέντι άρχιζε αμέσως μετά τη λειτουργία και συνεχίζονταν μέχρι που κόντευε να πέσει ο ήλιος. Αυτή η τακτική να γίνεται εκεί πάνω το πανηγύρι, συνέχισε νομίζω τουλάχιστον μέχρι το 1960-65 αν όχι και αργότερα.
Είναι κάμποσα τα χρόνια τώρα που εγκαταλείφθηκε αυτό το έθιμο και το πανηγύρι γίνεται πια στο κέντρο του χωριού και αυτό κατά τη δική μου γνώμη το επέβαλαν τα μαγαζιά για επαγγελματικούς και κερδοσκοπικούς σκοπούς. Αν μπορούσαν οι νέοι άνθρωποι του χωριού μας σε συνεργασία όλοι όπως είναι σήμερα, ο Μορφωτικός Σύλλογος, η Τοπική Αυτοδιοίκηση και άλλοι φορείς να ξαναζωντανέψουν το παλιό αυτό έθιμο, θα ήταν πολύ καλό. Διότι πραγματικά ήταν τότες μια ξεχωριστή μέρα αυτή. Ένιωθες κάτι το διαφορετικό κάτι το ξαναζωντάνεμα.

Αυτή την ημέρα λοιπόν τότες, φαντάζομαι να ήμουν 3-4 χρονών, εγώ δεν ήθελα να πάω επάνω στο μοναστήρι. Μαζεύτηκα σε μια γωνιά εκεί που σήμερα είναι οι σκάλες που κατεβαίνουμε στον στάβλο και τότε ήταν κήπος και καθόμουν πολύ στενοχωρημένος, ενώ όλοι οι άλλοι χαίρονταν που θα πήγαιναν στο πανηγύρι.
Αφού σχεδόν όλα είχαν ετοιμαστεί, φώναζε η μάνα μου και εμένα να ανεβώ στο σπίτι, να μου βάλει την καινούρια πουκαμίτσα(3) και να φύγουμε. Εγώ όμως με κανένα τρόπο δεν ήθελα. Ήρθε εκεί η μάνα μου και με παρακαλούσε
-Άντε Φώτη μου, άντε παιδί μου σήκω γιατί αργήσαμε.
Τίποτα εγώ. Σαν ο μικρότερος από τα οχτώ αδέρφια που ήμασταν, φαίνεται πώς θα με είχαν και λίγο χαϊδεμένο και η καημένη η μάνα μου μού έταζε καραμέλες, σφυρίχτρα, φυσαρμόνικα κι άλλα πολλά καλούδια.
-Γιατί δε θέλεις πιδί μ’ να ρθεις;
Τότες κι εγώ, αφού επέμενε τόσο πολύ της είπα:
-Δεν παντρεύομαι εγώ!
Γέλασε λίγο αυτή και κρατήθηκε να μη ντροπιαστώ και μου λέει:
-Έλα μωρέ παιδί μου, δεν σε παντρεύουμε εσένα!
Μπα, εγώ τίποτες. Και το έλεγα αυτό, διότι άκουγα να παίζουν τα κλαρίνα και αφού ήξερα ότι τα κλαρίνα έπαιζαν τότες σε όσους παντρεύονταν, δεν πήγαινα γιατί φοβόμουν μήπως με παντρέψουν!
Στο μπαλκόνι του σπιτιού, εκτός από άλλους δικούς μου ήταν και ο θείος μου ο Χρήστος Μπάλλας (παππούς του Στέφου και του Παυσανία, που ήταν άντρας της αδερφής του πατέρα μου, της Γραμμάτως) και φυσικά περίμεναν και τη μάνα μου κι εμένα να ξεκινήσουμε.
-Άντε, λένε στη μάνα μου, τι κάνεις τόση ώρα;
-Δεν θέλει να έρθει ο Φώτης, απαντά η μάνα μου και τραβήχτηκε πιο κοντά προς το μπαλκόνι.
-Γιατί; ρώτησαν εκείνοι από πάνω.
-Φοβάται, λέει η μάνα μου σε χαμηλό τόνο, μην τον παντρέψουμε στο πανηγύρι.
Γέλασαν όλοι τους και ακούω ύστερα το μπάρμπα μου τον Χρήστο Μπάλλα να λέει:
-Φώτη, έλα παιδί μου να πάμε και δεν σε παντρεύουμε εσένα αφού δε θέλεις!
Ε! Πίστεψα κι εγώ, με πήρε η μάνα μου από το χέρι, ανεβήκαμε πάνω στο σπίτι, με ένιψε λίγο, μου φόρεσε την πουκαμίσα που ήταν λίγο καλύτερη και πήγαμε στο πανηγύρι.
Πραγματικά δε με πάντρεψαν, ενώ καραμέλες και φυσαρμόνικα μου πήραν!

(1) μαντανία ή μπαντανία: μάλλινο υφαντό κλινοσκέπασμα κατά κανόνα πολύχρωμο
(2) μπάτσες: κλαδιά από έλατο
(3) πουκαμίτσα ή πουκαμίσα: απλό ρούχο σαν κοριτσίστικο φόρεμα που το φορούσαν και τα αγόρια
Evaggelia (Μέλος)
Fresh Boarder
Αποσυνδεδεμένος Προβολή Προφίλ Μέλους
Σημειώθηκε Σημειώθηκε  

Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.  
      Θέματα Συντάκτης Ημερομηνία

Πανηγύρι στο μοναστήρι
Evaggelia 02/06/2012 02:40
Πάνε στην αρχή

Facebook Page

pantos_egainia_2

Αναζήτηση

Σύνδεση

Login reminder Forgot login?

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από το Google για την παροχή των υπηρεσιών του, για την εξατομίκευση διαφημίσεων και για την ανάλυση της επισκεψιμότητας. Η Google κοινοποιεί πληροφορίες σχετικά με την από μέρους σας χρήση αυτού του ιστότοπου. Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookie. Για να μάθετε περισσότερα για το τι είναι τα cookies και πως χρησιμοποιούνται δείτε εδώ: Πολιτική Απορρήτου.

Να δέχομαι cookies από αυτή τη σελίδα.

EU Cookie Directive Module Information